12 Temmuz 2004 21:00

Yasa ne hükümetin ne de üreticilerin

Tariş Pamuk Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Ancın, Tarımsal Üretici Birlikleri Kanunu'nu hükümetin hazırlamadığını, uluslararası kurumların yönlendirdiği uzun dönemli programın bir parçası olduğunu belirtti.

Paylaş
Tariş Pamuk Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Ancın, Tarımsal Üretici Birlikleri Kanunu'nu hükümetin hazırlamadığını, uluslararası kurumların yönlendirdiği uzun dönemli programın bir parçası olduğunu belirtti. Ancın yaptığı açıklamada, AB'ye uyum çerçevesinde hazırlanan Tarımsal Üretici Birlikleri Kanunu'nu eleştirdi. Ancın, yasa ile örgütlenmesi olan ürünlerde bu yapının bozulmasının amaçlandığını vurgularken, şunları kaydetti: "Bu yasa, hükümetin değil uluslararası kurumların yönlendirdiği uzun dönemli planın bir parçasıdır. Tarım desteklerinin azaltılıp verimsizleştirilmesi ile başlayan süreç, yasa ile devam ediyor. Amaç Türkiye'deki verimli arazilerde yatırım yapmak isteyen büyük yatırımcıların, çiftçinin elinden toprağını almasıdır. Bunu durduramazsak torunlarımız onların işçisi olacaklar".

Yok sayıldık Yasa hazırlanırken Türkiye'deki 17 tarımsal birliğin yok sayıldığını kaydeden Ancın, "Yasayla, yeni tarımsal üretici birliklerinin kurulması öngörülüyor. Örgütlenmesi olmayan mısır, domates gibi ürünler için birlikler kurulmasını biz de destekliyoruz. Ancak aynı bölgede, aynı üründe birden fazla birlik kurulması kaos yaratır. Zaten birliği olan pamukta ikinci bir birlik kurulursa bu her iki tarafı da yaralar. Ben Tariş Pamuk Birliği Başkanı olarak yeni bir birlik kurulmaması için elimden geleni yaparım. Bu çok doğaldır" dedi. Yasa hazırlanırken, üretici birliklerinden görüş alınmadığını ve tasarı ile ilgili çalışmalardan "resmi olmayan yollardan haberdar olabildiklerini" ifade eden Ancın, "mevcut birliklerle yeni kurulacak olanlar birbirine düşecek. Tarımın ayakta kalma savaşı verdiği bu dönemde, başka bir dertle daha uğraşılacak. Bizim en büyük endişemiz devlet desteklerinde birlikler arasında ayrımcılık yapılmasıdır. Bu yasa tarımda yeni kara delikler yaratabilir" dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Baharın sonu geldi

SONRAKİ HABER

Telekom'da indirim yalanı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...