28 Haziran 2004 01:00

Bergama altın madenine yeni patron

Maden tekeli Newmont, Bergama altın madeninin hisselerini Kanadalı Frontier şirketine satıyor. Frontier, bölgede altın arama faaliyetlerini yoğunlaştıracak.

Paylaş
Bergama toprağını zehirleyen Newmont şirketi, maden ocağını bir Kanada şirketine 30 milyon dolar karşılığında satıyor. Frontier Pasifik Maden Arama şirketi, perşembe günü Autin Investments B.V. adlı şirketten, Ovacık maden ocağının bütün hisselerini satın aldığını açıkladı. Autin, Bergama halkının yakından tanıdığı Newmont tekelinin taşeron şirketi.

Siyanür yayılacak Frontier, 30 milyon doların yanı sıra, bölgede yeni altın kaynaklarını bulması durumunda 14 milyon dolar daha ödeyecek. Yani şirket, 561 bin ton altın rezervi bulunduğu tahmin edilen bölgede siyanürle altın arama işlemini daha geniş bir bölgeye yaymayı planlıyor. Şirket, işlemlerin 15 Ağustos'a kadar tamamlanması durumunda da Austin'e 1.5 milyon dolar ödemeyi kabul etti. İki şirket arasında anlaşma tarihi 1 Temmuz olarak belirlendi. Ancak bu tarihten sonra da Newmont, yeni şirket tüm operasyonu kontrolü altına alana kadar 'yetkili şirket' olmaya devam edecek. Böylece Frontier'in arama çalışmalarına odaklanarak çalışmaları hızlandırması amaçlanıyor. Sık sık isim değiştiren Newmont'un Bergama'da altın arama çalışmalarına başladığı Temmuz 2001'den 2003 yılının sonuna kadar 343 bin ons (171.500 gram) altın elde ettiği belirtiliyor. Şirket, ons başına 130 dolar kâr elde ediyor.

ÖNCEKİ HABER

Türkiye'ye NATO tuzağı

SONRAKİ HABER

CHP'li Veli Ağbaba: Hükümet 200 bin kamu işçisini oyalıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa