02 Temmuz 2004 01:00

CHP'de kavga bitmeyecek

CHP'nin tartışmalı olağanüstü kurultayı yarın Ankara'nın 27 kilometre dışındaki Büyük Anadolu Oteli'nde yapılacak. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın "güvenoyu"na dönüştürdüğü kurultay aynı zamanda muhalifleri susturmanın da aracı olacak.

Paylaş
CHP'nin tartışmalı olağanüstü kurultayı yarın Ankara'nın 27 kilometre dışındaki Büyük Anadolu Oteli'nde yapılacak. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın "güvenoyu"na dönüştürdüğü kurultay aynı zamanda muhalifleri susturmanın da aracı olacak. Muhalifler ise kurultayın toplanmaması için çalışıyor. Delegelere kurultaya katılmama çağrısı yapan muhalifler, çoğunluğun sağlanması halinde kurultaya katılarak Baykal'a "güvensizlik" oyu verilmesi için çalışacaklar. Büyük Anadolu Oteli'nde yarın başlayacak kurultay sadece basına değil, delege, il başkanları ile büyükşehir ve il belediye başkanları dışında konuklara, CHP'lilere de kapalı yapılacak. Olağanüstü kurultay önceki kurultaya katılan 1300 civarındaki delege ile yapılacak. Muhaliflerin, seçimli olağanüstü kurultay çalışmalarını ve tüzüğü değiştirme operasyonlarını bertaraf etmek için olağanüstü kurultay kararı alan Baykal, işi "güvenoyu"na dönüştürdü. Kurultaydan "başarı" ile çıkacağından, "güvenoyu" alacağından oldukça emin olan Baykal, kurultay sonrasında her şeyin düzeleceğini savunuyor.

Delegeye bire bir baskı Baykal'ın güvenoyu alacağından emin görünmesi ve hiçbir çalışma yapmaya gerek olmadığını söylemesi ise aralarında Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, Genel Sekreter Önder Sav gibi isimlerin de bulunduğu parti yöneticilerinin delegeleri bire bir markaja almasından kaynaklanıyor. Olağanüstü kurultay kararının ardından başlayan delegelere yönelik bu operasyon hâlâ devam ediyor. Delegeler birebir görüşülerek, telefonla aranarak etkilenmeye, Baykal'ın yanında yer almaları yönünde iknaya çalışılıyor. Özellikle muhaliflerin yanında oldukları bilinen ve tüzük kurultayı çağrısına imza atan 310 delege ile tek tek görüşülürken, disiplin, partiden uzaklaştırma tehditleri öne plana çıkıyor. Olağanüstü kurultay gündemindeki "Bazı milletvekillerinin, yerel yönetim seçimleri öncesinden başlayarak ısrarla sürdürdükleri parti bütünlüğünü zedeleyen, parti çalışmalarına zarar veren, Türkiye'nin gündemini saptıran faaliyetlerinin değerlendirileceği ve bu konuda kurultay iradesinin açıklanacağı" yönündeki madde hem milletvekilleri hem de diğer delegeler üzerinde koz olarak kullanılıyor.

Engelleme yapacaklar CHP'nin muhalifleri ise tüzük değişikliği istemleri ve bu yönde verdikleri 310 imzalı dilekçenin dikkate alınmaması nedeniyle tepkililer. Kurultayın, muhalifleri "ezme" operasyonuna dönüşmesini engellemek isteyen muhalifler delegeleri kurultaya katılmama yönünde iknaya çalışıyorlar. Bu kurultayın CHP'ye hiçbir şey katmayacağını, sorunları çözmeyeceği gibi daha da artıracağını düşünen muhalifler delegelerin kurultay salonuna gelmemesi, gelenler varsa da yoklamaya katılmaması için çalışacak. Muhalifler çabalarının sonuç vermemesi halinde ise salona girerek divan seçiminde etkili olmayı deneyip, kendi adaylarını divana seçtirmeye çalışacaklar.


'Kurultay prosedüre uygun' CHP Olağanüstü Kurulutayı ile ilgili iddiaları yanıtlayan CHP Genel Sekreteri Önder Sav, ortaya atılan ve tartışılanların eksik, haksız ve yersiz olduğunu söyledi. Kurultay hazırlıklarının usulüne uygun olduğunu belirten Sav, "kurultayın yapılacağı yere partililerin getirileceği" yönünde duyumlar aldığını, bunu hiçbir ciddi CHP'liye yakıştıramadığını ve tavsiye de etmediğini bildirdi. Parti içinde muhalefet yapanların yaptığı açıklamaların partiyi yıprattığını ve CHP'ye umut bağlayan seçmenleri üzdüğünü belirten Sav, bu kişilerin parti içi demokrasinin boyutlarını aştığını savundu. Yapılan açıklamalarda bilgi eksiklikleri olduğunu ifade eden Sav, kurultayın ilk defa şehre uzak bir yerde yapılmadığını ve onur üyelerinin kurultaya alınmayacağı söylentilerinin gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Sav, Altan Öymen'in ve Kemal Derviş'in kurultaya katılınmaması yönündeki çağrıları hakkında ise, "Başkalarının düşüncelerini yorumlamak zorunda değilim" diye konuştu. Sav, gazetecilerin kurultayın kapalı yapılması konusundaki kararın son anda değişme ihtimali olup olmayacağı sorusu üzerine ise, böyle bir şey beklemediğini ifade etti.


KUMBUL: DİVANA ADAYIM Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Bekir Kumbul, CHP'nin 3 Temmuz'da gerçekleştirilecek Olağanüstü Büyük Kurultayı'nda divan başkanlığına aday olacağını açıkladı. Kumbul, Hilton Oteli'nde, kendilerini "İktidara Yürüyüş Hareketi" olarak isimlendiren parti içi muhalefet üyeleriyle birlikte kahvaltılı basın toplantısı düzenledi. 10 kadar milletvekilinin de katıldığı toplantıda Kumbul, Cumhuriyet ve demokrasinin kurucusu olan CHP'nin kendi içinde yenileşme dinamiklerini gerek parti gelenekleri ve gerekse kurumsallaştırdığı parti içi demokrasi anlayışıyla hep diri tuttuğunu ifade etti. Kumbul, "Ne yazık ki son iki kurultaydan başlayarak bu gelenek ve demokratik anlayışın giderek daraltılmasına yönelik uygulamalar, parti kamuoyunu olduğu kadar umutla CHP'yi bekleyen yurttaşlarımızı da rencide eder hale gelmiştir" dedi.

ÖNCEKİ HABER

Özür suçu örtmüyor

SONRAKİ HABER

Artı Gerçek: Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa