11 Temmuz 2004 21:00

Tel Aviv'de bombalı saldırı

Filistinli örgütler, üç ay sonra ilk kez, İsrail içinde can kaybına yol açan bir saldırı düzenledi. Dün başkent Tel Aviv'de bir otobüs durağına düzenlenen bombalı saldırıda bir kadın öldü, 21 kişi yaralandı.

Paylaş
Filistinli örgütler, üç ay sonra ilk kez, İsrail içinde can kaybına yol açan bir saldırı düzenledi. Dün başkent Tel Aviv'de bir otobüs durağına düzenlenen bombalı saldırıda bir kadın öldü, 21 kişi yaralandı. Tel Aviv polis şefi, olayın intihar saldırısı olmadığını, yol kenarına konulan bir bombanın patlamaya yol açtığını söyledi. Saldırıyı El Fetih örgütüne bağlı El Aksa Şehitleri Tugayı üstlendi. Örgüt saldırının, İsrail'in Nablus ve Gazze Şeridi'nde gerçekleştirdiği katliamlara misilleme olarak yapıldığını açıkladı.

Annan uyardı Bu arada, İsrail hükümetinin, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) kararını reddetmesine tepkiler büyüyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, İsrail'in bu kararı kabul etmek zorunda olduğunu söyledi. Annan, "Kararın açık olduğunu düşünüyorum. İsrail hükümetinin vatandaşlarını koruma sorumluluğu ve görevi olduğunu kabul etmekle beraber, bu yönde atacağı her adım uluslararası kurallara uygun olmak ve Filistinlilerin çıkarlarını gözetmek zorunda" diye konuştu. Annan, kararın BM Genel Kurulu'nun önüne geleceğini de hatırlattı. El Fetih, Hamas ve İslami Cihad gibi Filistinli örgütler ise, karardan duydukları memnuniyeti ortak bir açıklamayla bildirdi.

Paritzky görevden alındı Öte yandan, İsrail Başbakanı Ariel Şaron, hakkında komplo planları ortaya çıkan Altyapı Bakanı Joseph Paritzky'yi görevden aldı. Görevden alınan Şinui Partisi üyesi Paritzky'nin, aynı partiden kabine üyesi Avraham Poraz'a yönelik komplo planlarını ayrıntılı olarak anlattığı ses kayıtları, İsrail televizyonunda geçen hafta yayınlandı. Paritzky, geçtiğimiz ay Ankara'ya gelmiş ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü.

ÖNCEKİ HABER

Direnişte yol ayrımı mı?

SONRAKİ HABER

Recep Hantaş'ı öldürmekten tutuklanan polis tahliye edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa