25 Haziran 2004 01:00

Mahallede yaşam mücadelesi

Arapların yoğun olarak yaşadığı Akkapı Mahallesi'nde, poşet ve yem fabrikaları ile tavuk kesimhanelerinin yaydığı kokular, mahalle sakinlerinin yaşamını çekilmez hale getiriyor.

Paylaş
Arapların yoğun olarak yaşadığı Akkapı Mahallesi'nde, poşet ve yem fabrikaları ile tavuk kesimhanelerinin etrafa yaydığı kokular mahalle sakinlerinin yaşamını çekilmez hale getiriyor. Belediyelerden, İl Sağlık Müdürlüğü'ne kadar çalmadık kapı bırakmayan mahalle sakinleri sorunlarına bir an önce çözüm bulunmasını istiyorlar. Geçtiğimiz hafta, mahalleyi yaşanmaz hale getiren bu sorunun çözümü için eylem yapan mahalleliler, mahkemeye de başvurdular. Garip Tavukçuluk, CP Piliç, Yem fabrikası, Saray Piliç Çiftliği ve Akdeniz Poşet Fabrikası gibi bir çok işletmenin bulunduğu mahallede yaşayan vatandaşlar yaşadıkları sorunları gazetemize anlattılar.

'Çocuklar hastalanıyor' 20 yıldır Akkapı Mahallesi'nde oturduklarını ifade eden ev kadını Türkan Beyaztaş, kesimhaneler ve fabrikaların etrafa yaydığı kokular nedeniyle evlerinde oturamaz hale geldiklerini belirtiyor. Beyaztaş, "Biz bütün vergilerimizi ödüyoruz. Ama bir talebimiz bile yerine getirilmiyor. Fabrikalar kapansın demiyoruz, ama bu sorunun mutlaka bir şekilde çözümü vardır. Bir şeyler yapmaları gerekiyor" diye konuşuyor. Mahalleye yayılan koku nedeniyle çocuklarının hastalandığını dile getiren Esin Akparlak ise "Sivri sinek, elektrik ve yol gibi bir çok sorunumuz vardı. Bunlardan kötü etkileniyorduk. Şimdi bir de bu koku çıktı. Ne yapacağımızı bilemez olduk" şeklinde konuşuyor. Mahallenin alt yapı sorununun çözülmesini isteyen Akparlak, "Bizleri sadece seçim zamanlarında hatırlamasınlar. Bu yaşadığımız sorunlara çözüm bulsunlar ki bir daha yanımıza gelmeye yüzleri olsun" diyor. Yetkili kim? Mahalle sakinlerinden Şaban Uluçay ise mahkemeye başvurarak, mücadelelerini hukuki bir platforma taşımış. "Bu işi nasıl çözebiliriz diye fabrika sahipleriyle konuştuk. 'İnsanca anlaşalım, bizim yapacağımız bir şeyler varsa birlikte bu sorunu çözelim' dedik. Ama kimse bizi dinlemedi" diyen Uluçay, ilgili kurumlara başvurduklarını ancak muhattap bulamadıklarını anlatıyor ve sorunlarının çözülmesini istiyor.

ÖNCEKİ HABER

Bir sandalye sürgünü daha

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa