06 Temmuz 2004 01:00

Sular yükseliyor DSİ seyrediyor

Ilısu ve Karkamış baraj gölleri altında Kalacak Arkeolojik ve Kültür Varlıklarını Kurtarma Projesi, Devlet Su İşleri'nin taahhüt ettiği maddi desteği vermemesi nedeniyle başlayamıyor.

Paylaş
Ilısu ve Karkamış baraj gölleri altında Kalacak Arkeolojik ve Kültür Varlıklarını Kurtarma Projesi kapsamında bu yıl yapılacak bilimsel çalışmalara ilişkin hazırlıklara ödenek sorunu nedeniyle başlanamadı. AA muhabirinin, projeyi koordine eden Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Tarihsel Çevre Araştırma ve Değerlendirme Merkezi (TAÇDAM) yetkililerinden edindiği bilgiye göre, kazı ve araştırma mevsiminin başlamış olmasına karşılık proje için henüz kaynak tahsis edilmedi. Projenin, Kültür Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve ODTÜ arasında imzalanan protokol kapsamında DSİ'nin tahsis ettiği kaynakla ve TAÇDAM'ın koordinesinde yürütüldüğünü belirten yetkililer,kaynak teminindeki gecikmeye İhale Kanunu'nu yorumlamada yaşanan çelişkinin neden olduğunu kaydettiler. Proje kapsamında bu yıl yapılacak çalışmaların planlanması ve başlatılması için sıkıntının en kısa sürede giderilmesi gerektiğine dikkati çeken yetkililer, şu bilgiyi verdi: "Ödenek olmadan planlama yapmamız, proje kapsamında çalışma yürütmeye talip olan yerli ve yabancı ekiplerin başvurularını değerlendirme olanağımız yok. Arkeolojik çalışmalar bilindiği gibi üniversitelerin kapalı olduğu temmuz ve ağustos aylarında yapılıyor. Çalışma mevsiminin başlamış olmasına karşılık ödenek olmadığından elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz. Geçen yıl da aynı sıkıntı nedeniyle çalışmalarda aksama yaşanmış, verimli bir çalışma ortaya konamamıştı. Bu yıl da aynı olumsuzluğun yaşanması durumunda yapılması gereken bir takım çalışmaların yapılamaması yanında ciddi bir kaynak israfı yaşanacak. Çünkü, başlanmış bir kazı bir iki yıl gibi uzun süre kesintiye uğradığında bir bakıma işe yeniden başlamak gerekiyor. Beklentimiz sıkıntının en kısa sürede aşılması."

Neler yapıldı Karkamış ve Ilısu barajları göl alanında yapılan yüzey araştırmaları sonucunda, sudan doğrudan ya da dolaylı etkilenecek 250 arkeolojik yerleşim yerinde arkeolojik kurtarma çalışmaları yapma amacıyla 1998 yılında uygulanmasına başlanan proje, aynı zamanda Türkiye'nin diğer yörelerindeki arkeolojik kurtarma projeleri için de örnek gösteriliyor. TAÇDAM tarafından hazırlanan ve proje kapsamında yürütülen çalışmalara ilişkin hazırlanan değerlendirme raporunda şu bilgilere yer verildi: "Alt Paleolitik Çağ'dan günümüze kültürel sürekliliği kanıtlayan zengin verilere ulaşılarak bölgenin kültür tarihinin yeniden yazılması sağlandı. Projenin başladığı 1998 yılından 2002 yılına kadar gerçekleştirilen kazı ve araştırmalar sonucunda Ortadoğu Arkeolojisi ile ilgili önemli veriler elde edildi. Projeyle Ilısu Baraj Gölü alanında Kortiktepe, Hakemi Use Tepesi, Yenicehöyük, Ziyarettepe, Kenantepe, Salattepe, Aşağı Salat, Müslümantepe Kavuşanhöyük, Türbehöyük'teki arkeolojik kazı ve çalışmalar yanında bir alt proje kapsamında Hasankeyf'teki kazılara yeniden ivme kazandırıldı. Karkamış Baraj Gölü alanında ise proje kapsamında paleolitik yüzey araştırmaları ve yöresel mimariyi belgeleme çalışmaları yürütüldü. Karkamış Baraj Gölü sularından etkilenen Teleilat Höyüğü ve Akarçaytepe merkezlerinde ortaya çıkarılan kültür katmanlarıyla Mezopotamya ile Anadolu ilişkileri daha anlaşılır kılındı." Raporda, bölgesel ölçekte ve entegre yürütülen arkeolojik çalışmalarla yöre halkının arkeolojik mirası koruma bilincinin gelişmesine önemli katkı sağlandığı vurgulandı.

ÖNCEKİ HABER

Türban maddesi kabul edilmedi

SONRAKİ HABER

22. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa