05 Temmuz 2004 21:00

İş kazalarının yarısı 4 ilde oluyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye'de günde 200 civarında iş kazası meydana geliyor. Bu kazalarda 3 işçi yaşamını yitirirken, 10 işçi de iş göremez derecede sakat kalıyor.

Paylaş
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye'de günde 200 civarında iş kazası meydana geliyor. Bu kazalarda 3 işçi yaşamını yitirirken, 10 işçi de iş göremez derecede sakat kalıyor. Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Başkanlığı'nın 2003 yılı istatistiklerine göre, Türkiye genelinde 77 bin 108 iş kazasının 33 bin 442'si, yani yarıya yakını sanayinin yoğun olduğu Ankara, Bursa, İzmir ve İstanbul'da yaşanıyor. İş kazası geçirenlerin çoğunun yaş ortalaması ise 30-39 arası.

Düşüş var ama... İstatistiklerde, iş kazaları ve meslek hastalığı sonucu ölümlerin sayısı giderek azalıyor. Uzmanlar ise bu durumu "komik" olarak nitelendiriyor. Kayıtdışı çalışanların sayısının kayıtlı çalışanları geçtiği bir ortamda, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının örtbas edilmeye çalışıldığı vurgulanıyor. Örneğin 2002 yılında 500-600 civarında meslek hastalığının tespit edildi. Oysa hekim örgütleri, bilimsel verilerin her çalışan için 4-12 meslek hastalığı beklendiği ve toplamda ise rakamın 50-55 bin olması gerektiğini bildiriyor. İş kazalarının büyük çoğunluğu mesai başlar başlamaz, yani 08.00 ile 08.59 saatleri arasında meydana geliyor. Öğle arasına kadar kaza yoğunluğu azalıyor. Öğleden sonraki iş saatlerinde ise iş kazalarında önemli ölçüde düşüş meydana geliyor. Verilere göre 2003 yılında iş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölenlerin, yıl içinde gelir bağlanan hak sahipleri sayısı toplam 3 bin kişi. Bunların 1959'u ölen işçilerin çocukları.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

AKP, ANAP'ın izinde

SONRAKİ HABER

İşçinin kaygısı artıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...