28 Haziran 2004 21:00

İşgaller 'örnek' gösterildi

NATO'nun geleneksel "savunma alanı" dışına çıktığını söyleyen NATO Genel Sekreteri Jaap De Hoop Scheffer, Irak ve Afganistan'daki askeri işgale verilen desteği örnek gösterdi.

Paylaş
NATO'nun geleneksel "savunma alanı" dışına çıktığını söyleyen NATO Genel Sekreteri Jaap De Hoop Scheffer, Irak ve Afganistan'daki askeri işgale verilen desteği örnek gösterdi. NATO'nun 55 yıllık tarihindeki 17. zirvesi İstanbul'da dün başladı. İttifak üyesi 26 ülkenin ve NATO ile işbirliği yapan 20 devletin başkanları, başbakanları ve bakanları ile sivil ve askeri yetkililerini buluşturan zirve bugün sona erecek. Zirvenin açılış konuşmasını yapan NATO Genel Sekreteri Jaap De Hoop Scheffer, son 18 ay içinde NATO'nun sadece şekil değiştirmediğini, aynı zamanda kararlılığını da artırdığını söyledi. Transatlantik ilişkilerin çok iyi bir düzeye geldiğini ileri süren Genel Sekreter, "26 ülke bizim kendi değerlerimizi korumak ve gelecek nesillere aktarmak taahhütlerini vermiştir. Toprak bütünlüğümüz ve güvenliğimiz için çalışıyoruz. 7 yeni üyemiz var, onlar da bu taahhütlere bağlıdır. İttifakımızın dayanışmasına ve gücüne güç kattılar" diye konuştu.

Irak ve Afganistan De Hoop Scheffer, zirveden nasıl bir yeni NATO'nun çıkacağını ise işgalleri örnek vererek anlattı. İttifakın Balkan ülkelerindeki faaliyetlerini dile getiren De Hoop Scheffer, bu noktada yeni güvenlik tehditlerinin ve NATO'nun geleneksel operasyonel alanı dışındaki tehditlerin algılanmasında da farklılıklar yaşandığını söyledi ve bunların içinde en önemlisi olarak Afganistan'daki ISAF gücünü gösterdi. NATO Genel Sekreteri, Akdeniz Bölgesi içindeki güvenlik uygulamalarını ve Irak'ta Polonya güçlerine verilen desteği NATO'nun bu kapsamdaki faaliyetlerine örnek gösterdi. "NATO'nun bu noktada istikrarı sağlama gibi bir sorumluluğu vardır" diyen De Hoop Scheffer, hâlâ yapmaları gereken çok iş olduğuna işaret ederek, "Birçok adaptasyon işi yapmamız gerekiyor. 21. yüzyılın güvenlik ortamı bunu gerektiriyor" görüşünü savundu. NATO'ya yeni bir şekil verilmesi gerektiğini ifade eden De Hoop Scheffer, yeni dünya düzenine uyum çerçevesinde ittifakı yenilemek istediklerini söyledi. İstanbul'un sembolize ettiği şeyin bir ''köprü'' olduğunu belirten De Hoop Scheffer, İstanbul'un sadece iki kıta arasında değil kültürlerin, dinlerin ve dillerin arasında da bir köprü oluşturduğunu kaydetti.

NATO'nun ikinci günü NATO-Ukrayna Komisyonu'nun devlet ve hükümet başkanları düzeyindeki toplantısı ile başlayacak olan ikinci gün, ittifak üyesi ülkelerin ve işbirliği ortaklarının liderlerinin katılacağı Avrupa Atlantik Ortaklık Konseyi (AAOK) ile devam edecek. Zirve, çalışma yemeğinin ardından, yayımlanacak bir bildiri ve düzenlenecek basın toplantılarıyla son bulacak.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Basra'da patlama: 2 ölü

SONRAKİ HABER

Musluk suyu içmeyin
   casuslara dikkat edin!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...