24 Haziran 2004 21:00

Casusluk için rekor bütçe

ABD Temsilciler Meclisi, yıllık 40 milyar dolarlık devasa casusluk bütçesine onay verdi. 2005 mali yılına ilişkin 447.2 milyar dolarlık 'savunma' bütçesi de benimsendi.

Paylaş
ABD Temsilciler Meclisi, istihbarat servislerine rekor bütçe sağlayan bir kanun tasarısını onayladı. Temsilciler Meclisi'nin istihbarat komisyonunun Cumhuriyetçi Başkanı Porter Goss, onaylanan bütçenin ABD Başkanı George W. Bush tarafından istenenden yüzde 15 daha fazla olduğunu söyledi ve "Bu, bugüne dek istihbarat servislerine verilen en yüksek bütçedir" ifadesini kullandı. Tahminlere göre, istihbarat için ayrılan bütçe 40 milyar dolar civarında. Dünyaya savaş! İktidardaki Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Amerikan Senatosu'nun da 1 Ekim 2004'te başlayacak 2005 mali yılının askeri bütçesi için 447.2 milyar dolar ayrılmasına ilişkin bütçe tasarısını oybirliğiyle kabul ettiği bildirildi. Söz konusu bütçe, 2004 mali yılı bütçesinden yüzde 5.7 daha fazla. Senato tarafından Savunma Bakanlığı için ayrılan bütçenin, Bush tarafından Afganistan ve Irak'taki işgal ve saldırıların sürdürülmesi için istenen 25 milyar dolarlık acil fonları da içerdiği ifade edildi.

'Anonim' casusun kitabı Öte yandan, ABD'nin "terörle mücadele" politikalarını eleştiren bir kitap daha yayımlandı. Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA), Usame Bin Ladin'i izlemekle görevli biriminde çalışan bir ajan tarafından yazılan kitapta, "ABD'nin radikal İslam'a karşı verdiği savaşı kaybetmekte olduğu" ileri sürülüyor. Kitapta ayrıca, ABD'ye 11 Eylül benzeri bir büyük saldırıda bulunulacağından ve bu sefer kitle imha silahlarının kullanılabileceğinden bahsediliyor. Yazar olarak sadece 'anonim' ismi kullanılmasına rağmen, 'Emperyal Gurur' adlı kitabın CIA'de 22 yıldır çalışmakta olan kıdemli bir istihbaratçı tarafından yazıldığı kaydediliyor. New York Times gazetesinin piyasaya çıkmadan elde ettiği kitapta, CIA içindeki tartışmalara da yer verilirken, özellikle Clinton ve Bush yönetimlerine sert eleştiriler yöneltiliyor.

Terör itirafı "Terör tehdidi"nin sebebinin ABD'nin İslam dünyasında izlediği politikalar olduğunu kabul eden yazar, Irak işgalini "acil bir tehdit oluşturmayan bir düşmana karşı hırslı ve önceden kararlaştırılmış bir savaş" olarak tanımlıyor. Yazar, bu savaşın El Kaide'nin işine yarayacak ABD karşıtı duyguları ateşleyeceğini kaydediyor.

İşgallere eleştiri ABD'nin "teröre karşı" savaşını kaybetmekte olduğunu belirten yazar, "İki tane yarım ve başarısız savaş yaptık ve böylelikle Amerikan karşıtı duyguları pekiştirdik. Afganistan ve Irak'ı, El Kaide benzeri gruplar için verimli alanlara dönüştürdük" değerlendirmesini yapıyor. Yazarı halen aktif istihbarat görevinde olan bu tür kitapların yayımlanmadan önce CIA'den onay alınması gerekiyor. Kısacası kitap, ABD yönetimi ve CIA içindeki iç çatışmaların da bir yansıması niteliğinde.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

TERMİK SANTRAL

SONRAKİ HABER

Irak'ta saldırı dalgası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...