06 Temmuz 2004 01:00

Sendikaya ahlaksız teklif!

EBK Sincan Kombinası'nın satışı arap saçına döndü. Öz Gıda-İş Sendikası satışın iptali için dava açtı. Kombinayı satın alan Sedat Eser ise sendikaya "aldığım fiyata size vereyim" teklifinde bulundu.

Paylaş
Et Balık Kurumu'na ait Sincan Kombinası'nın özelleştirilmesi arap saçına döndü. Kombinayı ucuz fiyata kapatan Sedat Eser, bin pişman! Eser, ödediği tazminat "yanmayacak" olsa alımdan vazgeçmeye hazır olduğunu belirtiyor. Son çareyi, Öz Gıda-İş'e "Aldığım fiyata sana vereyim" teklifinde bulunmakta arayan Eser, yanıt dahi alamadı. Kombinayı satın alan Eserler İnşaat'ın sahibi Sedat Eser gazetemize yaptığı açıklamada, "İlla olsun demiyoruz. Ödediğimiz 7-8 trilyon lira teminat yanmasa kombinayı isteyenlere bırakibiliriz. Ancak geri adım atamıyoruz" dedi. Kombinanın cazibesini yitirdiğini savunan Eser, sendikaya "Aldığım fiyata sana vereyim. Gel sen işlet" teklifini götürdüklerini ancak hiçbir yanıt alamadığını ifade etti. Ancak, kombinayı elden çıkaramazsa Eser'in planları da hazır. Dünya çapında faaliyet yürüten bir Alman Firması ile kombinada "sucuktan, hamburgere, ayrandan peynire" bir "marka" yaratmayı hedeflediklerini belirten Eser, bunun yanında araziyi farklı amaçlar için kullanacağını da ifade etti. Eser, üretim koşullarına uyduktan sonra arazide başka bir fabrika ya da benzinlik inşa edebileceğini söyledi.

Devir tamamlandı Bu arada Eser, geçen hafta şok bir baskın yaparak, kombinayı devraldı. Kombinada çalışan işçiler ise işten çıkarıldı. Böylece Manisa'daki kombinadan sonra Sincan'da da özelleştirme tamamlanmış oldu. Eser'in, Öz Gıda-İş'in açtığı davada "yürütmeyi durdurma" kararı verilmesinden endişe ederek alelacele fabrikayı devraldığı sanılıyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ise Et ve Balık Kurumu'nun özelleştirilme süreci ve Sincan-Manisa kombinalarının satışı ile ilgili sözlü ve yazılı sorularımızı yanıtsız bıraktı.


SATIŞ HUKUKA AYKIRI Öz Gıda-İş Ankara İdare Mahkemesi'ne özelleştirmenin iptali için dava açtı. Dava dilekçesinde 2 kombinanın da özelleştirilmesiyle EBK'nın kuruluş amacını yerine getiremez duruma geleceği vurgulanırken, EBK'nın olağanüstü durumlarda Türkiye'nin ulusal güvenliği açısından oynayacağı rol hatırlatıldı. Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun oybirliği ile karar alması zorunluluğunun hatırlatıldığı dilekçede, ÖYK'nın EBK kombinalarının satışını onayladığı 12 Mayıs 2004 tarihinde, kurulda olması gereken Maliye Bakanı ile Sanayi Bakanı'nın yurtdışında olduğu belirtildi. Dilekçede, EBK işçilerinin alacağı toplam ihbar ve kıdem tazminatının kombinalardan elde edilecek gelirden daha fazla olacağı belirtilerek, kamunun zarar uğratıldığının altı çizildi.


SATIŞ İPTAL EDİLMELİ Son gelişmelerle ilgili gazetemize bilgi veren Öz Gıda-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Abdülbaki Gülbaba ise özelleştirmenin hukuğa aykırı olduğunu belirterek, yargıya başvurduklarını kaydetti. Sedat Eser'i asla muhatap almayacaklarını vurgulayan Gülbaba, hangi kılıf altında olursa olsun kombinanın özelleştirilmesine karşı olduklarının altını çizerek, "Özelleştirme iptal edilmeli, EBK yeniden canlandırılmalıdır" dedi.

ÖNCEKİ HABER

Beşar Esad yine Tahran'daydı

SONRAKİ HABER

Bursa Demokrasi Güçleri ulaşım zammını ve YSK kararını protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa