12 Temmuz 2004 21:00

Burun sürtme ziyareti

İsrail Başbakan Yardımcısı Ehud Olmert, bu akşam Ankara'ya geliyor. Şaron'dan Başbakan Erdoğan'a 'özel mesaj' getiren Olmert, bu mesajın 'Erdoğan'ın kafasındaki birçok konuya açıklık getireceğini' söyledi.

Paylaş
İsrail Başbakan Yardımcısı Ehud Olmert, AKP Hükümeti'ne "balans ayarı" yapmak için Türkiye'ye geliyor. Olmert, Ankara ziyaretinde Gazze Şeridi'nden 'çekilme' planına destek isteyecek. Ayrıca, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail ordusunun Filistin topraklarında yaptığı katliamlara yönelik "devlet terörü" nitelemesinden duyulan rahatsızlığı dile getirecek ve bu tür ifadelerin kullanılmamasını isteyecek. Bu gündem, eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in, İsrail'i Cenin mülteci kampında soykırım yapmak ile suçlamasının ardından maruz kaldığı baskıyı hatırlatıyor. Ecevit, bu sözlerinin ardından üç kez özür dilemek zorunda bırakılmıştı. Bu akşam Ankara'ya gelecek olan Olmert, NTV'ye yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerde son dönemde yaşanan "yanlış anlaşılmaları" gidermeyi hedeflediğini söyledi. İsrailli bakan, örtülü bir dille, yeni silah ihaleleri de talep ettiklerini ifade etti.

Erdoğan'ın kafasını 'açacak' Olmert, "Başbakan Şaron'un, Başbakan Erdoğan'a özel mesajını getireceğim. Bu mesajın Erdoğan'ın kafasındaki birçok konuya açıklık getireceğini ve iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin önünü açacağını düşünüyorum. Başbakan Erdoğan'ı önceden tanıyorum ve Şaron ile iyi dost olabileceklerini düşünüyorum" dedi. Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün İsrail'in son aylardaki faaliyetlerini "devlet terörü" olarak nitelendiren sözlerinden duyulan rahatsızlığı da Ankara'nın gündemine taşıyacak olan Olmert, şöyle devam etti: "Politikalarımızı hedef alan açıklamalardan elbette rahatsızız, bunu Türk liderler ile paylaşacağım. Terör konusundaki kaygılarımızı ve teröristlerin faaliyetlerini durdurma sorumluluğumuzu anlatacağım. İsrail'deki siyasi adımların Türkiye'de tam anlaşılmadığını düşünüyoruz. Gazze'den çekilme planını detaylı olarak Başbakan Erdoğan'a anlattığımda eminim ki yaptığımız şeyin doğru olduğunu anlayacak, bazı şeyleri geride bırakacaktır." İsrail, Gazze'nin önemli bir bölümünü yerle bir ederek Mısır sınırında dev bir hendek açtıktan sonra "çekilmeyi" planlıyor. Buna karşılık, Batı Şeria'nın bir kısmı ilhak edilecek.

Kürt iddiasını yalanladı Bakan Olmert, İsrail'in Kuzey Irak'ta Kürt gruplara komando eğitimi verdiği ve toprak satın aldığı iddailarını ise sert bir dille yalanlayarak, "İsrail'in o bölgede hiçbir faaliyeti yok. Kürtler ile ilişkimiz yok. İsrail müttefiklerine verdiği taahhütlere karşı hiçbir hareket içinde değil ve Türkiye bizim müttefikimiz. Bunu Türkiye'nin liderliği ile yapacağım görüşmelerde açıkça söyleyeceğim" dedi. Irak'ın içişleri ile hiçbir ilgileri olmadığını savunan Olmert, "Farklı gruplar arasında Irak'ın geleceği konusunda yapılacak düzenlemeleri biz de diğer ülkeler gibi dışardan izliyoruz" dedi. İsrailli şirketlerin Türkiye'deki askeri ihalelere katılmaya devam edeceğini belirten Ehud Olmert, "geçmişte olduğu gibi adil rekabet fırsatı istiyoruz" diyerek, örtülü bir dille daha fazla ihale talep etti.

ÖNCEKİ HABER

Resimlerle anlatılan gözler

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan 2. yıl dönümünde “Adalet Yürüyüşü” açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa