28 Haziran 2004 01:00

Daha fazla yoksulluk ve sağlıksızlık

Dünya Bankası Türkiye'de yoksulların sayısını 10 milyon 300 bin olarak tespit ediyor.

Paylaş
Dünya Bankası Türkiye'de yoksulların sayısını 10 milyon 300 bin olarak tespit ediyor. Ancak yine Dünya Bankası, Türkiye nüfusunun yüzde 15'ine dayanmış bu oranı daha da yükseltmek için çözüm önerisi olarak yoksulların sağlık hizmetlerinden yararlanmasını ortadan kaldıracak Genel Sağlık Sigortası'nın hayata geçirilmesini dayatıyor. Dünya Bankası, hazırladığı "Türkiye'de genel sağlık sigortasına hazırlık" başlıklı raporuyla Türkiye'deki yoksulların sayısını 10 milyon 300 bin olarak veriyor. Banka, raporunda Türkiye'deki yoksulları ve sağlık hizmetlerine erişimini değerlendirmiş. Ancak Türkiye'deki sıkıntılı sağlık sistemine önerisi tüm bu yoksulların sağlık hizmetlerinden yararlanmasının önünü tamamen kapatan Genel Sağlık Sigortası. Genel Sağlık Sigortası döner sermaye, özel sağlık sigortası uygulamalarıyla adım adım hayata geçirilen sağlıkta özelleştirmenin son noktası. Tüm sağlık hizmetleri paralı ve ulaşılmaz olacak. Ve Dünya Bankası'nın önerisi de, genel sağlık sigortası için yoksullardan yüzde 12.5 oranında prim kesilmesini öneriyor. Ayrıca Banka, halk sağlığının sigorta kapsamından çıkarılmasını isteyerek, herkesi sağlık hizmeti alırken para vermeye zorunlu tutuyor. Rapora göre, 10 milyon 300 bin yoksulun 5 milyon 800 bini Yeşil Kart'lı. 4 milyon 500 bin yoksulun ise hiçbir sosyal güvencesi yok. Dünya Bankası'na göre Türkiye'de sigortalı olmayanların sayısı konusunda tam bir karmaşa yaşanıyor. Bu konuda 2 ile 22.2 milyon arasında rakamlar ortaya atılıyor. SSK'lı adedi için de 20 ile 30 milyon arasında tahminler yapılıyor. Halen geçerli olan Yeşil Kart sayısıyla ilgili olarak da 2 ile 11 milyon arasında değişen rakamlar telaffuz ediliyor. Ancak Banka'nın tespitleri dikkat çekici:
 • Türkiye'de 1992'den beri 12 milyonu onaylanan toplam 15 milyondan fazla Yeşil Kart başvurusu yapıldı. Yeşil Kart, sadece 1 yıl için geçerli, her yıl verilen yeni kart sayısı 1 ile 1.4 milyon arasında değişiyor. Yeşil Kart yenileme başvurularıyla ilgili veri ise bulunmamakta.
 • Sigortalı olmayanların sayısı 20.9 milyon olarak tahmin edilmektedir.
 • SSK sigortalılarının sayısı 23.02 milyon, Bağ-Kur sigortalılarının 9.15 milyon, Emekli Sandığı sigortalılarının 10.7 milyon, Yeşil Kart sahiplerinin 5.8 milyon, sigortası olmayanların sayısı ise 20.9 milyon.


