10 Temmuz 2004 01:00

Abu Jamal tehlikede

1982'den bu yana idam hükmüyle cezaevinde bulunan siyah gazeteci Mumia Abu Jamal'in davasında kritik bir sürece girildi.

Paylaş
20 yılı aşkın bir süredir, idam edilme tehdidi altında cezaevinde bulunan Amerikalı siyah gazeteci Mumia Abu Jamal'in hukuki durumu yine kritikleşti. ABD Temyiz Mahkemesi, 29 Haziran'da aldığı kararla, Abu Jamal'in idam cezası konusundaki yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı. Mahkeme, davayla ilgili brifing almayı da talep etti. Abu Jamal'in avukatlarından Robert R. Bryan, kararın ciddi sonuçlar doğurabileceğini dile getirdi. Bryan, "Bu karar, Mumia'nın hayatını kurtarma hareketi için bir uyanma çağrısı olmalı. Süreç tekrar işlemeye başladı. Mumia'nın hayatı tehlikede. Onun sesini ve kalemini susturmak istiyorlar" diye konuştu.

Sesi dünyada duyuluyor Abu Jamal, yıllardır idam hücresinde, zamanının çoğunda diğer tutuklulardan yalıtılmış bir biçimde yaşıyor. Buna rağmen, avukatları aracılığıyla dışarı gönderdiği ses kayıtları makale haline getirilerek bütün dünyaya yayılıyor. Ağırlıklı olarak emperyalizm ve işgallere karşı mücadele, yargı sistemi ve ırk ayrımcılığı gibi konuları işleyen bu makaleler, Evrensel dahil olmak üzere birçok yayında yer almakta. "Polis öldürmek" suçlamasıyla aldığı idam cezası 22 yıldır "askıda" olan Abu Jamal'in davası, bir başka dava tarafından belirlenecek. ABD Yüksek Mahkemesi, "Beard vs. Banks" adlı davada karar vermek üzere. Eğer başsavcılığın bu davada ileri sürdükleri kabul edilirse, Mumia Abu Jamal'in infaz edilmesinin de önü açılacak.

Karmaşık bir durum Avukat Bryan, bu karmaşık hukuki durum hakkında şu açıklamayı yaptı: "Temyiz Mahkemesi, birden fazla cinayet işlemek suçlamasıyla 20 yıldan uzun bir süredir 'ölüm yolu'nda bekleyen George Banks'e verilen cezayı geçersiz kılmıştı. Bu kararın gerekçesi, 1988'de Mills-Maryland davasında alınan bir başka kararın emsal oluşturmasıydı. Ancak Yüksek Mahkeme, daha sonra Banks davasında Mills kararının emsal olamayacağına hükmetti. Karar onaylanırsa, Mills kararı, Pennsylvania'daki 30 civarındaki idam hükümlüsü için de geçerli olamayacak. Yani bu kişilerin öldürülmesi için harekete geçilebilecek. Mumia da, bunlar arasında."

Davası tekrar görülmeli Abu Jamal'in avukatları, yıllardır, 1982'deki kararın geçersiz sayılarak, davanın tekrar görülmesini talep ediliyor. Avukatlar, 1982'de alelacele görülen duruşmada savunma hakkının çiğnendiğini ve Abu Jamal'in suçsuzluğunu ispat eden delillerin sunulmasının engellendiğini belirtiyor. Eğer dava tekrar görülürse, Abu-Jamal, masum olduğunu kanıtlamak için bir fırsat sahibi olacak.

Bush etkisi Bush iktidarı, ABD'deki yargı sistemindeki adaletsizlik ve ırkçılığı daha da ileri boyutlara taşıdı. Bugün İç Güvenlik Bakanı olan Tom Ridge, Pennsylvania Valisi olduğu dönemde Abu Jamal'i öldürmek için iki kez girişimde bulundu. 1995 ve 1999'daki bu girişimler, ABD'de ve dünyada onbinlerce kişinin eyleme geçmesiyle püskürtüldü. Abu Jamal'in avukatları, müvekillerinin kurtarılması için kampanyanın hızlandırılması gerektiğini dile getirdiler.

ÖNCEKİ HABER

Irak direnişi 'çok güçlü'

SONRAKİ HABER

AKP, defalarca bastığı Maltepe Seçim Merkezini 'güvenli değil' diye taşıttı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa