26 Haziran 2004 01:00

Silah pazarlığı yapacaklar

NATO zirvesinde ele alınacak önemli konulardan biri de Türkiye'nin iştah kabartan silah ihaleleri. ABD Başkanı Bush başta olmak üzere İngiltere, Fransa ve Almanya hükümet temsilcileri NATO zirvesi sırasında Başbakan Erdoğan ile görüşerek silah ihalelerinden aslan payını kapmaya çalışacaklar.

Paylaş
NATO zirvesinde ele alınacak ve sıkı pazarlık yapılacak konulardan biri de Türkiye'nin iştah kabartan silah ihaleleri. ABD Başkanı Bush'un zirvede ihalelerin ABD'li şirketlere verilmesi için lobi yapacağı belirtiliyor. Oysa Savunma Sanayi İcra Komitesi geçen ay ihaleleri "yerli sanayiye ve üretime ağırlık verilmesi" gerekçesiyle iptal etmişti. Toplam 11 milyarı bulan ihalelerde İsrail, ABD, Fransa, Ukrayna, Rus, İngiliz silah şirketleri çekişiyor. Saldırı helikopteri, insansız uçak ve 1000 tank modernizasyonu ihaleleri yapılacak. 2.5 milyar dolarlık saldırı helikopteri için ise gelecek ay ihaleye çıkılacak. Savunma Sanayi İcra Komitesi helikopter ihtiyacını 81 artı 9 olarak yeniden belirledi. Doğrudan alım yoluyla ihaleye çıkılacak. Bu ihalede Rusya-İsrail ortaklığında üretilen "Kamov" marka helikopterleri ile ABD'li Textron şirketinin üretiği "Bell" marka helikopterler yarışıyordu. İkinci ihale 1000 tank projesi. Bu projede Almanya, Fransa, ABD ve Ukrayna teklif yapmıştı. İhale miktarı 5 milyar dolara ulaşıyor. Daha önce Türkiye'den tank modernizasyonu ihalesi alan İsrail ve tankları satmayı düşünen ABD, ihalenin iptal edilmesinden memnun olmamışlardı. İsrail'in TAAS ve Elbit şirketleri, ABD'nin Türkiye'ye satmak istediği 250 adet M1A1 tankını modernize edecekti. Bu şirketler önceki ihalelerden de yaklaşık 700 milyon dolar kazanmışlardı. İptal kararı silah şirketlerinin kazançlarını katlamasının önünü kesmişti. Ancak şimdi zirve ile bu yol yeniden açıldı. İnsansız hava aracı ihalesinde de ABD ve İsrail firmaları öne çıkıyor.

Kulis yapacaklar ABD Başkanı Bush da ABD'li silah tekellerinin ihalelerden aslan payı alması için zirve öncesi ve sonrasında lobi faaliyeti yürütecek. Bush'un Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde ele alınacak konular arasında bu ihalelerin bulunduğu belirtiliyor. Bush'un seçim çalışmalarına da destek veren tekeller için ihaleler oldukça önemli. Öte yandan NATO zirvesi için gelen Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ve Fransa Cumhurbaşkanı Jaques Chirac ihaleler için Erdoğan ile görüşecek ve kulis yapacaklar.


THY'NİN UÇAK İHALESİ Diğer ihale ise THY'nin uçak alım ihalesi. Milyarlarca dolara denk gelen ihalede ABD'li Boing ile Fransız, Alman, İngiliz ortak Airbus şirketi çekişiyor. Hatta geçen hafta Almanya Dışişleri Bakanı "Yolcu uçağı ihalesinde Airbus'u seçerseniz Fransa, AB müzakerelerinin başlamasına onay verir, engel çıkarmaz!" diyerek esas önemli olanın ihaleleri almak olduğunu ortaya koymuştu.

ÖNCEKİ HABER

Hava üstünlüğü rekabeti kızışıyor

SONRAKİ HABER

Adana'da şiddete maruz kalan kadın 8 aylık bebeğini kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa