5 tutuklama daha

5 tutuklama daha

Dün gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener'in tutuklanmasının ardından bu sabaha karşı 5 isim daha Ergenekon soruşturması kapsamında demir parmaklıklar ardına gönderildi. Prof. Dr. Yalçın Küçük, Oda Tv çalışanları Doğan Yurdakul, Müesser Yıldız, Coşkun Musluk ve Sait Çakır sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklana

Nöbetçi İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi İbrahim Balık'ın, Yalçın Küçük'ü örgüt yöneticiliği, diğer şüphelileri ise örgüt üyeliği suçundan tutuklanmasına karar verdiği öğrenildi. Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alınan Yalçın Küçük ile Doğan Yurdakul, Müyesser Yıldız, Coşkun Musluk ve Sait Çakır dün sabah saatlerinde, Beşiktaş’ta bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

Savcı Zekeriya Öz’e ifade veren zanlılar tutuklanmaları istemiyle Nöbetçi İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Dün saat 19.00’da başlayan mahkeme, bugün 01.30 sıralarında sona erdi. Hakim İbrahim Balık, Küçük, Yurdakul, Yıldız, Musluk ve Çakır’ın tutuklanmasına karar verdi. Tutuklanan zanlılar mahkemedeki işlemlerin tamamlanmasından sonra Metris Cezaevi’ne gönderildi. Yalçın Küçük'ün örgüt yöneticiliğinden, diğer şüphelilerin ise örgüt üyeliği suçundan tutuklandığı öğrenildi. Tutuklamaların ardından Doğan Yurdakul'un sözlerinin neler olduğunu avukatı Tugay Topbaş basına açıkladı. Topbaş, müvekkili Yurdakul'un kararın ardından, "Hukuk iflas etmiştir. Önemli olan kamuoyu vicdanının iflas etmemesidir. Biz kendimizi kamuoyunun vicdanına teslim ediyoruz" dediğini aktardı. Tutuklanan 5 ismin salı günü Silivri Cezaevi'ne nakledilecekleri öğrenildi.

Bu arada mahkeme sürerken bir grup adliye önünde eylem yaptı. Tutuklamaları ve gözaltıları protesto eden şahıslar, eylem sırasında hükümete de tehditler savurdu. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net