  YOKSULLAR PRİM ÖDESİN Banka, tespitlerinin hemen ardından yasalaşması için IMF ile birlikte çalıştıkları Genel Sağlık Sİgortası'na sözü getiriyor. Ve genel sağlık sigortasının hükümetin Acil Eylem Planı'nın köşe taşlarından olduğunu vurgulayıp, SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve Yeşil Kart primlerinin Genel Sağlık Sigortası Fonu altında toplanması teklif ediyor. Raporda, Genel Sağlık Sigortası primleri konusunda şu önerilerde bulunuluyor:
 • Devlet, sadece yoksullar adına hane başına asgari ücretin yüzde 12.5'i kadar sağlık sigortası primi ödeyecek.
 • Yoksul olmayan sigortasızlar, hane başına sigortalanabilir gelirin yüzde 12.5'i kadar sağlık sigortası primi ödeyecek.
 • Halen sigortalı olanların tamamı, hane başına sigortalanabilir gelirin yüzde 12.5'i kadar sağlık sigortası primi ödeyecek.


  DEVLET VE HALK ÖDEYECEK, KARLI ÇIKAN KİM? Dünya Bankası Genel Sağlık Sigortası kapsamında yapılacak reformlarla ilgili maliyet tablosu da çıkardı. Banka bu reformların şu an bütçesinden IMF ve Dünya Bankası dayatmaları nedeniyle sağlığa pay ayırmayan hükümete maliyetini çıkarırken, ek sosyal maliyet adı altında gizleyerek halkın cebinden çıkacak miktarı da ortaya koyuyor. Toplam ek sosyal maliyet yani tüm halka çıkarılan maliyet ise 14 katrilyon 332 trilyon lira.
 • Tam kapsam: Faydalanma biçimlerinde değişiklik yok. Toplam program maliyeti: 14 katrilyon 113 trilyon lira. Ek kamu maliyeti: 3 katrilyon 826 trilyon lira. Ek sosyal maliyet: 2 katrilyon 91 trilyon lira.
 • Genel Sağlık Sigortası'nı takiben faydalanma düzeyi ve biçimlerinde beklenen değişikliklerin gerçekleşmesi: Toplam program maliyeti: 17 katrilyon 5 trilyon lira. Ek kamu maliyeti: 6 katrilyon 462 trilyon lira. Ek sosyal maliyet: 4 katrilyon 728 trilyon lira.
 • Genel Sağlık Sigortası'nı takiben faydalanma biçimlerinde beklenen değişikliklerin gerçekleşmesi ve aile hekimliği uygulamasının başlatılması. Toplam program maliyeti: 16 katrilyon 755 trilyon lira. Ek kamu maliyeti: 6 katrilyon 213 trilyon lira. Ek sosyal maliyet: 4 katrilyon 214 trilyon lira.
 • Genel Sağlık Sigortası'nı ve aile hekimliği uygulamasını takiben faydalanma düzeyi ve biçimlerinde beklenen değişikliklerin gerçekleşmesi, ilaç, yatan hasta ve hastane bazlı ayakta tedavi harcamalarını azaltacak tedbirlerin alınması. Toplam program maliyeti: 14 katrilyon 532 trilyon lira. Ek kamu maliyeti: 3 katrilyon 989 trilyon lira. Ek sosyal maliyet: 2 katrilyon 299 trilyon lira.


  BANKA MALİYET DÖKÜMÜ DE ÇIKARDI Rapora göre, mevcut durum devam ederse, Türkiye'de 2005 yılında yaklaşık 20 katrilyon, 2011'de 20 katrilyon, 2015'de de yaklaşık 40 katrilyon lira sağlık harcamasında bulunulacak. Genel Sağlık Sigortası, reform yapılmadan Türkiye'ye 2005'de 20 katrilyon, 2011'de 40 katrilyon, 2015'de 60 katrilyon liranın üzerinde, bir maliyet çıkaracak. Genel Sağlık Sigortası'nın reformlarla yürürlüğe konulması halinde ise maliyet tutarı, 2010'lara kadar 20 katrilyon lira düzeyinde kalacak. Banka halktan toplanılan primlerle devletin halkın sağlığı için yaptığı harcamaların azalmasını öneriyor.

 • ÖNCEKİ HABER

  Kirli ihaleler

  SONRAKİ HABER

  Demirtaş: İstanbul adayı olsam, billboardlara ayna koyardım

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa