01 Temmuz 2004 01:00

Gençler sigaraya nasıl başlıyor?

Türkiye'de 15 ilde yapılan bir araştırmada, gençlerin yüzde 28.2'sinin sigarayı ilk denedikleri yerin, kendi evleri olduğu tespit edildi. Araştırmaya göre erkekler, kızlara oranla sigaraya daha erken yaşlarda başlıyor.

Paylaş
Türkiye'de 15 ilde yapılan bir araştırmada, gençlerin yüzde 28.2'sinin sigarayı ilk denedikleri yerin kendi evleri olduğu tespit edildi. Marmara Üniversitesi (MÜ) Sağlık Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri Tuğrul Erbaydar, Osman Hayran, MÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Elif Dağlı ile yurtdışı üniversitelerinden Susan Lawrence ve Neil Collishaw 15 ilde "Türkiye'de gençler sigaraya nasıl başlıyor?" konulu araştırma yaptı. Okullarda, çıraklık eğitim merkezlerinde ve işyerlerinde görüşülen 13-17 yaş grubunda 6 bin 12 genç üzerinde yapılan araştırmada, bu yaş grubunda sigarayı denemiş olanların oranı erkeklerde yüzde 57.5, kızlarda yüzde 41.1 olarak bulunurken, halen sigara içme oranının ise erkeklerde yüzde 25.2, kızlarda yüzde 10.5 olduğu anlaşıldı.

Erkekler daha erken başlıyor Araştırmada, sigara içmeye devam edenlerin, yüzde 6.9'unun 7 veya daha küçük yaşlarda, yüzde 6.9'unun 8-9 yaşlarında, yüzde 15.5'inin 10-11 yaşlarında, yüzde 32.4'ünün 12-13 yaşlarında, yüzde 38.2'sinin ise 14 veya daha büyük yaşlarda sigaraya başladığı saptandı. Erkeklerin, kızlara oranla sigaraya daha erken yaşlarda başladığının da tespit edildiği araştırmada, tüm gençlerin yüzde 62.6'sının ilk sigarayı arkadaşlarıyla birlikte denediği saptandı. Araştırmada, gençlerin sigarayı ilk denedikleri yerin de yüzde 28.2 oranında kendi evleri olduğu anlaşılırken, bu oran kızlarda yüzde 46.2, erkeklerde ise yüzde 21.2 olarak belirlendi. Kızların yüzde 32.1'inin, erkeklerin yüzde 14.6'sının sigarayı ilk ailelerinin paketlerinden temin ettiklerinin anlaşıldığı araştırmada, erkeklerde yüzde 49.1, kızlarda yüzde 34.6 oranında ilk sigaranın kaynağının arkadaşları olduğu tespit edildi.

Nedenler ve öneriler Araştırmaya katılanlara sigaraya başlama nedenleri sorulduğunda ise yüzde 54.5'i (nasıl olduğunu görmek için), yüzde 19.4'ü (teşvik edildim), yüzde 14.4'ü ise (insanları etkileyici gösterdiğini düşünüyorum) şeklinde cevap verdi. (Sigaraya devam etme nedeniniz nedir?) sorusunu ise araştırmaya katılanların yüzde 24.2'si (sıkıntımı giderebilmek için), yüzde 20'si (eğlence amacıyla ve zevk aldığım için), yüzde 13.4'ü ise (sorunları çözmeme yardımcı olduğu için) diye yanıtladı. Araştırmada, sonuçların gençlere yönelik sigara eğitim programlarının sadece sigaranın zararları konusuyla sınırlı kalmaması, psiko-sosyal gereksinimlerin dikkate alınması, sorun çözme ve stresle baş etme becerilerinin geliştirilmesi gerektiğini gösterdiğine dikkat çekildi. Ayrıca sigara ile ilgili yanlış pozitif imajların (sorun çözmeye yardımcı ya da eğlendirici olması) yaratan gizli reklamların önlenmesi gerektiği de vurgulandı.


Üniversite öğrencilerinde sigara kullanımı Üniversite öğrencilerinin yarısına yakını, zararlarını bildikleri halde sigara kullanıyor. Ege Üniversitesi (EÜ) Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) İstatistik Topluluğu tarafından 346 öğrenci üzerinde yapılan bir anket çalışmasıyla gençlerin sigara kullanımıyla ilgili bakış açıları araştırıldı. EÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Prof. Dr. Saim Kendir danışmanlığında gerçekleştirilen araştırmaya, Fen, Eczacılık,Edebiyat, Ziraat, İletişim, İktisadi ve İdari Bilimler ile Mühendislik fakülteleri öğrencileri katıldı. 346 öğrenci ile gerçekleştirilen çalışma sonucunda, katılımcıların yüzde 48'inin sigara kullandığı saptanırken, bu oran kızlarda yüzde 45, erkeklerde ise yüzde 51 olarak belirlendi. Proje Danışmanı Prof. Dr. Kendir, araştırmada, öğrencilerden yüzde 57'sinin 3 yıldan fazla, yüzde 35'inin 1 ile 3 yıl arası ve yüzde 81'inin 1 yıldan az süreyle sigara kullandığının görüldüğünü belirterek, şunları kaydetti: "Öğrencilerin ayrıca, yüzde 57'sinin yarım ile 1 paket arası, yüzde 21'inin de 1 paketten fazla sigara tükettiği, bir paketten fazla kullanım oranının kızlarda daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sigara kullananların yüzde 38'i bunun bir alışkanlık olduğunu, yüzde 34'ü hiçbir sebebi olmadan sigara kullandığını belirtmekte. Çocukların yüzde 62'si, sigaranın sağlığı olumsuz etkilediği görüşünü belirtmekte, bunlardan yüzde 53'ü, buna rağmen bırakmayı düşünmediğini ifade etmektedir. Sigara içen üniversite öğrencilerinin yüzde 59'u, sigara kullanmayan arkadaşlarıyla ilişkilerinde tedirginlik yaşamadıklarını iddia etmektedirler."

ÖNCEKİ HABER

Patlamada bir kişi öldü

SONRAKİ HABER

TRT’nin ‘yandaş medya’ peşkeşi TBMM gündemine taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa