26 Haziran 2004 21:00

Siirt Belediyesi'ne kaçak işçi alındı

Kadrolu çalışan işçilerin parasını vermeyen Siirt Belediyesi, sigortasız ve sendikasız çalışacak 208 yeni işçi aldı.

Paylaş
Siirt'in AKP'li Belediye Başkanı Mervan Gül, göreve gelmesinin üzerinden üç ay geçmeden, belediyeye 208 kaçak işçi aldı. AKP'nin bir süre önce yayımladığı "belediyelere usulsüz işçi alınmaması" yönündeki genelgeye uymayan Siirt Belediyesi, aldığı işçilerin listesini duyuru panosuna astı. Alınan işçilerin, sigorta ve sendika hakkı olmadığı gibi, AKP'ye bağış yapma zorunlulukları bulunduğu iddia ediliyor. Siirt Belediyesi'nde örgütlü Belediye-İş Sendikası Siirt Şube Başkanı Halit Akınay, yapılan işçi alımlarının yasal zemininin olmadığını belirtti. Akınay, "367 kadrolu işçisinin 5 aylık maaşlarını ödeyemeyen belediyenin 208 işçinin giderlerini nasıl karşılayacağı şaibelidir" dedi. Tüm Bel-Sen Siirt Şube Başkanı Mehmet Demir, belediyenin seçim çalışmaları döneminde söz verdiği kişileri işe aldığını söyledi. Demir, alınan işçilerin sendikasız ve sigortasız olduğunu belirterek, SSK yetkililerinin olaya müdahale etmesini istedi.

Sayı 400'e çıkacak DİHA'ya bilgi veren Belediye Meclisi üyesi SHP'li Ramazan Kaya ise şunları söyledi: "Alınan işçilerin giriş vizeleri olmadığı için belediye muhasebesinden resmi bir para alamayacaklar. Bu konuda bize gelen duyum, valilik ve belediye arasında işçi alımlarına yönelik tartışmaların olduğu. Sağlam kaynaklardan aldığımız bir bilgi de 208 kaçak işçi sayısının yakın zamanda 400'e çıkarılacağıdır. Çalıştırılan işçilerin bir kısmı AKP'ye seçimde çalışan ailelerin çocukları ve yakınlarıdır. Bunların birçoğu şehir dışından çağrılarak belediyede çeşitli alanlarda görevlendirilmiş. İşçilerin alımı konusunda biz meclis üyelerine hiçbir şekilde başvurulmamış, bilgimiz olmamıştır."

Bağış iddiası Siirt Belediyesi tarafından enkaz kaldırma, çöp, temizlik ve kaldırım boyama ve onarma işleri için üç aylığına geçici olarak alınan işçilere, asgari ücretle maaş almalarına rağmen, AKP İl Örgütü'ne bağış yapma zorunluluğu getirildiği iddia edildi. DİHA'nın haberine göre, işe alınan işçilerden bazıları, "Belediyede bulunan yetkililer aldığımız maaşın çok az bir kısmını AKP Siirt İl Örgütü'ne bağışlamamız gerektiğini söyledi. Biz de paranın en fazla 5-10 milyon olduğunu düşündük ve aç kalmamak için kabul ettik. Nasıl olacak bilmiyoruz, ama evimize ekmek götürmek için her şeyi kabul ederiz. Yeter ki çocuklarımız aç kalmasın" dediler.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

O zaman biz ölelim mi!

SONRAKİ HABER

Siemens'te 40 saat dönemi başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...