27 Haziran 2004 01:00

Kültürler kucaklaşsın diye

Ağrı Doğubayazıt Belediyesi tarafından bu yıl 3'üncüsü düzenlenen "Doğubayazıt Kültür Sanat ve Turizm Festivali" önceki gün yapılan açılışla ve konserle devam etti.

Paylaş
Ağrı Doğubayazıt Belediyesi tarafından bu yıl 3'üncüsü düzenlenen "Doğubayazıt Kültür Sanat ve Turizm Festivali" önceki gün yapılan açılışla ve konserle devam etti. İshakpaşa Sarayı'nda yapılan açılışa yabancı turistler de ilgi gösterdi. Açılışa DEHAP Genel Merkez yöneticilerinin yanı sıra İran Mako Belediye Başkanı Rehim Velizade ve belediye meclis üyeleri de katıldı. Festivale Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve devlet bakanları da mesaj gönderdi. Festivale Kaymakamı Nurullah Çakır ile Emniyet Müdürü Tuncer Avcı da katıldı. Doğubeyazıt Belediye Başkanı Mukaddes Kubilay, bütün kültürlerin eşitlik ve özgürlük temelinde kardeşçe kucaklaştığı bir coğrafya dileğini ifade etti.

Acılar yaşanmasın Doğubayazıt Halk Eğitim Merkezi Folklor Ekibi tarafından gösterilen oyundan sonra Belediye Başkanı Mukkades Kubilay konuştu. Bölgedeki insanların yıllarca acılar çektiğini dile getiren Kubilay, insanların daha iyi bir yaşamı hak ettiğini söyledi. "Bin yıldır birikimlerde süzülerek gelen kültürlerimizin, kardeşlik bahçesinde bir renk cümbüşü gibi özgürce serpilip boy vereceği baharsal bir yaşam özleminin artık gerçekleşmesini istiyorum. Çağımızda demokratikleşmenin temel önceliklerinin başında farklı kültürlerin korunması ve kendilerini özgürce ifade edebilecek olanaklara kavuşturulması gelmektedir. Bunu zorunlu kılan etmenlerin başında ise toplumların bünyesinde taşıdığı kültürel zenginlikler gelmektedir" diyen Kubilay, "Bütün kültürlerin eşitlik ve özgürlük temelinde kardeşçe kucaklaştığı, savaş ve şiddet ortamının bir daha yaşanmadığı, barışın egemen olduğu bir yaşam dileğiyle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum" dedi. DEHAP MYK üyesi Orhan Miroğlu ise Ankara'dan demokrasi ve barış güçleri ile serbest bırakılan DEP eski milletvekillerinin barış ve dostluk mesajını getirdiğini söyledi.

Meşaleli yürüyüş İlçe stadyumunda düzenlenecek olan konser öncesinde, aralarında belediye başkanının da bulunduğu kalabalık bir grup meşalelerle stada kadar yürüdü. Meşalelerle stada giren grup coşku ile karşılandı. Daha sonra konsere katılanlar Ararat Dağı'nın bakışları arasında dinledikleri müzikle keyifli anlar yaşadılar. İlçe stadında gerçekleşen konserde, belediye çocuk korosu, Koma Çiya ve Dodan Projeks Etnik Caz Grubu Doğubayazıtlara keyifli anlar yaşattı.

ÖNCEKİ HABER

Bağdat yağması organizeydi!

SONRAKİ HABER

İngiltere’de Avam Kamarasından sorumlu bakan istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa