02 Temmuz 2004 21:00

Avukatlara ölüm tehdidi

Aylardır tutuklu bulunan ve önceki gün ilk kez hakim karşısına çıkan devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in kendini savunma hakkı engelleniyor.

Paylaş
Aylardır tutuklu bulunan ve önceki gün ilk kez hakim karşısına çıkan devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in kendini savunma hakkı engelleniyor. Devrik liderin Ürdünlü avukatı Muhammed El Reşden, işgalcilerin denetimindeki Irak hükümetinin, "Ürdün'den Saddam'ın savunması için herhangi bir avukat gelirse, geriye parça parça döner" tehdidinde bulunduğunu bildirdi. Saddam'ın 1500 kişilik savunma heyetine başkanlık eden Reşden, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in medyaya yalan söylediğini de ekledi. "Rumsfeld, Powell ve diğer resmi mercilerden, Saddam Hüseyin'i görmek için izin istediklerini ama alamadıklarını" belirten avukat, "Rumsfeld yalan söyleyerek, bizim kendilerinden izin istemediğimizi söyledi" dedi ve Saddam Hüseyin sorgulanırken yanında avukatının olmamasının kanunlara aykırı olduğunu vurguladı.

Belgeyi imzalamadı Avukatların Saddam Hüseyin'i temsil edebilmeleri için, devrik liderin, "savcının yetkisini tanıdığını" belirten belgeye imza atması gerekiyor. Ancak Saddam, önceki günkü ilk duruşmasında, işgalcilerin denetimindeki mahkemenin yasadışı ve gayrımeşru olduğunu belirterek, bu belgeyi imzalamadı. Saddam'ın 'gayrıresmi avukatı' Tim Hughes de, müvekkilinin adil yargılanma olasılığının bulunmadığını söyledi. Hughes, "Yeni Irak Anayasası, yasadışı. Yargıçların tamamı siyasi saiklerle atandı. Bu adalet değil. İşgalciler şov yapıyor" diye konuştu. 'Tarafsız' yargıç! Bu arada, Saddam Hüseyin'i sorgulayan yargıcın, geçen nisan ayında işgal karşıtı Şii lider Mukteda Sadr hakkında tutuklama emri çıkaran kişi olduğu da öğrenildi. Yargıcın adının gizli tutulduğu ve fotoğrafının çekilmesini reddettiği belirtildi.

Basına engel ABD'li işgalciler tarafından belirlenen yargı heyeti, önceki günkü duruşmaya basının katılımını da engellemişti. Duruşmaya, Batı basınından sadece New York Times gazetesi katılabildi. Gazetecinin edindiği bilgileri diğer medya organlarıyla paylaşması da yasaklandı. Duruşmaya, televizyon olarak CNN ve El Cezire katılabildi.


ROLLER DEĞİŞTİ! Saddam Hüseyin, ilk duruşmasında işgalcilere meydan okuyan bir tavır takındı. Duruşmadaki diyaloglardan bazı ilginç bölümler şöyle: Yargıç: İsminiz? Saddam: Saddam Hüseyin Mecid, Irak Cumhuriyeti Devlet Başkanı. Yargıç: Mesleğiniz? Eski devlet başkanı mı diyelim? Saddam: Hayır. Halen devlet başkanıyım. Bu halkın iradesidir. Yargıç: Ana adınız? Saddam: Sübha. Sizin de kendinizi bana tanıtmanız gerek. Yargıç: Bay Saddam, ben Irak Merkez Mahkemesi Sorgu Hakimi'yim. Saddam: Demek öyle. Bu mahkeme hangi yasa ile kuruldu? Yargıç: .... (Anlaşılamadı) Saddam: Koalisyon güçleri ha? Yani siz bir Iraklı olarak işgal güçlerini mi temsil ediyorsunuz? Yargıç: Ben eski rejim döneminde alınan bir başkanlık kararı ile göreve getirildim. Saddam: Yani, her Iraklının Irak yasalarına uyması gerektiğini kabul ediyorsunuz. Yani söz konusu karar, halkın iradesini temsil etmekteydi, değil mi? Yargıç: Evet. Saddam: Öyleyse, işgal güçlerine bağlı çalışmamanız gerekir...

ÖNCEKİ HABER

K. Irak'tan ilk çekilme

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa