05 Temmuz 2004 01:00

Kapatma kararı geri alınsın

Kültür Bakanlığı Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası'nın kapatılarak ekipmanlarıyla birlikte Mersin'e gönderilmesine karar verirken, konuyla ilgili görüştüğümüz kişiler kapatma kararının geri alınmasın istediler.

Paylaş
Kültür Bakanlığı'nın henüz kamuoyuna açıklamadığı bir kararla Büyükşehir Belediyesi binasında çalışmalarını yürüten Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası'nın kapatılmak istenmesine tepkiler sürüyor. Büyükşehir Belediyesi önünde Çukurova Müzik Dostları Derneği'nin orkestranın kapatılmasını karşı başlattığı imza kampanyası devam ederken, kapatma kararı ile ilgili görüşlerini aldığımız insanlar kararın AKP'nin sanata bakış açısını gösterdiğini ifade ettiler. İmza kampanyasında şimdiye kadar 3 bini aşkın imza toplanırken, Adanalılar kapatma kararının geri alınmasını istediler.

Destek bekliyorlar Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası'nın kapatılması kararına karşı imza kampanyası başlatan Çukurova Müzik Dostları Derneği üyeleri Adana halkını duyarlı olmaya çağırdı. Dernek Üyesi Ece Torun, orkestranın kapatılmasını ödeneklerin ve kadro yetersizliği neden gösterilerek kapatılmaya çalışıldığını ifade etti. Bu nedenden dolayı Orkestranın kapatılmasını doğru bulmadıkları için Kültür Bakanlığı'na gönderilmek üzere imza topladıklarını dile getiren Torun, Adana halkının Kültürel kaynaklarına sahip çıkması gerektiğini söyleyerek bu konuda duyarlı olmaya çağırdı. Bu yaptıkları eylemin etkiliği olmaması durumunda sivil toplum örgütleriyle Mersin'e yürüneceğini aktaran Torun, tek amaçlarının Adana'da var olan Senfoni Orkestrasının kapatılmasını engellemek olduğunu ifade etti. Çukurova Müzik Dostları Derneği üyesi olan Konservatuar 2. sınıf öğrencisi Tuğçem Ertan, Adana halkının bu konuda kendilerine destek vermeye çağırdı. Orkestranın taşınmasının kendilerini olumsuz etkileyeceğini söyleyen Ertan, bu olay yüzünden hocalarının da Mersin'e gitmek zorunda kalacağına dikkat çekti. İmza standı sayesinde Senfoni Orkestrasının ne olduğu bilmeyen insanların bile konu duyarlı hale geldiğini aktaran Ertan, "Bir çok insan bu sayede bu konuyla ilgili bilgi sahibi oldu" diye konuştu. İmza atanların imzalarına sahip çıkması gerektiğini belirten Ertan, halkı Senfoni Orkestrasına destek vermelerini gerektiğini söyledi.

Eyleme hazırlanılıyor Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız KESK'e bağlı Kültür Sanat-Sen Adana İl Temsilcisi Muhammet Bakır, orkestranın kapatılmasının mevcut iktidarın sanata bakış açısıyla birlikte değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Kapatılma kararının Adana'da kültürel ve sanatsal hayata darbe vuracağını kaydeden Bakır, "Kapatılma kararı bir an önce geri alınmalıdır. Biz pazartesi günü Adana'da sanat ve müzik dostları ile bir araya gelerek bir değerlendirme toplantısı yapıp, bu kararın geri alınması için ne gerekiyorsa onun planını çıkaracağız" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Tarkan, Diyarbakır'da da
   'barış' istedi

SONRAKİ HABER

Kadıköy Belediyesinde anlaşma sağlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa