06 Temmuz 2004 21:00

Eğitim-Sen'e açılan dava geri çekilsin!

Jeoloji Mühendisleri Odası, Eğitim-Sen'e açılan kapatma davasının iktidarın ve demokratikleşmenin gerçek yüzünü gösterdiğini bildirdi.

Paylaş
Tüzüğünde yer alan "anadilde öğretim" talebi nedeniyle hakkında kapatma davası açılan Eğitim Sen'e destek artıyor. Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurul yaptığı yazılı açıklamada Eğitim Sen'e açılan kapatma davasının siyasi iktidarların ve demokratikleşmenin gerçek yüzünü gösterdiğini bildirdi. Açıklamada, halkın sorunlarına çözümler bulmaktan uzak, "demokrasi oyunu" oynayan iktidarın hakların savunucusu ve uygulayıcısı olamayacağı ifade edildi. Eğitim Sen'e açılan davanın geri çekilmesi istenen açıklamada, JMO'nun sendikanın susturulmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olunacağının altı çizildi.

'Genelkurmay' vurgusu Mazlum-Der Genel Başkanı Ayhan Bilgen de yazılı açıklamasında sendikaların tüzüklerini Genelkurmay'ın belirlediği ülkede örgütlenme özgürlüğünden bahsedilemeyeceğini vurguladı. Davanın sendika üzerinde baskı aracı olacağını kaydeden Bilgen, yasal düzenlemelerin kâğıt üstünde kaldığını ifade etti. Bir sendikanın tüzüğünün "ülke bütünlüğünü tehdit ettiği" iddiasının trajikomik olduğunu belirten Bilgen, bu değerlendirmenin Genelkurmay Başkanlığı adına yapılıyor olmasının dikkate değer nitelikte olduğunu bildirdi.

EMEP ziyaret etti EMEP Genel Başkan Yardımcısı Ender İmrek, EMEP Antep İl Başkanı Savaş Gürkan ve il yöneticileri Eğitim Sen Gaziantep Şubesi'ni ziyaret etti. İmrek, kapatma davasından dolayı Eğitim Sen ve KESK'in yanında olduklarını ve buna karşı verilecek mücadeleyi EMEP'in bütün olanaklarıyla destekleyeceğini belirtti. BES Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Ahmet Polat ve SES Şube Başkanı Ayten Çeri'nin de katıldığı ziyarette İmrek, davanın aynı zamanda Eğitim Sen şahsında emek ve demokrasi mücadelesi ile sendikal harekete yönelik bir saldırı olduğunu söyledi. İmrek, başta KESK olmak üzere diğer işçi sendikalarının ve demokratik kitle örgütlerinin de buna gereken duyarlılığı göstererek birlikte mücadele edeceğine ve bu davanın sonuçsuz kalacağına inandığını belirtti. Eğitim Sen Şube Başkanı Mehmet Bozbeyik de, bu saldırıyı boşa çıkarmak için sendika olarak var güçleriyle mücadele edeceklerini söyledi. Bozgeyik, İmrek'e ve EMEP yöneticilerine ziyaretlerinden ve desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Adana'da basın toplantısı Adana'da Eğitim Sen Adana Şube binasında bir araya gelen sendika, siyasi parti, meslek odaları ve dernek temsilcileri yaptıkları ortak açıklamayla Eğitim Sen'e açılan davanın geri çekilmesini istediler. Eğitim Sen Şube Başkanı Halil Kara emek ve demokrasi güçlerini, aydınları, demokrasi mücadelesinin önemli bileşenlerinden birisi olan Eğitim Sen'e sahip çıkmaya çağırdı. Eğitim-Sen'e destek vererek toplantıya katılan kurum isimleri şöyle: Genel-İş Bölge, Konut ve 2 No'lu şubeleri, Tekstil BOSSA, TÜMTİS, KESK'e bağlı şubeler, EMEP, DEHAP, SDP, ÖDP, İP, ESP, Hacı Bektaş-ı Veli, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Eğit-Der, İHD, TİHV ve BAK.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Evleri için direniyorlar

SONRAKİ HABER

Almanya DEP'lileri uyardı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...