29 Haziran 2004 01:00

Prodi'nin yerine Barroso geçiyor

Önceki hafta Brüksel'de yapılan AB zirvesinde, AB Komisyonu Başkanlığı görevine kimin getirileceği konusunda Almanya-Fransa ile İngiltere arasında yaşanan anlaşmazlığın giderildiği açıklandı.

Paylaş
Önceki hafta Brüksel'de yapılan AB zirvesinde, AB Komisyonu Başkanlığı görevine kimin getirileceği konusunda Almanya-Fransa ile İngiltere arasında yaşanan anlaşmazlığın giderildiği açıklandı. AB Dönem Başkanı İrlanda Başbakanı Berti Ahern, Romano Prodi'den boşalacak AB Komisyonu Başkanlığı'na Portekiz Başbakanı Jose Manuel Durrao Barroso'nin getirilmesi konusunda tarafların uzlaşmaya vardıklarını söyledi. 24 AB ülkesiyle tek tek görüştüğünü ve bütün ülkelerin Barroso'nun başkanlığına olumlu sinyal verdiğini söyleyen Ahern, bugün Brüksel'de toplanacak AB olağansütü zirvesinde, Barroso'nun resmen atanacağını ifade etti. 48 yaşındaki Portekiz Başbakanı Barroso, liberal-muhafazakâr Portekiz Sosyal Demokrat Partisi'nin de (PSD) başkanlığını yapıyor. İki hafta önceki zirvede Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt'in AB Komisyonu Başkanlığı görevine getirilmesinde ısrar eden, ancak İngiltere'nin itirazından ötürü bunu gerçekleştiremeyen Almanya ve Fransa ittifakı, Barroso'ya yeşil ışık yaktı. Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, önceki gün yaptığı açıklamada, Almanya olarak AP'deki oylamada Barroso'yu destekleyeceklerini söyledi. Schröder, "uzlaşma adayı" olarak bulunan Barroso konusunda aydınlatılması gereken birkaç küçük ayrıntının olduğunu, bunların da zirvede konuşulacağını söyledi. AP'de ikinci büyük grubu oluşturan sosyalistler ise, Barroso'nun AB Komisyonu Başkanlığı'na adaylığına şüphe ile yaklaşıyorlar. Geçen hafta kendisini AB Komisyonu Başkanlığı'na öneren Javier Solana ise, AB Savunma ve Dış Politika Sözcüsü olarak kalmaya devam edecek. Bilindiği gibi, İngiltere ise, AB Dışilişkiler Komiseri Chris Patten'in Prodi'nin yerine getirilmesini önermişti.

Portekiz'de politik kriz Barroso'nun AB Komisyonu Başkanlığı görevine önerilmesi, Portekiz'de politik bir krize yol açtı. 31 Ekim'de göreve başlaması beklenen Barroso'nun yerine başbakanlık koltuğuna kimin oturacağı konusunda yoğun tartışmalar başladı. Kısa bir süre önce yapılan AP seçimlerinden birinci parti olarak çıkan anamuhalefet Sosyalist Parti, erken seçimlere gidilmesini istiyor. Uzun süreden beri adı AB Komisyonu Başkanlığı için geçen Barroso, hukuk ve siyaset bilimler eğitimini ABD tamamlayarak, profesör oldu. 1985'de ABD'den dönerek PSD'den milletvekili seçilen Barroso, Portekiz'de sömürgeler konusunda çeşitli görevler üstlendi. 36 yaşında Dışişleri Bakanı oldu. 1999'de PSD Başkanlığı'na seçilen Barroso, sosyal demokrat partiyi liberal-muhafazakâr çizgiye çekmeyi başararak, neoliberal politikaların altına imzasını attı. 2002'de yapılan seçimlerde PSD oyların yüzde 50.3'ünü olarak birinci parti oldu ve Barroso da başbakanlık koltuğuna oturdu. Barroso'nun partisi AP seçimlerinden üçüncü parti olarak çıkmıştı. Bilindiği gibi Barroso, Irak işgali sırasında ABD'ye tam destek vermiş, Portekiz halkından da yoğun tepki almıştı. Geçen yıl ABD, İngiltere, İspanya ve Portekiz tarafından Irak işgali öncesinde Azor Adaları'da düzenlenen zirvenin mimarı da Barroso idi. Ayrıca, 8 AB ülkesinin, Almanya-Fransa eksenine karşı yayımladığı mektubu imzalayanların başında da Barroso geliyordu.

ÖNCEKİ HABER

AB emperyalist bir montajdır

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa