04 Temmuz 2004 01:00

NATO'da Irak formülü aranıyor

İstanbul'da yapılan NATO zirvesinde Irak polisini eğitme konusunda varılan karar birliğinin ne kadar zayıf olduğu zirve sonrasında da ortaya çıkmaya başladı.

Paylaş
NATO'ya üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının İstanbul zirvesinde Iraklı subayların eğitimi konusunda anlaşma sağlamalarının ardından NATO'nun askeri kanadı da bu eğitimin nasıl yapılacağına dair planlama sürecine başladı. Büyükelçiler düzeyinde toplanan Kuzey Atlantik Konseyi, İstanbul zirvesinin kararlarını Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanlığı'na tebliğ ederek, Iraklı subayların eğitimi konusunda en az iki seçenekli bir plan yapılmasını talep etti.

Fransa gerginliği Delegasyonun başkanlığını yapacak olan Amerikalı komutanlar General James Jones ve Amiral Gregory Johnson, Fransa'nın istekleri doğrultusunda Irak askerlerini taburlar halinde ülke dışına uçurmayacaklarnı söyledi. Adının açıklanmasını istemeyen Amerikalı bir yetkili ise, "ABD'nin, Fransa'nın Irak polisini Fransa'da eğitme önerisine sıcak baktıklarını" söyledi. ABD yetkililerinin bu konuda derin endişeleri bulunuyor. ABD NATO'yu tam anlamıyla Irak'a sokabilmek için Fransa'nın da desteğinine ihtiyaç duyuyor. Ancak NATO zirvesinde de ortaya çıktığı gibi Amerikan yönetimi bu konuda henüz istediğini elde edebilmiş değil. NATO yazmanlığının kafası da zirvede de kendisini hissettiren Fransa-ABD gerginliğiyle meşgul. Bu kaynaklar, NATO'nun böyle bir görevi ilk defa üstleneceğini belirtirken, önümüzdeki dönemlerde Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanlığı'nın sunacağı askeri görüşler üzerinde Paris ile Washington arasında gerginliklerin yaşanabileceğine de dikkat çekiyorlar.

Yer tartışılıyor Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanlığı'na yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Iraklı subayların eğitimi konusunda iki ana opsiyon ve alt opsiyonlu planlama yapılacak. İlk opsiyon, Iraklı subayların NATO tarafından Irak'ta eğitilmesini öngörüyor. Ancak Fransa, Almanya ve İspanya bu opsiyona pek sıcak bakmıyor. ABD ile İngiltere ise, İstanbul zirvesi kararlarının subayların ve emniyet güçlerinin eğitiminin Irak'ta yapılmasına olanak sağladığını öne sürerek bu konuda ısrarcı davranıyor. İkinci opsiyon ise, Iraklı subayların NATO'nun Avrupa'daki tesislerinde eğitilmesini öngörecek. Fransa, İspanya ve Almanya, NATO bayrağını Irak'ta görmek istemediği için bu opsiyona daha sıcak bakıyor. NATO yazmanlığı ise, ittifakın Iraklı subayların eğitimine ilişkin kararında birçok belirsiz nokta bulunduğuna dikkat çekerek, buradaki en önemli unsurun genel koordinasyon olduğunu vurguluyor.

Zirveden birlik çıkmadı Analistler, Fransa Başbakanı Jacques Chirac ve Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimlerinden önce Irak konusunda önemli bir yardım yapmayacaklarını söylüyor. Brooking Enstitüsü'nden Ivo Daalder, "İstanbul'da yapılan NATO zirvesinde temel olarak gördüğümüz şey, anlaşmazlıklar maskelenmeye çalışıldı. NATO içerisindeki ayrım devam ediyor. Savaştan önce Bush'a karşı olanların onu şimdi destekleme gibi bir girişimi yok" dedi. Zirveyle eşzamanlı olarak yönetimin İyad Allavi hükümetine devredilmesinin ardından Allavi'nin bölge ülkelerinden barışgücüne asker göndermelerini talep ettiği duyuruldu. Umman, Fas, Bahreyn, Yemen ve Ürdün'den asker talep eden Allavi'nin yalnızca Yemen ve Ürdün'den olumlu yanıt aldığı kaydedildi.

ÖNCEKİ HABER

Merhaba

SONRAKİ HABER

Kayseri Büyük Bürüngüz köylüleri siyanürle altın aramaya karşı çıkıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa