01 Temmuz 2004 21:00

İşbırakarak uyardılar

Hizmet-İş üyesi Altındağ Belediyesi işçileri, 3.5 milyar lirayı bulan alacakları için ve AKP'li Belediye Başkanı'nın haklarını gasp etmek istemesine karşı 3 saat işbıraktı.

Paylaş
Altındağ Belediyesi işçileri 3 saat işbırakarak, kişi başı 3.5 milyar lirayı bulan alacaklarının ödenmesi için ve hak gasplarına karşı AKP'li Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki'yi uyardı. Toplusözleşme sürecinin tıkandığını vurgulayan Hizmet-İş Sendikası üyesi işçiler, "Grev kapıda" dediler. Altındağ Belediyesi'nde çalışan 300'ü aşkın işçi dün sabah saat 06.00'da işbaşı yapmayarak Fen İşleri Kampusü'nde toplandı. Çöp kamyonlarının da çalışmadığı eylem üç saat sürdü. Eylemin sonunda açıklama yapan Hizmet-İş Ankara 2 No'lu Şube Başkanı Ramazan Akbaş, "Taleplerimiz dikkate alınmadığı sürece bu eylemlerimiz devam edecek" dedi. Akbaş, sözleşmede anlaşma sağlanamazsa grev kararını asacaklarını söyledi. Hizmet-İş Genel Sekreteri Rahmi Yavuz ise, sözleşmeyle güvence altına alınan haklardan geriye gidilmesine izin vermeyeceklerini vurgulayarak, greve çıkmaktan çekinmeyeceklerini belirtti.

Haklar geriye gidiyor Eylem sırasında sorunlarını gazetemize anlatan işçiler, 3 aydır otobüs kartlarının dağıtılmadığını söyledi. Yol masraflarını ceplerinden karşıladıklarını anlatan işçiler, geçen yıl ve bu yıl kömür yardımı yapılmadığını bildirdi. "İkramiyeleri unuttuk. 2002'den bu yana verilmiyor" diyen işçiler, ortalama 3.5 milyar birikmiş alacakları bulunduğunu söyledi. Hafta sonu çalışıp, hafta içi tatil yaptıklarını belirten işçiler, "Hafta sonu eşimiz, çocuklar evde mahkûm. Hafta içi de biz. Böyle tatil olmaz" dediler. İşçiler ücretlerin de gecikmeli ödendiğinden yakındılar.

Sözleşme tıkandı Altındağ Belediyesi'nde 149'u kadrolu olmak üzere, toplam 924 işçi çalıyor. İşçiler ayda 700 milyon lira civarında ücret alıyor. Sözleşme görüşmelerinde önce "0" zam diyen Veysel Tiryaki, şimdi 2 yıllık sözleşme için, 6 aylık dilimlerde yüzde 5 zam öneriyor. Tiryaki bir yandan da işçilerin haklarını geriletecek düzenlemeleri hayata geçirmeye çalışıyor. Hizmet-İş ise sözleşmesi bağıtlanan Etimesgut Belediyesi'nin emsal alınmasını ve ücretlere ilk 6 ay yüzde 12, sonraki 6 aylarda ise yüzde 10 artış istiyor. Arabulucu aşamasında olan sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamazsa 5-6 Temmuz tarihlerinde grev kararı alınması bekleniyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İlk grev kararı asıldı

SONRAKİ HABER

İşçiler kıdem tazminatlarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...