12 Temmuz 2004 01:00

Avrupa'nın gündemi Irak

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları Brüksel'de toplanıyor. Toplantının en önemli gündem maddesini Irak Geçiş Hükümeti İlyad Allawi ile yapılacak görüşmeler oluşturuyor.

Paylaş
Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları Brüksel'de toplanıyor. Toplantının en önemli gündem maddesini Irak Geçiş Hükümeti İlyad Allawi ile yapılacak görüşmeler oluşturuyor. Bugün Brüksel'de başlayacak toplantıya Almanya Dışişleri Bakanı Fischer, Sudan'da olacağı için katılamayacak. Irak Geçiş Hükümeti Başkanı İlyad Allawi öğle yemeğinde Avrupalı bakanlar ile bir araya gelerek, AB'den beklentilerini ortaya koyacak. AB dışişleri bakanları Bosna-Hersek'te gelecekte görev yapacak AB misyonunun nasıl yapılandırılacağına karar verecekler. AB, Fransa'nın önerisi üzerine ALTHEA adı verilecek Bosna Hersek Barış Gücü'nün komutasını NATO'dan devralacak. Komuta devrine kadar Bosna Hersek Barış Gücü'ndeki asker sayısı 7000'e indirilecek. ALTHEA misyonu kapsamında görev yapacak asker sayısı da aşağı yukarı aynı kalacak. Gözlemciler komuta devri ve isim değişikliği ile sadece etiketin değişeceği değerlendirmesini yapıyorlar.

AB'nin üçüncü barış gücü AB'nin Bosna-Hersek misyonunun başına İngiliz Tümgeneral Leakey, yardımcılığna ise NATO'nun Avrupa Misyonu Komutanı Rainer Feist getirilecek. Bosna Hersek'teki misyon, AB'nin Makedonya ve Kongo'dan sonra üçüncü barış misyonu olacak. Barış gücünün ne kadar süreceği ise henüz belirsiz. Bu konudaki kararın 2005 yılının ikinci yarısında verilmesi bekleniyor. Bunun yanında NATO Saraybosna'daki ana kararâhında, hükümete danışmanlık yapmayı ve savaş suçlularını arama çalışmalarına katılmayı sürdürecek. Bu karar, ABD'nin ısrarı üzerine alınmıştı.

Fischer'den Sudan girişimi Bu arada Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer AB dışişleri bakanları toplantısına katılmayacak. Fischer Sudan'a giderek Hartum yönetimi ile Darfur bölgesi ve komşusu Çad'daki mültecilerin durumunu görüşecek. Alman hükümetinden edinilen bilgiye göre, Fischer AB'nin Darfur'daki krize yeterince ilgi göstermediği görüşünde. Dışişleri bakanları toplantısına hazırlık amacıyla buluşan AB büyükelçileri de Sudan'ın, krize çözüm bulması için yaptırım ile tehdit edilip edilmemesi gerektiği konusunda görüşbirliğine varamamıştı. AB içinde İngiltere ile Fransa, yaptırımlara karşı çıkan başlıca ülkeler. BM Güvenlik Konseyi'nde de Çin ve Rusya, Sudan'a yaptırıma karşı çıkmıştı.

ÖNCEKİ HABER

Yüce Divan'lıklar Meclis'te

SONRAKİ HABER

Odatv yazarı Sabahattin Önkibar saldırıya uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa