08 Temmuz 2004 21:00

Eğitim Sen'in yanındayız

Anadilde eğitim hakkını savunduğu için hakkında kapatılma davası açılan Eğitim Sen'e yurtiçi ve yurtdışından destek yağıyor. Emek ve demokrasi güçlerinin de desteğini alan Eğitim Sen, 11 Temmuz'dan itibaren bir dizi eylem yapacak.

Paylaş
Anadilde eğitim hakkına tüzüğünde yer verdiği için hakkında kapatılma davası açılan Eğitim Sen'i dostları yalnız bırakmıyor. Dünyanın dört bir yanındaki kardeş sendikalar ile Türkiye'deki emek ve demokrasi güçlerinin desteğini arkasına alan Eğitim Sen, davayı kitlesel protestolarla takibe alacak. Eğitim Sen'e yapılan destek ziyaretlerinin, Eğitim Sen'in yalnız olmadığını duyuran yazılı ve sözlü açıklamaların ardı arkası kesilmiyor. Çok sayıda sendika, meslek örgütü, parti ve kitle örgütü temsilcileri Eğitim Sen'in yanında olduklarını duyuruyor. Eğitim Sen'in üyesi olduğu Eğitim Enternasyonali'ne üye dünyanın dört bir yanındaki kardeş sendikalardan Eğitim Sen'e destek mesajları yağıyor. Almanya'dan Finlandiya'ya, İskoçya'dan Japonya'ya, Togo'ya kadar çeşitli ülkelerden sendikalar, Eğitim Sen'e yanınızdayız mesajı yollarken, hükümeti de kınıyor. Eğitim Sen, ulusal ve yerel ölçekte diplomatik girişimlerde bulunurken, bir yandan kamuoyunun geniş bir biçimde bilgilendirilmesi için çalışmalar yapacak. 10 Temmuz günü Eğitim Sen'e destek veren örgütlerle birlikte Ekin Tiyatrosu'nda bir basın toplantısı gerçekleştirilecek. 11 Temmuz günü saat 13.00'da bin kadar Eğitim Sen yöneticisi Güvenpark'ta oturma eylemi başlatacak. Eğitim Sen'in süreci yakından izlediğinin vurgulanması için 13 Temmuz'a kadar sürecek oturma eyleminde yöneticilerin "uyanık" kalması planlanıyor. 13 Temmuz'da Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'ya akın edecek Eğitim Sen'liler, uluslararası örgütlerin temsilcileri ve Türkiye'deki emek ve demokrasi güçlerinin temsilcileriyle dava izlenecek, ardından Sıhhiye'de miting yapılacak.

'Dayanışmayla üstesinden geleceğiz' Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer gazetemize yaptığı açıklamada, "Bugüne kadar bize yönelen saldırıları tekvücut bertaraf ettik. Kapatma davası da bunların bir parçası. Böyle bir saldırıya karşı Eğitim Sen olarak sessiz kalmamız mümkün değildi. Dolayısıyla bütün dost, kardeş örgütlerle, kurumlarla kişilerle dayanışmayı geliştirirken, aynı zamanda kendi örgütlü gücümüzü bu saldırı sürecinin karşısına koyarak, bunu engellemeye çalışıyoruz. Bu anlamda aldığımız bir dizi eylem kararını hayata geçiriyoruz" dedi. Eğitim Sen'i kurmak ve yaşatmak için büyük bedeller ödediklerini, sendikalarını alanlarda ve sokaklarda var ettiklerini kaydeden Dinçer, gerekirse yeni bedeller ödemeye de hazır olduklarını belirtti. Dinçer, "Hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz. Bu dava tarihsel olarak, emek mücadelesi, örgütlenme ve demokrasi mücadelesi açısından çok önemli. Bir dönüm noktası. Eğitim Sen olarak örgütlü gücümüzle, kardeş, dost dayanışma içinde olduğumuz örgütler ve kişilerle bu işin üstesinden geleceğiz" diye konuştu.


AKP: 'Davayı onaylamıyoruz' Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer'in başkanlığında bir heyet, dün AKP Genel Başkan Yardımcısı Mir Dengir Mehmet Fırat'ı ziyaret etti. Gazetecilere kapalı ziyaretin ardından bir açıklama yapan Dinçer, Fırat'a "AKP Hükümeti'nin davayla ilgili bir açıklama yapmamasını ma nidar bulduklarını", Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Dışişleri, Adalet ve Çalışma bakanlarına randevu talebinde bulunduklarını ancak 1 haftadır yanıt alamadıklarını ilettiklerini söyledi. Dinçer'in verdiği bilgiye göre, Fırat, "Davaya karşı olduklarını, davayı onaylamadıklarını ve doğru bulmadıklarını" ifade etti. Eğitim Sen ise bu açıklamanın resmi kanallardan yapılmasını istedi. Ziyarette Güvenpark'ta yapacakları oturma eylemini de gündeme getirdiklerini kaydeden Dinçer, "Eğitim Sen'lilerin 'Eğitim Sen'i kapattırmayacağız' önlükleriyle oturma eylemini ve davanın ardından mitinglerini gerçekleştirmekte kararlı olduklarını" ilettiklerini ifade etti.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Rant teşvik ediliyor
   yoksul cezalandırılıyor

SONRAKİ HABER

Karar 14 Temmuz'a kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa