13 Temmuz 2004 01:00

Tatlısuyu'muz acı olmasın

Erdek'te Tatlısu köyünde kurulmak istenen ticari tersane çevre sakinlerini harekete geçirdi. Köylüler ve Bandırma halkı, çevreyi ve denizi kirleteceği için tepki gösterdikleri tersaneye karşı miting yaptılar. Mitinge 3 bin kişi katıldı.

Paylaş
Balıkesir'in Erdek ilçesine bağlı Tatlısu köyünde kurulmak istenen ticari tersaneyi, çevreyi ve denizi kirleteceği için istemeyen köylüler ve Bandırma halkı protesto mitingi düzenledi. Çeşitli çevre örgütleri ve demokratik kitle örgütlerinin de katıldığı 3000 kişilik mitingde doğal değerlerin görmezden gelinerek yok edilmesi protesto edildi.

'Geleceğimize sahip çıkıyoruz' Önceki gün saat 16:00'da muhtarlığın önünde toplanan kitle sloganlar atarak ve kilometrelerce yol yürüyerek tersanenin yapılacağı alana geldi. Çocuk, kadın, yaşlı demeden yediden yetmişe bütün Tatlısu halkı oradaydı. Miting alanına 'tersaneye hayır' sloganları eşliğinde girildi. Mitinge Balıkesir EMEP, Eğitim Sen, ADD, SODEV, Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı, SOS Çevre Derneği ve Liman-İş temsilcileri de katıldı. Tatlısu halkı kendi gelecekleri ve çocukları için oradaydılar. Mitingde konuşma yapan Tatlısu Muhtarı Nihat Terzioğlu şunları ifade etti: "Burada bir değer için birçok değerin gözden çıkarılmasına karşıyız. Geçen gün Bandırma'ya Maliye Bakanı'mız Kemal Unakıtan geldi. Bu konuyu kendilerine sorduğumuzda haberi olmadığını söyledi. Ama biz bu davamızda geri adım atmayacağız. Gerekirse Ankara'ya kadar yürüyeceğiz. Bu dava geleceğimize sahip çıkma davasıdır. Zaten tersane yapılmak istenen bu yer peşkeş çekilmiştir. Biz ekonomimizi kalkındıracak hiçbir şeye karşı çıkmayız. Ama burada yapılacak olan tersane birçok değerimizin gözden çıkarılmasıdır. Biz tersane kurmayın demiyoruz, yalnız yanlış bir yer tercihi yapıyorsunuz diyoruz."

Balıkçılık ölecek Tersane yapıldığı zaman balıkçılığın öleceğini vurgulayan Terzioğlu şöyle devam etti: "Çünkü 20 kg yanık yağ denize döküldüğü zaman denizde kalma süresi 150 yıldır. Ve 5000 canlının ölümüne yol açar. Bu canlı balık da olabilir insan da, biz ikinci bir Haliç istemiyoruz. Haliç eskiden dünyanın altın su lakaplı yeriydi. Ama şu an kirden arınamıyor. Tersane yalnız üretim değil bakım ve onarım da yapacak, bu da burayı Haliç gibi yapacaktır. Tatlısu'yumuz acı su olmasın, ikinci bir Haliç istemiyoruz."


Doğal zenginliğimiz Tatlısu köyü, Kapıdağı Yarımadası'nda bulunuyor. Bilindiği üzere ülkemiz flora zenginliği yönünden dünya ülkelerinin yanında üst sırada yer almaktadır. Ülkemizin bu zengin bitki türü çeşitliliğinin önemli bir bölümünü Kapıdağı'nda bulmanız ve görmeniz her an mümkün. Başta ülkemizde turizm hareketinin başlamasına önderlik eden illerden biri olan Erdek olmak üzere Kapıdağı çevresinde 20'ye yakın köy konumunda yerleşim alanı vardır. Mitingte söz alan ve bu değeri görmezden gelerek buranın havasını, denizini, çevresini kirletecek, ekolojisini ve ekosistemlerini bozabilecek bir sanayi kuruluşu yapmayı düşünenler ve yapılmasına izin verenlerin ihanet ettiklerini söyleyen S.O.S Bandırma Temsilcisi Fikret Çağın da "Bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir" dedi.

ÖNCEKİ HABER

HEDEFTE KÜRTLER VAR

SONRAKİ HABER

Bursa'da otelin dış cephe temizliğini yapan sepetli vinç düştü: 2 işçi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa