10 Temmuz 2004 01:00

İndirim değil zam yaptılar

Türk Telekom'un indiriminden abonelere yüzde 57 zam çıktı. Haber-Sen Genel Başkanı Kemal Keleş, Türk Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan'ın "indirim" diye sunduğu yeni fiyat tarifesinin aslında "bindirim" olduğunu vurguladı.

Paylaş
Türk Telekom tarifeleri ucuzlattığını açıkladı. Ancak indirim diye sunulan düzenlemeden yüzde 57 zam çıktı. Haber-Sen Genel Başkanı Kemal Keleş, yeni tarifenin abonelerin yüzde 85'i için zam, büyük şirketler ve holdingler için indirim anlamına geldiğini açıkladı. Keleş böylelikle fakir ve dar gelirlilerden alınan paranın, şirketler ve holdinglerin telefon ücretinin düşürülmesi için kullanılacağını vurguladı. Keleş, düzenlediği basın toplantısı ile Telekom'un yeni fiyat tarifesini değerlendirdi. Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan'ın "yüzde 29 ile yüzde 80'e varan indirimler yapıldığını" söylediğini ancak işin gerçeğinin indirim değil bindirim yani zam olduğunu kaydetti. Yeni tarife ile sabit ücretin yeniden hortlatıldığını ve miktarının artırıldığını kaydeden Keleş, Haber-Sen'in açtığı davalar üzerine Danıştay'ın 1998'de sabit ücret uygulamasını iptal ettiğini hatırlattı. "İş oldu bittiye getiriliyor. Yargı sürecinde geçecek zaman hesaplanarak halkın cebine el uzatılıyor" diyen Keleş, uygulamadan vazgeçilmezse yeniden yargıya başvuracaklarını bildirdi.

Yüzde 15'e yaradı Telekom abonelerinin yüzde 85'ini telefon görüşmelerini sınırlı tutmak zorunda olan dar ve sabit gelirli vatandaşların oluşturduğunu belirten Keleş, indirimin sadece şehirlerarası ve yurtdışı telefon görüşmesi yapma olanağına sahip yüzde 15'lik dilimdeki kişi ve kurumlara yaradığını söyledi. Ekinalan'ın açıklamalarına göre "Maliyet temelli fiyat politikasının benimseneceğini" hatırlatan Keleş, niyetlenenin "kamu hizmetini yok etmek" olduğunu dile getirdi. Bu tarifeyle sabit hat kullanımının azalarak, yurttaşların cep telefonuna yöneleceğini belirten Keleş, "Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Müdür Mehmet Ekinalan, Telekom'un abone sayısını azaltarak, değerini düşürmeyi ve birilerine yok pahasına satmayı mı düşünüyor" diye sordu.


ZAM ORANI YÜZDE 57 Mevcut tarifeye göre telefonu sadece şehir içi görüşmeye açık olan bir abone haziran ayında 13 milyon lira ödedi. Ağustos ayında hiçbir tercihte bulunmazsa otomatik olarak Standart Hatt abonesi olacak ve 24 milyon ödeyecek. Bu abone Hesaplı Hatt'ı seçerse 15 milyon lira ödeyecek. Hesaplı Hatt abonesi sabit ücret tutarını aştıktan sonra şehir içi konuşmayı 72 bin lira yerine 113 bin liraya yapacak. Yani indirim değil yüzde 57 zam yapılmış oldu.

ÖNCEKİ HABER

Tunus hücrelerinde onlarca siyasi tutuklu

SONRAKİ HABER

Odatv yazarı Sabahattin Önkibar saldırıya uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa