11 Temmuz 2004 01:00

Hani siyasetten emekli olmuştu?

Politik folk müziğin efsane ismi John Baez 11. Uluslararası İstanbul Caz Festivali kapsamında Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda konser verdi.

Paylaş
Politik folk müziğin efsane ismi John Baez 11. Uluslararası İstanbul Caz Festivali kapsamında Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda konser verdi. Baez, söylediği şarkıların arasına sıkıştırdığı kısa konuşmalarda sürekli savaş ve Bush karşıtı ifadelere yer verirken "Sizi Bush ve savaş karşıtı verdiğiniz mücadale için tebrik ediyorum" dedi. Baez Türkçe "Yiğidim Aslanım" ve "Hiroşima" türkülerine de ses verdi.

Emekli mi? John Baez Harbiye'de gerek söylediği şarkılarla gerekse de yaptığı konuşmalarla kendisini ısrarla "siyasetten emekli" etmeye çalışanları da boşa düşürmüş oldu. Kendisi ile yapılan röportajlara bakıp "John Baez eskisi gibi değil" beklentisiyle konsere gidenlere en iyi cevabı da sanatçının kendisi verdi. Çünkü sanatçı "nostaljik" olmaktan çok güncel konularla ilgili politik mesajlar vererek konserini gerçekleştirdi.

İdiot Bush Gitarıyla birlikte müzik rüzgârı estiren usta sanatçı Baez'e gitarda Lawrence Mc Vinie, Jeff Hill, Cameron Gredier ile davulda George Javori eşlik etti. Sanatçı 60-70'li yılların yanı sıra yeni şarkılarından oluşan bir repertuar da sundu dinleyenlere. Tıklım tıklım dolan Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nun seyircileri nezdinde Türkiye'deki savaş ve Bush karşıtı mücadele verenleri tebrik eden John Baez şöyle konuştu: "Televizyon ve radyolardan bildiğim kadarıyla Türkiye'de barış için Bush karşıtı önemli mücadeleler veriliyor. Sizleri bunun için tebrik ediyorum. Siz de biliyorsunuz ki Bush dünyadaki tek felaket değil, ama onun önemli bir bölümü". Michael Moore'u yaptığı çalışmalardan ötürü öven sanatçı "Michael Moore'un belgeselini izlediğiniz zaman anlayacaksınız ki Bush bir idiottur".

Dona Dona Konserin ilgi çekici bölümlerinden biri de sanatçının söylediği sözleri Nâzım Hikmet'e ait "Hiroşimalı Kız" şarkısını söylemesiydi. Baez konserin ilerlyen bölümünde ise yine Türkçe olarak "Yiğidim Aslanım" türküsünü seyircilerle beraber söyledi. John Baez üç saate yakın sahnede kaldığı konserini bitirmesinin ardından yoğun tezahüratlar ve alkışlar sonucu efsane şarkısı Dona Dona'yı söyleyerek İstanbul'a veda etti.

ÖNCEKİ HABER

Savcılık Demirel'in beraatında ısrarcı

SONRAKİ HABER

Mezuniyetin maliyeti düşündürüyor: Dükkana gelen boş çıkıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa