05 Temmuz 2004 01:00

Irak'taki İsrailli işkenceci

Amerikali Tuggeneral Karpinski, Bagdat'ta 'sorgucu' olarak çalışan bir İsrailli gördüğünü söyledi. Böylece, işkencedeki ABD-İsrail işbirliği en yetkili ağızdan itiraf edilmiş oldu.

Paylaş
Irak'taki işkence skandalinin merkezindeki isim, Irakli tutsaklarin Israilliler tarafindan sorgulandigini itiraf etti. Bagdat'taki cezaevlerinin sorumlusu olan Tuğgeneral Janis Karpinski, BBC'ye yaptığı açıklamada, Bağdat'ta gizli bir istihbarat merkezinde, 'sorguculuk' yapan bir İsrailliyle tanıştığını dile getirdi. Ebu Garib ve diğer cezaevlerindeki askeri polis biriminin başında olan Karpinski, işkence skandalından sonra görevden alındı. Ancak hakkında herhangi bir dava açılmış değil.

'Ben İsrail'denim' "Günah keçisi" yapıldığını söyleyen Tuğgeneral Karpinski, üst düzey bir komutanla Bağdat'ta bir istihbarat merkezini ziyaret ettiklerini, burada İsrailli olduğunu söyleyen bir adamla karşılaştıklarını anlattı. Amerikalı kadın general, "Orada, daha önce tanışmadığım bir adam gördüm. Tercüman olup olmadığını sordum. Çünkü Ortadoğulu bir tipi vardı. Bana, 'Burada bazı sorguları yürütüyorum. Arapça bilirim ama Arap değilim, İsrail'denim' yanıtını verdi" diye konuştu.

Ajanlarin amaci Işkence skandalini ortaya çikaran ABD'li gazeteci Seymour Hersh de, Irak'ta İsrailli ajanların bulunduğunu belirtti. Hersh, "İsrail'in amaçlarından biri, eski Irak istihbaratının gözaltındaki üyelerine erişebilmek. Bu kişiler, İsrail konusunda uzman durumunda" dedi. Kanada televizyonu tarafından mayıs ayında yayınlanan bir programa katılan eski Amerikalı diplomat Eugene Bird, aynı suçlamada bulunmuştu. Bird, savaşın başlangıcından bu yana, İsrailli ajanların Irak'ta faaliyet yürüttüğünü söylemişti. ABD'li general Antonio Taguba tarafından hazırlanan gizli işkence raporunda da, Ebu Garib Cezaevi'nde "yabancı bir ülkeden şahısların bulunduğu" belirtilmekteydi.

Özel güvenlik bağlantısı İşkence skandalından dolayı tutuklanan 7 sorgucudan birinin adı, John Israel. Bu kişinin, Titan adlı özel güvenlik şirketinde çalıştığı öğrenilmişti. Titan'ın yönetim kurulu üyeleri arasında, İsrail ile yakınlığıyla tanınan eski CIA şefi James Woolsey de bulunuyor. Skandalın merkezindeki ikinci güvenlik şirketi olan CACI de, İsrail hükümetiyle "özel" ilişkilere sahip. Israil hükümeti ise, suçlamalari yalanladi.

Birkaç hafta önce de, Israil ajanlarinin Kuzey Irak'taki bazı peşmergeleri, Şiilere karşı eğittiği öne sürülmüştü.

ÖNCEKİ HABER

Tüttürülmez tutturulur

SONRAKİ HABER

Artı Gerçek: Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa