05 Temmuz 2004 01:00

TOBB üniversite kuruyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, patronlara yönetici yetiştirmek üzere bir üniversite kurmaya hazırlanıyor. 2004-2005 öğretim yılında faaliyete geçmesi planlanan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nin yıllık öğrenim ücreti 9 milyar lira olacak.

Paylaş
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun "Hayatımın en büyük projesi" dediği TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 2004-2005 öğretim yılında faaliyete geçiyor. Kamu üniversitelerinin piyasalaştırılması ve vakıf üniversiteleriyle yetinmeyen sermayenin hayalleri "patronların üniversitesinin açılması" ile gerçek oluyor. TOBB Eğitim ve Kültür Vakfı'nın kurduğu üniversitenin, ilk yıllarında 3 fakülte, 3 enstitü ve araştırma merkezlerinden oluşması planlanıyor. Ankara Söğütözü'nde yaklaşık 50 bin m2 kapalı alanda bu yıl eğitime başlayacak üniversiteye ilk aşamada 270 öğrenci alınacak. Yıllık ücreti 9 milyar lira olarak belirlenen üniversitede, lisans eğitim dili Türkçe, üst lisans eğitim dili İngilizce olacak. Öğrencilerin kültürel, akademik, sportif ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması için her şeyin düşünüldüğü üniversitenin "üstün yetenekli öğrenciler" için cazibe merkezi olması planlanıyor. Üniversitenin hedefleri ise "Üstün yetenekli öğrencilere başarma güdüsü vererek kamu ve özel sektöre lider yönetici yetiştirmek, öğrencileri başarma hırsı, yöneticilik formasyonu ve arzusu ile dolu olarak mezun etmek ve "Türk ekonomisinin ihtiyaç duyduğu uygulamaya ve hayata dönük uzmanlar yetiştirerek, öğrencilerine istihdam avantajı sağlamak" olarak açıklanıyor.

Performansa dayalı burs TOBB-ETÜ, alacağı öğrencilerin yüzde 50'sine öğrenim ücreti muafiyete sağlayacak. Her bölümün başarılı öğrencilerine ise aylık burslar verilmesiyle performansa dayalı burs sistemi hayata geçecek. Başarılı öğrencilerin iş çevreleri ile tanışmaları ve istihdamları için fırsat yaratmayı hedefleyen üniversite, "özel sektör ile yakın ilişki ve işbirliği içinde olacak" ve bütün bölümlerin en başarılı 10 öğrencisi ile TOBB üyeleri arasında iletişim kuracak. Böylece, seçilmişlerin seçilmişleri, sermayeye işgücü olarak aktarılacak. Başkanlığını TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun yürüttüğü Mütevelli Heyeti'nde patronlar, sivil ve askeri bürokrasi, siyaset dünyası ve akademisyenlerden temsilciler yer alıyor. Heyette ODTÜ Rektörü Ural Akbulut, Taha Akyol, Ertugrul Özkök ve Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu gibi isimler bulunuyor. TOBB ETÜ'nün rektörlüğü ise "çağdaş bir işletme anlayışını benimseyeceklerini" kaydeden Prof. Dr. Zafer Durusoy yürütüyor. Son derece büyük hedefleri olan üniversitenin öğretim üyesi kadrosu hala oluşturulmuş değil. Üniversite ilanla öğretim üyesi arıyor.

Kapılar gazetemize kapalı TOBB-ETÜ ile ilgili bir haber yaptığımızı ve üniversiteyi gezmek istediğimizi bildirdiğimiz TOBB-ETÜ Basın Danışmanı Gaye Akyıldız Örek, önce diğer gazeteler gibi üniversitenin reklamını yapacağımızı düşünerek, "Önümüzdeki hafta gazetelerde yeni bir kampanyamız başlayacak. Gelecek hafta görüşelim" dedi. Gazetemiz hakkında bilgi isteyen Örek'e gazetemizin internet sitesini ilettikten sonra, beklemeye koyulduk. Bir süre gazetemizi oyalayan Örek, hiçbir gerekçe göstermeksizin görüşme talebimizin kabul edilmediğini bildirdi.

ÖNCEKİ HABER

Turgutlu'da yeni bir Bergama mı?

SONRAKİ HABER

Kayseri Büyük Bürüngüz köylüleri siyanürle altın aramaya karşı çıkıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa