27 Haziran 2004 01:00

O zaman biz ölelim mi!

"Tayip Erdoğan 6 milyar lira maaş ile geçinemiyor. O zaman biz ölelim" diyen asgari ücretliler, öfkeli. Yüzde 5 zamdan sonra 318 milyon lira olan asgari ücretle bir ailenin geçinmesinin imkânsız olduğunu dile getiren emekçiler, hükümete de, patronlara da, sendikalara da tepki gösterdi.

Paylaş
"Tayip Erdoğan 6 milyar lira maaş ile geçinemiyor. O zaman biz ölelim" diyen asgari ücretliler, öfkeli. Yüzde 5 zamdan sonra 318 milyon lira olan asgari ücretle bir ailenin geçinmesinin imkânsız olduğunu dile getiren emekçiler, hükümete de, patronlara da, sendikalara da tepki gösterdi. Asgari ücretin ancak ev kirasına yeteceğini ifade eden Serhan Elbir, "Bu işin bir de yemeği, giysisi var. Hele çocuk okutuyorsan vay haline" dedi. IMF'nin Türkiye'yi kukla gibi oynattığını ve her şeyi belirlediğini belirten Elbir, IMF'den kurtulmadan bu sıkıntıların sonunun gelmeyeceğini düşünüyor.

At oynatıyorlar Yıllardır asgari ücretle geçinmeye çalıştığını vurgulayan Abdil Çetin isimli işçi de, hükümetin asgari ücrete yüzde 5 zam yaparak, patronun yanında olduğunu gösterdiğini söyledi. Çetin "IMF de ve patronlar da istediği gibi at oynatıyor. Bunun tek sebebi Türkiye'de işçinin hakkını savunan bir sendikanın olmamasıdır" dedi. Yapılan zammı "komik" bulduğunu söyleyen işçi Ali Polat ise, bu parayla çocuklarına harçlık dahi veremeyeceğini ifade etti. Polat, "Başbakan aldığı 6 milyar maaş ile geçinemeyeceğini söylüyor ancak bizim 318 milyon ile geçinmemizi istiyor. O geçinemiyorsa, o zaman biz ölelim" dedi.

Nereye verelim? 318 milyon ile değil aile, bir insanın bile geçinemeyeceğini söyleyen Serkan Çevik'in ailesinde sadece bir kişi çalışıyor. Belirlenen asgari ücrete "haksızlık" diye tepki gösteren Çevik, bu ücreti dayatanların halkı düşünmediğini ifade etti. Tek maaşla geçinemediklerini, kızını okutmak için 45 yaşından sonra çay ocağında çalışmaya başladığını anlatan Leyla Dolaşkan da, "15 milyon lira bir kilo et parası. Bu parayı nereye verelim?" diye sordu.


Yeni ücret Resmi Gazete'de yayımlandı Yılın ikinci yarısında geçerli olacak yeni asgari ücrete ilişkin Asgari Ücret Tespit Komisyonu Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, 1 Temmuz 2004'ten itibaren 16 yaşından büyükler için brüt 444 milyon 150 bin, net 318 milyon 233 bin 475 lira, 16 yaşından küçükler için ise brüt 378 milyon, net 270 milyon 837 bin lira oldu. Kapıcılar için asgari ücret ise brüt 444 milyon 150 bin, net 374 milyon 862 bin 600 lira oldu.

ÖNCEKİ HABER

EBK'da ekmek kavgası

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa