08 Temmuz 2004 21:00

İşgal altında sinema

İşgal altındaki Batı Şeria'da ilk kez bir film festivali düzenleniyor. Festivalin organizatörlerinden Adam Zuabi, "Evet acı çekiyoruz ve mücadeleyle ilgili belgesel önemli, ancak Filistinlilerin siyasi mesajlı çatışma hikâyelerinden sıkıldığını düşünüyorum" diye konuştu.

Paylaş
İşgal altındaki Filistin topraklarından Batı Şeria, ilk kez bir uluslararası film festivaline evsahipliği yapıyor. Festivalin organizatörleri, dün başlayan festivalle, İsrail ile çatışmalardan, ablukadan bunalan Filistin halkının sıradan hayat ve aşk hakkında da film yapmaya teşvik edilmesini ümit ettiklerini söylüyor. Etkinliğin sorumlularından Adam Zuabi, "Evet acı çekiyoruz ve mücadeleyle ilgili belgesel önemli, ancak Filistinlilerin siyasi mesajlı çatışma hikâyelerinden sıkıldığını düşünüyorum" dedi. Roma'da da ayrı bir evi bulunan Zuabi, kendisinin; hikâyeleri, kültürü olan bir ulusun parçası olduğunu, ancak Filistin toplumu ve kültürünün çok azının dünya sinemasına yansıdığını belirterek, halkının, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki İsrail hakimiyetine rağmen aile konuları ve aşk hakkında filmler de çıkarması gerektiğini söyledi.

İşgal altındayız ama.. Zuabi, "Bütün filmlerimiz siyaset, İsrail-Filistin mücadelesi üzerine. İşgal altındayız, ancak Filistin kültürü 1948 yılı öncesinden de var ve insan olarak bizim hakkımızda filmler yapılabilecek alan olduğunu düşünüyorum" dedi. Festivalin düzenleneceği Batı Şeria'nın ticari ve kültürel merkezi kabul edilen Rammallah'la ilgili eski Filistin Kültür Bakanı Yaser Abdrabbo da şunları söyledi: "Ramallah, işgale karşı mücadelede kendi yöntemini uyguluyor. Bu kent, işgale kültürel merkezler, yeni lokantalar, gençlik kafeleri açarak direniyor. Bu da insanları daha açık, özgür kılıyor, radikalizm ve fanatizmden uzaklaştırıyor."

İlk film Bisiklet Günlükleri Brezilyalı yönetmen Walter Salles'in "The Motorcycle Diaries" filmiyle açılan ve 6 gün sürecek festivalde, Filistin, Meksika, İran, Tunus, İngiltere, ABD, İtalya, Fransa ve Rusya'dan filmler gösterilecek. Festivale, çatışmalar nedeniyle İsrailli sinemacıların davet edilmediği kaydedildi. İsrail işgaline karşı ikinci Filistin ayaklanmasının (intifada) başladığı 2000 yılında, İsrail ile Filistin arasındaki kültürel işbirliği de durmuştu. İsrail, işgal atındaki topraklarda bulunan Yahudi yerleşimciler hariç vatandaşlarının, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ne girişine izin vermiyor. İki halk arasındaki bağlantılar hemen hemen bütün düzeylerde kesik durumda.


VİZYONA GİREN FİLMLER

Dehşetin Gözleri Yönetmenliğini Eli Roth'un gerçekleştirdiği Dehşetin Gözleri (Cabin Fever) haftanın korku-gerilim filmi. Rider Strong, Jordan Ladd, James DeBello ve Cerina Vincent'in rol aldığı filmin yapımcısı ise tanıdık bir isim. David Lynch . Konusuna gelince: Kolej sonunda bitmiş ve beş arkadaş iş hayatına atılmadan önce birkaç gün doğanın ve arkadaşlıklarının tadını çıkarmak için ormandaki eve tatile gitmişlerdir. Fakat kamplarına gelen yaralılar içindeki yabancı ile parti ölümcül bir hale dönüşmüştür. Korku ile havaya ateş açan gençler yabancının birdenbire ağaçlar arasında kaybolduğuna şahit olurlar... Grubun tansiyonunu yükselten asıl haber ise gruptaki kızlardan birinin et yiyen bir virüs aldığını fark etmeleri olur. Yöredeki insanlar kulübede neler olduğunu anladıklarında enfeksiyonun kasabaya bulaşmaması için ölümcül bir kovalamaca başlamıştır. Ya ölecek ya da öldüreceklerdir...

Cazibe Kanunları Cazibe Kanunları (Laws of Attraction) ise haftanın romantik komedisi. Peter Howitt'in yönettiği filmde Pierce Brosnan, Julianne Moore, Michael Sheen, Parker Posey ,ve Frances Fisher önemli rollerdi. Konu kısaca şöyle: New York'un ünlü ve başarılı boşanma avukatları Daniel Rafferty ve Audrey Woods, meslekleri gereği, ilişkilerde kötü gidebilecek her şeyi görmüşlerdir. İkisinin avukatlık tarzları birbirlerinin zıttıdır. Audrey, her şeyi kitabına uygun yapmakta ve bu sayede başarılı olmakta, buna karşılık Daniel, içgüdüleri ve rahat tarzıyla sonuca ulaşmaktadır. Ünlü bir çiftin boşanma davasında karşı karşıya gelen avukatlar, bu kez birbirlerine karşı mücadele etmek durumunda kalmışlardır. Boşanmak isteyen iki tarafın da İrlanda'daki bir şatoda hak iddiası vardır. Bunun üzerine Daniel ve Audrey, İrlanda'ya uçarak dava için araştırma yapmaya başlarlar. Katıldıkları bir sokak festivali sonrasında, ertesi sabah birbirlerine aşık olarak güne başlayan çifti, New York'ta sürmekte olan bir boşanma davasındaki rekabetleri beklemektedir.

ÖNCEKİ HABER

Kürtçe yargılanıyor

SONRAKİ HABER

SES Adana Şubesi yeni binasının açılışını gerçekleştirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa