29 Haziran 2004 01:00

Bush'u görünce
   ölen çocukları görüyorum

Eyüp'te bir çoğu ev hanımı olan kadınlara; NATO, ABD Başkanı'nın Türkiye'ye gelişi, Irak ve Filistin'de yaşananlar hakkinda fikirlerini sorduk.

Paylaş
NATO zirvesi bir taraftan yapılırken Eyüp Alibeyköy'de oturan çoğu ev hanımı kadına NATO, ABD Başkanı'nın Türkiye'ye gelişi, Irak ve Filistin'de yaşananlar hakkinda fikirlerini sorduk. Kadinlarin çogu NATO'yu tam tarif edememekle birlikte kendilerine "savaş"ı çağrıştırdığını söylüyor. ABD Başkanı Bush ile ilgili ise, "Bush'u görünce ölen çocukları görüyoruz" diyorlar.

Bir elime geçse! Ev kadını Sevim Tokmak verdiği cevaplarda bir kurum olarak NATO hakkında net bilgilere sahip olmadığını söylüyor; fakat ABD Başkanı, Irak ve Filistin'de yaşananlarla ilgili tepkisini şu sözlerle ifade ediyor; "Irak ve Filistin'de yaşananlar vahşet. Petrol için insanlarin öyle işkence görmesi, kadinlara tecavüz edilmesi insanlik dişi şeyler. Allah hepsinin belasini versin". Tokmak "Bush geliyor ne düşünüyorsunuz?" sorumuza da şu sözlerle yanit verdi: "O adamdan nefret ediyorum. Elime geçse bir kaşik suda bogarim. Adami televiyonda gördükçe hep Irak'taki işkence fotograflarini, Filistin'de ölen çocukları görüyorum"

Bela oldular Bir başka ev kadini Zehra Çinar da tepkisini "Amerika ve İsrail tüm dünyanın başına bela oldu. Barış, demokrasi getireceğiz dediler, o işkence fotoğraflarında nasıl barış getirdiklerini gördük. İnsanın içi acıyor. Televizyona bakamaz oldum. Hep ordaki kadınların, anaların yerine kendimi koyuyorum" sözleriyle ifade ediyor. Bush için ise Çınar "O katilin ülkemize gelmesini istemiyorum, bizi de katliamlara ortak etmek istiyorlar" diyor.


Görüşler... Görüşler... Güler Aldinç: NATO'ya barış hareketi diyorlar. Ancak barış için gittikleri her yerde insanların hayatlarını mahvediyorlar. Onların insan olduklarını düşünmüyorum. Küçük çocukları, kadınları öldürüyorlar. Düşünüyorum da bunların hiç karısı, çocuğu yok mu acaba? Bush'un ülkeye gelmesini kimse istemiyordu. Nurten Yılmaz (Yunusemre Mahallesi-ev kadını): NATO nedir çok iyi bilmiyorum ama sıkça duyuyorum. Çevremde kadınlar toplantılar yapıyor benim kocam izin vermediği için bazen gizli gizli ben de katılıyorum. Çocuklarımın geleceğinin iyi olmadığını biliyorum. Tayyip'e oy verenlere kızıyorum. O Emine Hanım'la gezerken bizim nasıl yaşadığımızı bilmiyor. Satı Bal: NATO denilince aklıma savaşlar geliyor; biz savaşa karşı olduğumuz için NATO'ya da karşiyiz. Zirvede ne konuşulacak bilmiyorum ama bizim için iyi şeyler olmayacak onu biliyorum. Sayin Başbakan, Bush için çalişacagina vatandaş nasil yaşiyor ona baksin! Türkan Al (Ev kadini-GOP Zübeydehanim Mahallesi): NATO'yu hep savaşlarla hatirliyorum, insanlar katlediliyor, NATO bunu istiyor. Bizim ülkemizde NATO'ya karşi çikiliyor, kadinlar da NATO'ya karşi daha önde olmali. Fulya Al (ögrenci): NATO bence iyi olmayan bir örgüttür. Ailemden, televizyondan biliyorum. Bush'un geleceği yerleri pırıl pırıl yapmışlar ama bizim mahalleden lağım suları akıyor. Gülseren Ermiş : Geniş bilgim yok ama bana savaşı çağrıştırıyor.

src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Adıyaman'da intihar alarmı! Gaziantep Üniversitesi Adıyaman Eğitim Fakültesi Dekanı Sosyolog Prof. Dr. Hacı Duran, Adıyaman'da intihar vakalarında ciddi ve dikkat çekici bir artış yaşandığını söyledi. Prof. Dr. Duran, ilde geçen yıl 31'i kadın, 12'si erkek olmak üzere toplam 43 kişinin yaşamina son verdigini, intihar edenlerin nüfusa oraninin, 2003 yilinda yüzde binde 6.9'a ulaştigini belirtti. Batman'da 2000 yılında gerçekleşen intihar olayları sonrasında ciddi tartışmalar yaşandığını anımsatan Duran, "İntihar edenlerin nüfusa oranı, Batman'da 2000 yılında, yüzbinde 6.9 olarak gerçekleşmişti" dedi.

Batman gibi Duran, istatistiklerin Adıyaman'da intihar olaylarının ciddi biçimde artış gösterdiğini ortaya koyduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "İntihar edenlerin nüfusa oranı, dünyada yüzbinde 2 ile 4.5 arasında değişiyor. Bu oran, 1998 yılı istatistiklerine göre ülkemiz için yüzde 2.98'dir. Bu oran, Ege Bölgesi için yüzbinde 3.74, Karadeniz Bölgesi için yüzde binde 1.86 ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi için 2.00'dir. Dünyada intihar vakalarının oranı, ortalama olarak yüz binde 2-4.5 arasında seyrederken, bölgedeki bu tırmanma, halk ve toplum sağlığı açısından oldukça manidardır. Adıyaman'da meydana gelen intihar vakalarında, Batman'da olduğu gibi kadın intiharları, gençlerin ve ergenlerin intiharları, diğer yaş gruplarına göre yüksektir. İntihar vakalarındaki artışta, bölgedeki hızlı toplumsal değişimin ve çözülmenin etkisi büyüktür. Bölgede şehir nüfusu hızlı artmakla birlikte, şehirleşme bilinci yeterince benimsenmiş değil. Aileler ve bireyler, yeni üretim biçimlerinde var olma olanağı bulamıyor. Bu durum geçimsizliğe, aile içi şiddete ve geleceğe ilişkin ciddi kaygılar yaşanmasına neden oluyor.''

İntihar nedenleri Prof. Dr. Hacı Duran, kadınların intihar ve intihar girişimlerinin, kendini ifade edememe, yoksulluk nedeniyle okutulmama, erken yaşta evlendirilme, terk edilme ve şiddete maruz kalma gibi nedenlerden kaynaklandığına dikkati çekti.


KADINLAR KENDİNİ İFADE EDEMİYOR Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Başkanı Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak yaptığı değerlendirmede, yaşanan intihar olaylarında 2 eğilimin üzerinde dikkatle durulmasını önerdi. "İntiharlar kırsal kesimde yoğun ve intihar edenlerin büyük çoğunluğu kadın" diyen Yeşilyaprak, bu iki egilimin dikkatle degerlendirilerek kadinlara koruyucu ruh sagligi hizmetleri verilmesinin önemsenmesi gerektigini vurguladi. Egitilmemiş kadinin, kendini çaresiz hissetme, yaşadigi sorunla başa çikamama durumunda intihari çare olarak görebildigini ifade eden Yeşilyaprak, şu önerilerde bulundu: "İldeki kadınlar, kendilerini ifade etme konusunda yetersizler. Sorun yaşamaları halinde çözüm için nereye başvurabilecekleri konusunda bilgisizler. Özellikle toplumumuzda kadınların ezilmişliği ve tutumsal görenek ve geleneklerle aile içinde baskı altında kalması, çaresizliği artıran bir olgudur. Adıyaman'daki intihar vakaları yakından incelenerek nedenleri saptanmalı. Kadınlara yönelik eğitim, koruyucu ve ruh sağlığı hizmetleri verilmeli. Biz dernek olarak çalışma yapacak kurum ve kuruluşlara destek olmaya hazırız."

ÖNCEKİ HABER

Sivas'ta ağıttan umuda!

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa