29 Haziran 2004 21:00

İstiklâl savaş alanına döndü

NATO ve Bush Karşıtı Birlik, NATO zirvesini ve polisin önceki günkü saldırısını protesto etmek için Galatasaray Postanesi önünde eylem yaptı. Polis, 'yasal eylem alanı' olarak gösterilen buradaki eyleme de benzer tarzda müdahale etti.

Paylaş
NATO ve Bush Karşıtı Birlik, Galatasaray Postanesi önünde NATO zirvesini ve önceki gün yaşanan polis saldırısı ve gözaltıları protesto etti. Eylemin ardından dağılan kitleye polis gaz bombaları ile saldırarak onlarca eylemciyi gözaltına aldı. Aynı yerde dün akşam gerçekleştirilen eylemlere müdahalede bulunmayan polis, yine yasal olarak 'gösteri izni verilmiş olan' alanı attığı bombalarla savaş alanına çevirdi.

'Hitler yenildi Bush da yenilecek' Dün saat 11.30'da değişik kollardan yürüyerek "Gazınız bombanız vız gelir vız" ve "Gözaltılar serbest bırakılsın" sloganları ile Galatasaray Lisesi önünde toplanan 1000 kişi dev bir siyah bayrak açarak eyleme başladı. "Üsler kapatılsın", "NATO'ya geçit yok" gibi birçok döviz ve pankart taşıyan Birlik bileşenleri alkış, ıslık ve sloganların arasında basına açıklama yaptılar. "Demokrasi makyajı yaparak meclislerde konuşan AKP Hükümeti, polisin vahşi yüzünü bir kez daha gösterdi" denilen açıklamada, "Binlerce polisle Bush'u, NATO'yu koruyanların onları ve kendilerini halkların nefretinden korumaya çalıştıklarını biliyoruz. Onlar Hitler gibi konuşuyorlar. Nâzım'ın dediği gibi çok korktukları için çok konuşuyorlar. 6. Filo'nun başına gelenlerin kendi başlarına da gelmesinden korkuyorlar. Halkların direnişinden korkuyorlar. Hitler yenildi, Bush da yenilecek. Emperyalizmin savaş örgütleri dağıtılacak" denildi. Açıklamanın ardından sloganlarla dağılan eylemcileri bir süre takip eden polis, daha sonra biber gazı sıkarak ve onlarca gaz bombası atarak birçok eylemciyi gözaltına aldı.

İkinci müdahale İlk müdahalenin ardından kısa bir süre sonra Galatasaray Lisesi önüne gelerek basın açıklaması yapmak isteyen KESK üyelerine Limter-İş, Emeğin Partisi, SDP, EHP, Kaldıraç üyeleri de destek verdi. "Devlet terörüne hayır", "Katil NATO İstanbul'dan defol" ve "Gözaltılar serbest bırakılsın" sloganlarını atan grup adına konuşan KESK Genel Başkanı Sami Evren, polisin saldırılarını kınayarak, "NATO sonuç bildirgesi halklar tarafından reddedilmiştir" dedi. ABD ordularının Irak'tan çekilmesini isteyen Evren, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin Irak polisini eğitme kararı alamayacağını kaydetti. Eyleme sonradan katılan Halkevleri üyesi bir grubun eylemin bitmesinin ardından Taksim Meydanı'na yönelmek istemesi üzerine polis, gaz bombalarıyla eylemcilere müdahale etti. Ara sokaklara dağılan eylemcileri kovalayan çevik kuvvet, yakaladığı birçok kişiyi karga tulumba otobüslere bindirerek gözaltına aldı.

Polis ava çıktı Gazdan olayları görüntülemek isteyen gazeteciler ve halk da etkilendi ve sokak üzerinde bulunan esnaf kepenklerini kapattı. Polisin sert tutumu müdahaleden sonra da devam etti. Adeta "ava" çıkan polis, gaz bombasının etkisiyle binalara sığınan çok sayıda eylemciyi gözaltına aldı. TÜYAP ve Tünel'e doğru yönelen eylemciler de yine gaz bombaları kullanarak dağıtıldı. Polis gazetecilerin olayları görüntülemesini engellemek için sık sık olay yerinden uzaklaşmaları tehdidinde bulundu. Sokakta polisin saldırısını izleyen halk da coplara maruz kaldı. Yol kenarında bekleyen bir özürlünün çevik kuvvet tarafından gözaltına alınmak istenmesi ve dövülmesi dikkat çekti. Çevredeki vatandaşlar tarafından korunan özürlü vatandaşın dudağı patladı. Civardaki bir işyerinde çalışan bir kişinin de ağır yaralandığı gözlemlendi.


Yüzü aşkın gözaltı Gözlatına alınanlardan bazılarının isimleri şöyle; Haksöz Dergisi Yazı İşleri Müdürü ve Özgür-Der Yönetim Kurulu üyesi Kenan Alpay, Akın Atalay, Şükrü Uzun, Şükrü Delibaş, İsmail Okur, Haris Yardımcı, Hüseyin Aydın, Yalçın Zurnacı.


Alibeyköy'de de saldırı NATO zirvesinin ilk günü, akşam saatlerinde de NATO'ya karşı protesto eylemleri devam etti. Emeğin Partisi Eyüp İlçe Örgütü üyeleri önceki akşam Alibeyköy sokaklarında sloganlar ve alkışlarla yürüyerek halkı NATO'ya karşı olmaya çağırdı. "Kahrolsun ABD emperyalizmi", "Katil ABD işbirlikçi AKP" sloganları atan EMEP'lilerin yolu, polis tarafından kesildi. Uyarı yapmadan EMEP'lilerin üzerine saldıran polis, basın açıklaması yapılmasına izin vermedi. Olayı görüntülemek isteyen gazetemiz ve DİHA muhabirlerinin, NATO tarafından verilen akreditasyon kartlarını gösterdikleri halde fotoğraf çekmesini engelleyen polis, muhabirleri tehdit etti. EMEP Kartal İlçe Örgütü üyeleri de Kartal Meydanı'nda eylem yaptılar. Bu arada Gazi Mahallesi Cem Evi önünde toplanan ESP üyeleri, Okmeydanı ve Mecidiyeköy'de NATO karşıtlarına yönelik gerçekleştirilen saldırıları protesto etti. Taksim'de ise ÖDPliler Tünel'den Galatasaray Lisesi'ne kadar meşaleler ve "Bush Defol" sloganları ile yürüyerek gün boyu yapılan saldırı ve gözaltıları lanetlediler.


Türkiye'nin her yerinde NATO protestoları Türkiye'nin birçok yerinde dün de NATO karşıtı eylemler gerçekleştirdi. NATO'nun dağıtılması istenen eylemlerde Bush'a evsahipliği yapan AKP Hükümeti de protesto edildi.

Adana KESK, DİSK/TEKSTİL BOSSA ve MENSA ŞB. Genel-İş, TÜMTİS, İHD, EMEP, DEHAP ve BAK yaptıkları ortak açıklamada NATO zirvesini protesto etti. İnönü Parkı'nda yapılan eylemde bir açıklama yapan EMEP Adana İl Başkanı Sevil Aracı, "NATO vadisi olarak adlandırılan bölgenin ölü kenti andırması AKP Hükümeti için övünülecek bir şey midir?" dedi. "Türkiye halkı hem kendi ülkesinin savaşa çekilmesine hayır diyor hem de onurlu direnişe destek veriyor" diyen Aracı, bundan sonra da Türkiye halkının Ortadoğu haklarına destek vermeye devam edeceğini dile getirdi. Açıklama sırasında sık sık " Katil ABD Ortadoğu'dan defol", "NATO'ya hayır üsler kapatılsın", " Katil ABD işbirlikçi AKP", "Emperyalistler, işbirlikçiler 6. Filo'yu unutmayın" sloganları atıldı.

Kayseri Kayseri Hunat Meydanı'nda KESK basın açıklaması düzenleyerek NATO'yu protesto etti. KESK Dönem Sözcüsü Orhan Karakaya'nın yaptığı açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada NATO'nun kanlı elini artık Ortadoğu halklarının üzerinden çekmesi gerektiği söylendi. Açıklama sloganlar ve alkışlarla sona erdi.

Maltepe İstanbul Maltepe'de EMEK Gençliği, NATO'yu protesto etti. Zümrüt Mahallesi'nde pazartesi akşamı bir araya gelen yaklaşık 50 kişi ellerinde maşalelerle yürüyüşe geçti. NATO ve Bush karşıtı slogan atan grup, "Bizim her eylemimiz emperyalizme karşı bir savaş narasıdır" pankartını taşıdılar. Meşaleli eylemcilere çevredeki halk da alkış ve ıslıklarla destek verdi.

Gaziantep Gaziantep'te oluşturulan "NATO ve İşgal Karşıtı Platform" NATO'yu ve BOP'u protesto etti. Gaziantep Adliyesi önünde toplanan yaklaşık 200 kişi İstanbul'da toplanan NATO zirvesini "Savaş örgütü NATO dağıtılsın", "Katil ABD işbirlikçi AKP", "Kahrolsun ABD emperyalizmi", "Emperyalistler, işbirlikçiler 6. Filo'yu unutmayın" sloganları attılar. Platform adına açıklama yapan Tüm Bel-Sen Gaziantep Şube Başkanı Yusuf Şahinler, "ABD Başkanı Bush bu ülkenin sahibiymiş gibi karşılanıyor. Yollar kapanıyor, sokaktaki yurttaşa potansiyel suçlu gözüyle bakılıyor" dedi.

Ankara Bush'a, NATO'ya ve Emperyalizme Karşı Ankara Platformu üyeleri, Sakarya Caddesi'nde NATO'yu, Bush'u, işbirlikçileri ve zirve nedeniyle yapılan baskıları protesto ettiler. EMEP, ESP, Özgür Eğitim Platformu ve kamu emekçilerinin katıldığı eylemde sık sık Bush, NATO ve AKP karşıtı sloganlar atıldı. Ankara mitinginde polisin göstericilere gaz bombası atması ve İstanbul'da protestoculara yönelik saldırılar da kınanarak gözaltıların serbest bırakılması istendi. Platform sözcüsü İsmail Sağdıç, giderek artan NATO terörüne dikkat çekerek, baskı ve saldırıların kinlerini daha da pekiştirdiğini söyledi. İstanbul'un, direnen Irak halkının yanında olan, işkencecileri ülkelerinde görmek istemeyenlerin tutumu ile uşaklık ve işbirlikçilik tutumlarına tanıklık ettiğini kaydeden Sağdıç, işbirlikçi tutumun Filistin'deki zulmü, Irak'ın işgalini ve Afganistan'a baskının artmasını onayladığını hatırlattı. Ankara ve İstanbul'da yapılan baskı ve saldırıları lanetlediklerini yineleyen Sağdıç, İstanbul Galatasaray Lisesi önündeki eylemi selamladıklarını da dile getirdi.

BES'ten kınama BES tarafından yapılan yazılı açıklamada, NATO zirvesini protesto edenlere, bombalarla saldırılması, çok sayıda kişinin yaralanması ve gözaltına alınması kınandı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Buğdaya 370 bin lira fiyat

SONRAKİ HABER

YURTKUR'dan kredi alanlara
   icra yolu göründü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa