11 Temmuz 2004 21:00

İşçi sendikalarından
   işgale karşı karar

Toplam üye sayısı 4 milyonu bulan iki ABD sendikası, Irak işgalinin sona erdirilmesi yönünde kararlar aldı.

Paylaş
ABD İşçi Sendikaları Konfederasyonu (AFL-CIO) içinde, Irak işgaline karşı tepki giderek daha belirgin bir hal alıyor. Konfederasyona üye en büyük iki sendika, haziran ayı sonunda "tarihi" nitelikte kongreler gerçekleştirdi. Kongrelerde, Irak işgalinin sona ermesi ve Amerikan askerlerinin geri dönmesi yönünde kararlar alındı. Gözlemciler, Vietnam Savaşı sırasında büyük sendikaların savaş ve işgal politikalarına destek verdiğini hatırlatarak, bunun önemli bir değişim olduğunu dile getiriyor.

USLAW etkisi İlk kongre, 22 Haziran'da, Hizmet Çalışanları Uluslararası Sendikası (SEIU) tarafından gerçekleştirildi. 1.6 milyon üyesi bulunan sendikanın delegeleri, "Savaşa Karşı İşçi Hareketi" (USLAW) tarafından belirlenen ilkeleri benimsediklerini ilan ettiler. Kongrenin kararında şu satırlar dikkat çekti: "Ülkemiz; büyüyen iç sorunlarla karşı karşıya: İşsizlik, ücret ve sosyal haklarda gerileme, sendikasızlaşma, kamu hizmetlerinin budanması, sağlık ve eğitim sisteminin çökertilmesi, gazi maaşlarında kesintiler, giderek büyüyen kamu borcu ve ekonomik, sosyal, kişisel güvenlikte azalma. Bu sorunlar, ABD'nin dış politikası irdelenmeden çözülemez."

'Bush bize yalan söyledi' Bu kongreden birkaç gün sonra, Eyalet, Bölge ve Belediye Çalışanları Sendikası (AFSCME) kongresi toplandı. 1.4 milyon üyeli bu dev sendika da, savaşa karşı bir karar aldı. Kararda, "ABD Başkanı Bush; kitle imha silahları ve Irak'ta neden savaşa girildiği konusunda hepimize, bütün dünyaya yalan söylemiştir" denildi. Kararın, üç şube tarafından verilen önergelerin ardından alındığı öğrenildi. Önergelerin ilkinde, "önleyici saldırı" doktrini eleştirildi ve bu doktrininin, "petrol zengini bir Arap ülkesini fethetmek ve sömürgeleştirmek" için kullanıldığı vurgulandı. Diğer iki önerge ise, Irak'taki ABD askerlerinin "derhal geri çekilmesini" talep etti. Önergeleri tek bir karar haline getiren divan, kararın sonuna "ABD Başkanı, askerlerimizi olabildiğince çabuk ülkeye geri getirmelidir" cümlesini ekledi.

Kerry'nin ikiyüzlülüğü Bir konuşma yapan AFSCME Başkanı Gerald McEntee, "Irak savaşı, yeni bir başkana ihtiyaç duyma sebeplerimizden sadece biri" diye konuştu. Ancak her iki sendikanın kongresinde söz alarak destek isteyen Demokrat Partili başkan adayı John Kerry, Irak konusunda "ılımlı" açıklamalar yaptı. Savaş politikalarını eleştiren Kerry, iktidara gelmesi halinde Irak işgalinin sona erip ermeyeceği konusunda bir açıklama yapmadı. Gözlemciler, her iki kararın, sendikalar içindeki savaş karşıtı delegelerin baskısı sonucu çıktığını dile getiriyor. Bu gözleme göre sendika üst yönetimleri, Irak konusunda sessiz kalmayı tercih ediyorlardı, ancak tabanın baskısı sonucunda kararlara onay vermek durumunda kaldılar. Toplam üye sayısı 3 milyonu bulan iki sendikanın aldığı kararlar, diğer sendikaların da benzer tutum almasına yardımcı olacak.

ÖNCEKİ HABER

Türkiye'nin ilk yarışmaları

SONRAKİ HABER

Ali Tütmez mezarı başında anıldı: Yeri doldurulamaz bir boşluk

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa