29 Haziran 2004 21:00

'Asker gitmeden bağımsızlık gelmez'

İşgalciler tarafından "işgalin bitirilmesi" ve Irak halkının 'bağımsızlığını' kazanması olarak yansıtılan yönetim devri Irak halkı tarafından ciddiye alınmıyor.

Paylaş
Irak'ta halktan gizli olarak yapılan devir teslim töreni Irak halkı için hiçbir anlam ifade etmiyor. Yönetimin halka değil, ABD yanlısı Başbakan İyad Allavi'ye devredildiğine dikkat çeken Iraklıların ortak düşüncesi 'işgal askeri gitmeden bağımsızlık gelmez'. Irak'ın yeni Başbakanı sıfatını taşıyan Allavi önceki gün gerçekleştirilen törende "Bu tarihi bir gündür, artık ülkemizin kontrolü bizim elimizde" demişti. Allavi bağımsızlığı bu sözlerle kutlamasına rağmen Irak halkı işgalin bittiği görüşünde değil.

Devir kâğıt üzerinde Irak'tan ayrılan tek işgal temsilcisi 'sivil yönetici' Paul Bremer oldu. Yaklaşık 160 bin Amerikan askeri ise bu ülkede kalmaya devam edecek. Bunun dışında Iraklı bakanlar, ülkeyi nasıl yönetecekleri konusunda Amerika'dan 'öğütler' almak durumundalar. El Cezire'ye açıklama yapan Iraklı politikacılar ve analistler, devrin ülkedeki gerçekler göz önüne alındığında çok da anlamlı olmadığının görüleceğini belirttiler. Irak Demokratik Kongresi'nden (IDC) Cevdet el Ubeyd ise devrin sadece kâğıt üzerinde gerçekleştiğini söyleyerek "Hükümet, yabancı ülke askerleri burada dururken bağımsızlığın kazanıldığını söylemez ama yine de önemli bir adım" dedi.

Halk seyirci bırakıldı Bağdat Üniversitesi'nde öğrenci olan 24 yaşındaki Abdullah Ahmed Said, "Biz neler olacağını bekleyip göreceğiz, açıkçası ben iyimser değilim. Amerikalılar burada olduğu sürece gerçek özgürlük olmaz, ya kendimizi kandıracağız ya da gerçeklerle yüzleşeceğiz" diyen Said, Amerika'nın bunca yolu kendi çıkarlarını gözardı ederek Iraklılara bağımsızlıklarını vermek için gelmediğini söyledi. Mühendis Ömer El Cenabi de birçok Iraklı gibi 'devirin sadece kâğıt üzerinde olduğu' görüşünüde. "Hükümet gerçekten bağımsız değil. Bu sadece işgal askerlerinin burada kalmasıyla da ilgili değil. Bu hükümet seçilmiş bir hükümet değil. Bu nedenle onların niyetlerinden de bağımsızlıklarından da şüphe duyuyoruz" diye konuştu. Cenabi İstanbul'da yapılan NATO zirvesinden çıkan kararlara da tepki gösterdi. "Bizim hakkımızda alınan kararlarda biz izleyici olarak bırakıldık" diyen Cenabi, Irak'la ilgili deklarasyonların Irak'ta yayınlanması gerektiğini söyledi. Cenabi, ailesin ve arkadaşlarının da aynı fikirde olduğunu söylerek, "İşlerin değişmesini istiyoruz ama bu şekilde değil" dedi. Bağdat'ta bulunan Irak Akademesi'nden profesör Hani Aşur da "Bu gerçek bir özgürlük değil" diyerek güvenlik sorununun artacağını belirtti. Sırandan Iraklılar arasında hükümetin güvenilirliğinin çok az olduğunu belirten profesör, "Halk hükümet ile Amerikan yönetimi arasında bir fark olmadığını düşünüyor" dedi. Bağdat Üniversitesi'nden Dr. Likaa Maki ise, devir töreninin Iraklıları heyecanlandırmadığını ifade ederek, "Sokakta yabancı askerleri gören insanlara bağımsızlığımızı kazandık diyemezsiniz" dedi. Maki Iraklıların hükümette yeni politikacılar görmek istediğini de belirtti.


İşgal karşıtı saldırılar devam ediyor Irak'ın başkenti Bağdat'tan geçen bir Amerikan askeri konvoyuna düzenlenen saldırıda 3 deniz piyadesi öldü. Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, saldırıda 2 deniz piyadesinin de yaralandığı bildirildi. Bağdat'taki saldırı, 'yönetimin devrinin' ardından sonra Amerikan güçlerinin kayıp verdiği ilk saldırı oldu. Bağdat'ın güneyindeki Memduhiye kentinde, polis karakoluna düzenlenen saldırıda ise 2 kişinin öldüğü bildirildi. Polis, bir grup saldırganın, tüfek ve roketatarlarla karakola saldırdığını ve biri polis iki kişiyi öldürdüğünü belirtti. Kerkük kentinde ise yola yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu Kürt bir binbaşı yaralandı, korumalarından biri öldü. Polis, Azadi Bölgesi Emniyet Müdürü olan Binbaşı Ahmet El Hamavandi'nin işe giderken uğradığı saldırıda hafif yaralandığını bildirdi.


NATO karşıtı eylemler can kurtardı Merkezi Katar'da bulunan El Cezire televizyonu, Irak'ta rehin tutulan 3 Türk'ün serbest bırakıldığını bildirdi. El Cezire'nin, "Cemaat-i Ettevhid ve Cihad" örgütü tarafından yapılan açıklamaya dayandırılan görüntülü haberinde, 3 Türk'ün Müslüman olmaları sebebiyle ve Türkiye'de, ABD Başkanı George Bush aleyhinde gösteri düzenlenmesi neticesinde serbest bırakıldığı belirtildi. El Kaide liderlerinden Ebu Musab Ezzerkavi'nin liderliğini yaptığı örgütün, maskeli bir kişi tarafından okunan açıklamasında, "Sizin, kardeşlerimizin ve Türkiye'deki Müslümanların hatırına, bu rehineleri, dinsizlerle işbirliği yapmayacaklarına dair söz vermelerinden sonra serbest bırakacağız ve evlerine güvenle göndereceğiz" denildi. Dışileri Bakanı Abdullah Gül de rehinelerin serbest bırakılmasında NATO karşıtı eylemlerin etkili olduğunu kabul etti. Amerikalı asker Keith Maupin'in ise ABD hükümetinin Irak'taki politikasını değiştirmemesi nedeniyle idam edildiği duyuruldu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Xeftan ustasının sitemi

SONRAKİ HABER

İsrail ile uğursuz işbirliği

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa