07 Mart 2011 06:34

Kerpici suçlayan Başbakan nerede?

Elazığ’da 42 kişinin hayatını kaybettiği, 2 bin 550 meskenin de kullanılamaz hale geldiği depremin üzerinden bir yıl geçerken, verilen sözler, sadece “sözde” kaldı. Depremde can ve mal kaybının en çok yaşandığı Okçular köyünde kışı çadırda geçiren 4 aile, verilen sözlerin tutulmasını isteyer

Kerpici suçlayan Başbakan nerede?

Paylaş

Başbakan Erdoğan geçen yıl 7 Kasım'da geldiği Elazığ'da sadece Kovancılar ve Palu merkezde depremzedeler için yapılan konutlar depremzedelere teslim edilirken, depremde yıkılan evlerinin tapusu olmadığı için çok sayıda aile konut hakkından yararlanamadı. Okçular köyünde yaşayan 4 aile de yıkılan evlerinin tapularının olmamasından ötürü kış mevsimini çadırda geçirdi. Konutları yapan şirketin geçici bir süreliğine evlere yerleştirdiği aileler, yardım elinin uzatılmasını bekliyor. Mesken ve ahırlardan oluşan 350 yapının bulunduğu ve ağır can kaybının yaşandığı Okçular köyünde 9’u çocuk olmak üzere 19 kişi hayatını kaybetti. Depremde en çok zarar yerleşim yerlerin başında Okçular köyü yer alıyor. 1971 ve 1999’da da yaşanan deprem köyde maddi hasara neden olmuştu.

KIŞI ÇADIRDA GEÇİRDİLER

Yaşanan depremde evi yıkılan Hasan Ersoy, tüm resmi kurumlara başvurmasına rağmen sonuç alamadığını, aile olarak bir ay öncesine kadar çadırda yaşamaya mecbur bırakıldığını ifade etti. Kışı aile olarak çadırda geçirdiğini söyleyen Ersoy, gazetecilerin yaşanan rezaleti yerinde görmeye gelmesinden sonra TOKİ konutlarını inşa eden şirket aracılığı ile geçici süreliğine konuta yerleştirildiğine dikkat çekti. İki ay sonra ne yapacağı konusunda kara kara düşünen Ersoy, Başbakan’ın verdiği sözü tutmasını istiyor. Depremde bütün eşyalarını da kaybettiğini anlattan Ersoy, dağıtılan beyaz eşya ve erzak yardımından da yararlanmadığını belirterek, “Valilik bize geçici olarak kaldığımız konutları bahara kadar boşaltmamızı istiyor. Bu ülkenin yurttaşı değil miyiz. Vergi veriyorsak, askere gidiyorsak devlet bizi böyle ulu orta bırakmamalı. Kerpici suçlayan Başbakan nerede? Verdiği sözü tutmalı” dedi. Deprem mağduru Gülistan Yüksel de, tapusu olmadığı için hiçbir haktan yararlanamadığını, 2 ay sonra çocukları ile nereye gideceğini bilmediğini anlattı. Yetkililerden yardım isteyen Yüksel, devlet yetkililerinin verdiği sözlerini yerine getirmediğini söyledi.

BAŞBAKAN NE DEMİŞTİ?

Elazığ’a bağlı Başyurt-Karakoçan bölgesinde geçen yıl 8 Martta saat 04.32’de meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremin üzerinden bir yıl geçti. Palu ve Kovancılar’da kuvvetlice hissedilen depremde, Okçular, Tabanözü ve Yukarı Demirci yerleşim birimlerinde büyük ölçüde yıkıma sebep oldu. Depremde 42 kişi hayatını kaybederken, 2 bin 54 adet ağır ve yıkık durumda olmak üzere toplam 2 bin 550 yapı kullanılmaz hale geldi. Depremin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sarfettiği, “Köylüler kerpiç evlerde yaşadıkları için deprem can kaybına neden oldu. Bu kendileri için büyük bir ihmalkarlıktır” şeklindeki sözleri tartışmalara yol açtı. Erdoğan’ın bu sözleri “Kerpiç mi? Çürük devlet mi?” tartışmalarını da beraberinde getirmişti.

İMO: YETKİLİLERİN İHMALİ VAR

Sosyo-ekonomik açıdan kötü koşullarda yaşayan yöre halkı, kerpiç mimarisini zorunlu nedenlerden ötürü tercih ederken, devlet yetkililerinin depremin sorumluluğunu yurttaşlara yüklemesi de tepkilere neden olmuştu. İnşaat Mühendisler Odası (İMO) Diyarbakır Şubesi’nin deprem sonrası yaptığı incelemelerde ise, yaşanan ihmalkarlığı ortaya koymuştu. (ElazığDİHA)

ÖNCEKİ HABER

5 tutuklama daha

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa