25 Haziran 2004 21:00

Tarikat şefi Senato'da

CIA ile bağlantılı meşhur Moon tarikatının lideri Myung Moon, 'uluslararası barış tacı' giydi. Hem de ABD Senatosu'nda ve bir Amerikalı senatörün elinden.

Paylaş
ABD Senato binası, onlarca Cumhuriyetçi ve Demokrat meclis üyesinin katıldığı ilginç bir toplantıya sahne oldu. Bu toplantının konusu ne askeri bütçenin artırılması, ne de Irak'a asker gönderilmesiydi. ABD Başkanı'na yakınlığıyla tanınan Moon tarikatının Başkanı Myung Moon, Meclis'te 'taç giyerek' kendisini mesih ilan etti. "İmparatorlar, krallar ve başkanlar, Muhterem Myung Moon, insanlığın kurtarıcısından, mesihten ve gerçek koruyucudan başka bir şey değildir" diye konuşan Moon tarikatı lideri, Senato binasında yüzlerce misafire seslendi.

CIA ajanı 'mesih' Washington Post gazetesinde yer alan habere göre, 23 Mart tarihinde Moon tarikatı Senato binasında bir toplantı düzenledi. Toplantıda mesihliğini ilan eden Moon, "Ben Tanrı'nın dünyaya tam yetkiyle gönderilmiş elçisiyim. 60 milyon nüfusu kurtarmak için görevlendirildim" dedi. Moon tarikatı, Hıristiyanlığın farklı bir versiyonu olduğunu öne sürüyor ve haçı sembol olarak kullanmayı reddediyor. Gözlemciler, Moon'un ABD Senatosu'nun Dirksen binasından yüzlerce kişiye hitap ederek bu sözleri sarf edebilmesinin CIA bağlantılı tarikatın politik etkisini gösterdiğini söyledi. Moon'un Washington Times gazetesi ve Amerikan UPI ajansıyla kuvvetli bağlantıları bulunuyor. "Soğuk Savaş" yılları boyunca özellikle Asya'da antikomünist propagandanın merkezi olan tarikat, özellikle Cumhuriyetçi Parti tarafından destekleniyor. Zira, Baba George Bush ve ABD Adalet Bakanı John Ashcroft'un Ocak 2001'de Bush'un koltuğa oturmasından hemen önce tarikatın öğle yemeğine katılması, teşekkür mesajı olarak algılanmıştı. Cumhuriyetçiler, tarikatın Mart ayında yaptığı törene de katılmıştı.

'Masum tören' Illinois Senatörü Danny Davis, mor bir yastığın üzerinde taşıdığı ortaçağ stili 'uluslararası barış tacını' Moon'a taktı. 100 kişiye de 'ulusal' ve 'eyalet' barış ödülleri verildi. Törenin 'masum bir tören' olduğunu söyleyen Davis, Moon'un kendisini mesih ilan edeceğini bilmediklerini söyledi. Davis'in Illinois'den senatör olarak seçilmesi için Moon tarikatından en az 3-4 kişinin seçim kampanyası yürüttüğü biliniyor. Törene katılan diğer senato üyeleri de 'kandırıldıklarını' öne sürdüler.


Hıristiyan misyonerlerin
    ABD siyasetinde etkisi artıyor ABD'de 50 milyon evanjeliste (Hıristiyan misyoneri) 'dinin hayattaki rolünü artırmak ve kamu politikasını şekillendirmek' için harekete geçme çağrısı yapıldı. Ulusal Evanjelist Birliği (NAE) adlı örgüt, üyelerine görderdiği "Vatandaşlık Bilincine Evanjelist Bir Çağrı" başlıklı metinde 'Tanrı'nın hayatın her alanında efendi olduğunu' ve evanjelistlerin de toplumu etkileme sorumluluğu taşıdığını öne sürdü. "Christianity Today" adlı derginin editörü tarafından yazılan çağrı metninde, evanjelistler siyasi olarak pasif kalmakla eleştirilirken 2000 seçimlerinde evanjelistelerin yalnızca yarısının oy kullandığı belirtiliyor. Amerikan evanjelistleri arasında politik hayata nasıl dahil olunacağı konusunda bazı anlaşmazlıklar var. Los Angeles Times gazetesinde yayınlanan bir makalede, evanjelistelerin Hıristiyanlığı tek bir siyasi partiyle bağdaşlaştırmaktan kaçınmaları gerektiği belirtilmişti. Evanjelistler arasında savaş ve çevre gibi konularda görüş ayrılıkları yaşanırken, kürtaj ve ötanazinin yasaklanması, misyonerlik faaliyetleri gibi konularda tam bir fikir birliği var. 'Tanrı'nın kendisini başkan seçtiğini' söyleyen ABD Başkanı George Bush da evanjelistlere çok yakın bir isim. Seçim kampanyasında evanjelistlerin gönlünü almaya çalışan Bush, Hıristiyan Birliği'nin Güney Bölgesi Başkanı Ralph Reed'i "stratejist" olarak göreve almıştı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mahallede yaşam mücadelesi

SONRAKİ HABER

Koreli işçiden örnek eylem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa