'Vazgeçmeyeceğiz'

Şenel Ceylan fabrikanın modelhane bölümünde, Fatma Ceylan ise dikim bölümünde çalışıyordu. Şimdi ikisi de işsiz. Esenler'de 135 milyon kira ödedikleri bir dairede yaşıyorlar.

Abbate (Öztay) Fabrikası'nda çalışırken TEKSİF Yedikule Şubesi'ne üye olan Şenel ve Fatma Ceylan, yasal haklarını kullanınca işten atıldılar. Mayıs ayının ücreti, vergi iadesi ve tazminatları verilmeden işten atılan Ceylan çifti, kötü çalışma koşullarına karşı sendikaya üye olduklarını ve işten atılmalarına rağmen sendikalaşma mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini söylüyor. Abbate'de çalıştıkları süre içerisinde düzenli olarak ücret alamadıklarını, ücretlerin bazen iki ay geciktirildiğini belirten Şenel Ceylan, "Kiralarımızı, faturalarımızı hep geç ödemek zorunda kalıyorduk. Bir de onun üstüne faiz ekleniyordu. Hiçbir sosyal hakkımız yoktu. Önceden bayramlarda gömlek veriyorlardı, son dönemde bunu da kaldırdılar" diye anlatıyor. Bu sorunların çözülmesi için fabrikada ustadan muasebeciye, müdüre kadar birçok kişi ile görüştüklerini, fakat olumlu bir sonuç alamadıklarını ifade eden Ceylan, son çare olarak sendikaya gittiklerini belirtiyor. Sendikaya 6 Mayıs'ta üye olan Abbate işçileri, 16 Mayıs'tan itibaren de baskıya maruz kalmışlar. Patronun sendikaya üye işçileri tespit etmek için farklı bölümlerden çalışan işçilerin birbirleriyle görüşmesini yasakladığını, her katta çalışanların çay ve yemek paydoslarına ayrı ayrı çıkarılmaya başlandığını, dışarı çıktıklarında takip edildiklerini anlatan Ceylan çifti, daha önce hiç yapmadıkları işlere verilerek hata yapmaya zorlandıklarını kaydediyor. "İşe zarar veriyorsun" gerekçesiyle 24 Mayıs'ta işten atılan Şenel Ceylan, "Asıl neden anayasal bir hakkımı kullanarak sendikaya üye olmam. Sendikaya üye olduk, patron fabrikanın kapısına polis dikti. Peki suçlu olan kim? Yasal hakkını kullanarak sendikaya üye olan bizler mi, yoksa yasaları çiğneyerek bizleri işten atan patron mu?" sorusunu soruyor.

Önce ücretsiz izin sonra işten atma Eşninin işten atıldığı gün kendisi de ücretsiz izne çıkartılan Fatma Ceylan, 14 günlük ücretsiz izin bitmeden bir gün önce fabrikaya çağırılarak "çalışma ortamına uygunsuz" davrandığı gerekçesiyle işten atıldı. Fatma Ceylan, ücretsiz izne ayrılmadan önce bilmediği bir işe verildiğini, eksik mal çıkartınca da savunma istendiğini anlatıyor. Fatma Ceylan'a o kadar baskı yapmışlar ki atıldığına sevinmiş. Haklarını almak için sendikaya üye olduklarını ifade eden Ceylan, vazgeçmeyeceklerini söylüyor.


İşten atmalar ve baskı sürüyor Abbate'de TEKSİF Sendikası'nda örgütlenen işçilere yönelik baskılar devam ediyor. Esenler'deki fabrikadan, sendikalı oldukları için işten atılan işçi sayısı 41'e ulaştı. Bilecik'teki fabrikada ise sendika üyesi oldukları için 12 kişi işten atıldı. İşverenin "sendika tanımam, burası benim evim kemse giremez" dediğini belirten işçiler, çarşıda, meydanda, evlerinde devamlı takip edildiklerini söylüyor. İşverenin baskısı sonucu bazı işçiler sendikadan istifa etti.

www.evrensel.net