08 Temmuz 2004 01:00

İşbirlikçi demokrasi!

Irak Başbakanı İyad Allavi, işgal karşıtı direnişi kırmak için, kendisine olağanüstü hal de dahil olmak üzere bir dizi antidemokratik uygulamayı hayata geçirme yetkisi veren kanunu onayladı.

Paylaş
Felluce'de 10'dan fazla sivilin ölümüyle sonuçlanan bombardımana istihbarat sağlayan Irak'ın "Başbakanı" İyad Allavi, bir dizi yasağı öngören kanunu imzaladı. Yeni kanunla beraber; direnişi durdurmak için olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasakları ilan edilebilecek, Allavi tarafından 'hükümet karşıtı' olarak görülen gruplar yasaklanabilecek. Ayrıca 'güvenliğe karşı tehlike taşıyan' kişilerin de gözaltına alınması öngörülüyor. Bütün bu tedbirler, Irak'a getirilen "demokrasi" hakkında bir fikir veriyor.

Direnişe karşı Kanunda, "Başbakan, tehlike ya da devletin yapısını ya da kurumlarını tehdit eden silahlı bir istikrarsızlık durumunda Irak vatandaşlarına ve Irak'taki yabancıların özgürlüklerine kısıtlama getirme yetkisine sahiptir" ifadesi yer alıyor. Yeni ABD Büyükelçiliği binasının hemen bitişiğinde bulunan bürosundan açıklama yapan Allavi, "Ulusal güvenlik yasasının herhangi bir bölgede istikrara yönelik bir tehlike olması durumunda Başbakan'a olağanüstü hal ilan etme yetkisi verdiğini" söyledi. Allavi, "Nerede ve ne zaman gerekli olursa bu yasayı uygulayacağız" diye konuştu. Allavi, Irak halkının 'teröristlere' karşı durmasını da istedi.

İşgale yeni kılıf Irak güçlerinin, olağanüstü hal ilan edilmesi halinde sayı ve donanım bakımından yetersiz kalacağı belirtilirken bu nedenle Allavi'nin 'güvenliği sağlamak' gerekçesiyle ABD askerlerini devreye sokacağı kaydediliyor. Kanunla getirilen kısıtlamalar arasında seyahatlerin, siyasi toplantıların ve silah barındırmanın yasaklanması bulunuyor. CumhurBaşkanı'nın onayıyla Başbakan'a tam yetki tanıyan kanuna göre, Başbakan tüm güvenlik ve istihbarat güçlerinin de başına geçiyor. Kanuna göre, Cumhurbaşkanı'nın da onayı ve olağanüstü hal güçlerinin yardımıyla 'olağanüstü hal bölgesine' komutan atanabilecek. Bu kişinin de işgal askerlerinden olabileceğine dikkat çekiliyor. Yönetimi devralmadan önce olağanüstü hal ilan edebileceğini açıklayan Allavi, seçimlerin 2005 yılında yapılmayacağının da sinyalini vermişti. İnsan hakları savunucuları, olağanüstü hal kanunlarının, seçimlerin ertelenmesinin bir işareti olduğunu söylüyorlar. Bağdat İnsan Hakları Örgütü temsilcisi Hania Mufti ise, olağanüstü hal durumunda ortaya çıkacak keyfi gözaltılara dikkat çekti.

11 Eylül yasası 'OHAL yasasını' savunan hükümetin İnsan Hakları Bakanı Bahtiyar Emin, bu yasanın 'Irak halkını direnişçilerden korumak için' çıkarıldığını söyledi. Emin, yasayı ABD'de 11 Eylül saldırılarından sonra çıkarılan 'Vatansever Yasa'ya benzetti. Adalet Bakanı Malik Dohan ise, yasayla insan haklarının korunmasının hedeflendiğini savundu.


Saddam'ın yeğeni Ebu Garib'de
 • Saddam Hüseyin'in yeğeninin Ürdün sınırında yakalandığı bildirildi. İnsan haklarından sorumlu Bakan Bahtiyar Amin, "Saddam'ın yeğeni Muhammed Barzan El Tikriti ile yanındaki bir kişi Ürdün sınırında yakalandı" dedi. Amin, bu kişilerin yaklaşık bir ay önce yakalandığını ve Ebu Garib cezaevinde tutulduğunu kaydetti.
 • Irak Başbakanı İyad Allavi'ye ait bir eve ve Allavi'nin bürosuna saldırı düzenlendi. 6 kişinin yaralandığı saldırı sırasında Allavi'nin evde olmadığı kaydedildi. Bağdat'ta Allavi'nin partisinin bürolarının yakınındaki bir tıp merkezine 2 havan topu mermisinin isabet etmesi sonucu 3 kişi yaralandı.
 • Suriye, kendi toprakları üzerinden Irak'a kaçak yollardan sokulmaya çalışılan 60 bin dolar tutarında İsrail malının geçişine izin vermedi. Ürdün kamyonları içerisinde üzerlerinde 'İsrail malı' ibaresi bulunan elektrik direklerine el konuldu.
 • Bağdat'ta, 2 ulusal muhafız öldürüldü.
 • Ramadi kentinde bir aşiret lideri ve politikacının oğlu öldürüldü. Emir Abdül Cabbar el-Ali'nin, arabasının içinde iki korumasıyla birlikte öldürüldüğü belirtildi. Ali'nin babası, Dulaim aşiretinin ve el-Anbar bölgesi hükümet konseyi liderliğini yapıyor. Kentte trafik kazası geçiren bir Amerikan askeri de öldü.
 • Mısırlı bir kamyon sürücüsü kaçırıldı. Kendini "Irak Meşru Müdafaası" olarak adlandıran grup, sürücüyü, Amerikan güçlerine akaryakıt taşıdığı sırada eline geçirdiğini açıkladı.
 • İşgal güçleri tarafından tutuklananların sadece yüzde 2'sinin yabancı uyruklu olduğu bildirildi. Bu rakam, ABD'nin direnişte yabancılarının büyük rolü olduğu yönündeki açıklamalarıyla çelişiyor. Bu arada işgalciler, 29 Arap uyruklu yabancıyı tutukladı.
 • Reşad kasabasında direnişçilerin düzenlediği saldırıda 4 polis yaralandı.
 • Kerkük'ün güneybatısında meydana gelen saldırıda 4 polis yaralandı.
 • ABD ordusunun, Irak'ta bulunan 1 tona yakın zenginleştirilmiş uranyumu gizlice ülke dışına çıkardığı bildirildi.
 • "Selamet Hareketi" adında bir örgüt, El Kaide liderlerinden Ebu Musab Ezzerkavi'yi öldürmekle tehdit etti.
 • Bakuba'da meydana gelen intihar saldırısında ölenlerin sayısı 14'e çıktı. Yaralı sayısı da 70 olarak açıklandı.
 • Irak'taki görev süreleri dolan 130 Norveç askerinin önümüzdeki günlerde ülkelerine döneceği açıklandı.
 • Irak'ta kaçırılan Lübnan asıllı Amerikan deniz piyadesi Vasıf El Hassun'un serbest bırakıldığı doğrulandı.
 • Basra kentinde, petrol güvenlik muhafızlarının bulunduğu bir konvoyun geçişi sırasında yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu, 1 Iraklı sivilin öldüğü, 2 kişinin de yaralandığı bildirildi.
 • Kerkük yakınlarında, çok sayıda santrala gaz verilmesini sağlayan bir gaz boru hattına sabotaj düzenlendi.
 • Fas, Iraklı asker ve polislerin kendi topraklarında eğitilmesi için ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

 • ÖNCEKİ HABER

  2005'te ortak tatbikat

  SONRAKİ HABER

  TRT’nin ‘yandaş medya’ peşkeşi TBMM gündemine taşındı

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa