09 Temmuz 2004 21:00

Türküler bir kez daha buluşuyor

Yıllar boyunca insanların tercümanı olmayı başaran türküler bu yıl Malatya'nın Arguvan ilçesinde, ilham kaynağı olan halkla bir kez daha buluşuyor.

Paylaş
Yıllar boyunca insanların tercümanı olmayı başaran türküler bu yıl Malatya'nın Arguvan ilçesinde, ilham kaynağı olan halkla bir kez daha buluşuyor. Geleneksel Arguvan Türkü Festivali'nin bu yıl 2.'si yapılıyor. Türküler, türkü dostlarıyla bir kez daha kucaklaşıyor. Arguvan Belediyesi, Arguvan Kaymakamlığı ve Arguvan köy derneklerinin 10-11 Temmuz tarihleri arasında birlikte düzenlediği festivale, bu yıl geçen yıla oranla katılımın daha fazla olması bekleniyor. Küçük bir ilçe olmasına rağmen türküleri ve kültürüyle Türkiye'ye kendisini tanıtmayı başaran Arguvan'a Türkiye'nin dört bir yanından ve yurtdışından konuklar bekleniyor. Festivalde Sabahat Akkiraz, Grup Çığ, Aynur Doğan, Erdal Erzincan, Tolga Sağ ve Belkıs Akkale gibi tanınmış sanatçıların yanı sıra birçok yerel sanatçı da her duygudan türküleri seslendirecek. Festivale ilişkin görüşlerini aldığımız Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızılay amaçlarının, Arguvan türkülerine sahip çıkmak olduğunu belirterek, "Dünyaya ve Türkiye'ye Arguvan'ı daha iyi bir şekilde tanıtmayı, yöremiz insanının dayanışmasını, yardımlaşmasını sağlamayı ve kültürümüzü genç nesillere aktarmayı hedefliyoruz" diye konuştu. Her yörenin kendine has ürünleri olduğunu ifade eden Kızılay "Her yöre ürettiği ürünü satar ve onu tanıtmak için çaba harcar. Biz de yıllardır acılarımızı, sevinçlerimizi, kederlerimizi anlattığımız türküler üretiyoruz. Ancak ürettiğimiz ürünün karşılığını alamıyoruz. Tüm türkü dostlarından ve Arguvanlılardan türkülerine sahip çıkmasını istiyoruz" dedi. Arguvan türkülerinin içeriğini yöreye has bir söylemle dile getiren Kızılay " Ben türküye türkü demem türkü beni ağlatmayınca" diyerek "Arguvan türküleri duygu yüklüdür, düşündürücüdür ve halkın yaşantısını yansıtır. Bu yüzden insanlarla kopmaz bir bağı vardır. Biz bu bağı daha da kuvvetlendirmek için herkesi festivalimize bekliyoruz" dedi.

'Türkü' protestosu Festivalin 2 yıldır düzenleme komitesinde yer alan ve Eymir Köyü Derneği Başaknı olan Ersoy Eren geçen yıl festivalin ilk olması nedeniyle bazı eksikliklerin yaşandığını belirterek "Bu yıl daha tecrübeliyiz. Festivalin içeriğini bu yıl daha iyi bir şekilde hazırladık, yerel sanatçılara ve gençlere daha fazla zaman ayırdık. Yalnız Arguvan'ı değil köylerini de tanıtacağız, oralara geziler düzenleyeceğiz. Eserlerin birçoğu kendi sahiplerinin üzerine kayıtlı değil, bu eserlerin gerçek sahiplerine iade edilmesi için çalışacağız" dedi. Festivalde Türkü sigarasını protesto edeceklerini belirten Eren "Halk için büyük bir değer olan 'türkü' isminin insan sağlığına zararlı bir ürüne verilmesini kabullenmiyoruz. Bu yüzden 'Türkü Sigarasına Hayır' diye bir çalışma yapacağız" dedi. Popstar türü yarışmaları da eleştiren Eren "Biz onlara karşı türkülerimize, kültürümüze sahip çıkıyoruz. Halkın değerlerinin yozlaşmasına karşı mücadele edeceğiz" dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Troyalı prenses Kasandra

SONRAKİ HABER

KKTC'ye paket yağıyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa