30 Haziran 2004 21:00

İkinci çuval vakası!

Galatasaray Üniversitesi bahçesindeki konuşmadan sonra Bush ile tokalaşmak için en öne geçen Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın avucu, CIA ajanı tarafından kontrol edildi.

Paylaş
ABD Başkanı George W. Bush'un Türkiye'ye gelmesini bir "prestij" olarak gören AKP Hükümeti, ABD tarafından aşağılandı. Zirvenin son günü Bush ile tokalaşmak için can atan bakanların avuçları, CIA ajanların tarafından kontrol edildi. Milletvekilleri bu olayı "ikinci çuval vakası" olarak değerlendirdiler. CHP "avuç kontrolü skandalı" hakkında dün Meclis'te soru önergesi verdi. Bush'u nasıl ağırlayacaklarını şaşıran hükümet üyeleri, Türkiye'ye "ikinci çuval vakası"nı yaşattılar. Yeni çuval vakası önceki gün kameraların önünde gerçekleşti. Bush ile tokalaşmak için birbirinin önüne geçen bakanların avuçları, CIA ajanları tarafından kontrol edildi. Bush, Galatasaray Üniversitesi bahçesindeki konuşmasını bitirdikten sonra, kendisini uğurlamaya gelen üst düzey yetkililer ile vedalaşmaya başladı. Bush ile tokalaşmak için en öne geçen Devlet Bakanı Beşir Atalay tokalaşma için sağ elini hazırladı ancak araya bir CIA ajanı girdi ve bakanın sol elini de görmek istedi. Bunun üzerine Atalay korumaya elini uzattı ve tokalaşmak için izin alabildi. Bu manzarayı gören Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan hemen ellerinin içini CIA ajanına gösterdi ve "sorun çıkmadan" tokalaşma hakkını kazandı!

CHP soru önergesi verdi "Avuç skandalı"na ilk tepki CHP'den geldi. CHP Antalya milletvekili Osman Kaptan, "avuç kontrolü"ne dair haberleri bir soru önergesi ile dün TBMM gündemine taşıdı. Kaptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, gazetelere ve televizyonlara yansıyan "avuç kontrolü" görüntülerinin kamuoyunda büyük tepkiye neden olduğunu bildirdi. Olayın "Süleymaniye'de Türk askerlerinin başına çuval geçirme" ile eşanlamlı olduğunu ifade eden Kaptan, Erdoğan'a şu soruları yöneltti: "ABD gizli servis ajanlarının böyle bir kontrol yetkileri hukuken var mıdır? Böyle bir yetkiyi siz, kendilerine tanıdınız mı? TC Başbakanı olarak Bush'un ajanları tarafından, bakanlarınızın avuçlarının açtırılarak kontrol edilmesini içinize sindiriyor musunuz? Sindirmiyorsanız, bu konuda ABD yönetimine herhangi bir resmi tepki gösterilmesi düşünülmekte midir?"


SUÇ CIA'DA DEĞİL ELİNİ VERENDE AKP Ankara milletvekili Ersönmez Yarbay: Bakanın derhal orayı terk etmesi gerekirdi. Terörist gibi kontrol edilmesine izin vermemeliydi. Burada elleri kontrol edenler, Amerikalılar suçlu değil, ellerin sahibi suçlu. Önüne gelene elini kontrol ettirmemek lazım. Türkiye'yi temsil ediyorlarsa gereğini yapmalılardı. O nedenle elleri kontrol eden değil, ettiren suçlu.

BAĞIMLILIĞIN GÖSTERGESİDİR CHP Grup Başkanvekili Oğuz Oyan: Avuç skandalını, Türkiye'nin içinde bulunduğu bağımlılık süreci ile çok yakından ilişkili olarak değerlendiriyorum. Esasen Amerikan Başkanı'nın şimdiki ziyareti bir önceki ziyarete göre de farklılıklar içeriyor. Daha fazla süper güç vurgusu var ve Türkiye'ye karşı da daha fazla bir tâbi ülke vurgusu yapılıyor. Bu her türlü yol kapatmadan, resmi yetkililere bakanlara, Türk güvenlik güçlerinin Amerikan güvenlik güçleri tarafından ikame edilmesine kadar varan önemli göstergelere sahip. Türkiye'nin mali açmazları itibariyle getirildiği durumun onun dış politikada acze düşmesine de yol açacağı bir kez daha görülmektedir. Özellikle de Türkiye'de kendi iç siyasal meşruiyetini dış destekler üzerinden kurmaya çalışan bir hükümetin ve iktidarın varlığı bu tür davranışların giderek alışkanlık haline gelmesine yol açmaktadır.

SON DERECE AŞAĞILAYICI CHP İstanbul milletvekili Hasan Fehmi Güneş: Son derece onur kırıcı, son derece aşağılayıcı bir durum. Kabul etmek mümkün değil. Ancak sömürge uygulamalarına yakışan, emperyalist bir tutum. Karşı çıkmak, müsaade etmemek gerekir. O iki kişinin bakanın ellerini kontrol etmek hadleri değildir, hadleri olmadığını bildirmek gerekir. Son derece üzüldüm.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kürtlere dair dört kitap daha

SONRAKİ HABER

'Zirve kararlarını reddediyoruz'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...