29 Haziran 2004 21:00

Mahkemeyi takmıyor

Petrol-İş Sendikası'na üye oldukları için işten A Plas Fabrikası işçileri işe iade davasını kazandı. Ancak mahkeme kararını tanımayan patron, işçileri "defolun" diyerek kovdu.

Paylaş
Patronlar, artık işçiler lehine verilen mahkeme kararlarını bile dinlemiyor. Petrol-İş Sendikası'nda örgütlendikleri için işten atılan A Plas işçileri, mahkemeye başvurdular ve 25 Haziran'da görülen son duruşmada işe iade hakkı kazandılar. Patron ise mahkeme kararıyla fabrikaya gelen 5 işçiyi, işe almak bir yana "defolun" diyerek kovdu. Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan A Plas Fabrikası'nda çalışan işçiler Kasım 2003'ten bu yana Petrol-İş Sendikası'nda örgütlenme faaliyeti yürütüyor. Toplam 112 işçinin çalıştığı fabrikada 83 işçi Petrol-İş Sendikası'na üye oldu. Bu nedenle şimdiye kadar 23 işçi işten atıldı.

'İstifa edin sağ kolum olun' Fabrikada işçiler üzerinde sendikadan istifa etmelerine yönelik baskılar hâlâ sürüyor. Sendikalı olanlara ikinci sınıf insan muamelesi yapıldığını, izin ve vizite verilmediğini söyleyen işçiler, "İşveren sendikalı işçilere 'Gidin sendikadan istifa edin, sağ kolum olun' diyor" dediler. İşe geri alınmayan işçilerin tek istediği sendikalı olarak çalışmak. Selçuk Yılmaz, insan gibi muamele görmek istediklerini belirtirken, Ekrem Dinç çalışma koşullarının ağırlığından ve ücretlerin düşüklüğünden yakındı, her şeyin patronun iki dudağı arasında olduğunu söyledi. Patronun işçiyi takip ettirmek için fabrika içerisine kamera sistemi kurdurduğunu anlatan Cüneyt Gaga da "Bunun yerine işçilere hakkını verse verimlilik daha da artacak" dedi. Onurlu bir yaşam için mücadele yürüttüklerini belirten Gaga, sendikalı olana kadar mücadelelerini sürdürecekleri kaydetti. Gazetemize açıklama yapan Petrol-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Nuri Han, A Plas patronunun sendikalaşma karşısındaki yasa dışı davranışlarının sürdüğünü belirtti. Mahkeme kararına rağmen işçilerin işe alınmadığını hatırlatan Han, A Plas patronunu hukuka saygılı olmaya çağırdı. Patronun dağ kanunlarıyla hareket ettiğini vurgulayan Nuri Han, hukuki ve fiili mücadelelerinin devam edeceğini bildirdi.

ÖNCEKİ HABER

Söz hakkı istediler

SONRAKİ HABER

Cezayir'de ‘Buteflika temsilcileri’ne karşı kitlesel eylem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa