23 Haziran 2004 21:00

Bozdur bozdur harca!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 3'üncü toplantısından yüzde 5 zam kararı çıktı. Başbakan Erdoğan 6 milyarı aşan maaşıyla geçinemezken işçilerin maaşı 318 milyon lira oldu. İşçilere de 15 milyon liralık zammı bozdurup bozdurup harcamak düştü.

Paylaş
Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun asgari ücreti belirlemek üzere yaptığı 3'üncü toplantıda IMF, patronlar ve hükümet üçgeninden işçiye yüzde 5 zam çıktı. Böylelikle 1 Temmuz 2004'ten itibaren geçerli olacak net asgari ücret 318 milyon 233 bin lira oldu. Başbakan Erdoğan 6 milyar lirayı geçen maaşıyla geçinemezken, işçinin payına da yapılan 15 milyon liralık zammı bozdurup bozdurup harcamak düştü. Asgari Ücret Tespit Komisyonu dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda toplandı. Toplantıda yapılan oylamaya Türk-İş temsilcileri katılmadı. Komisyonun aldığı yüzde 5 zam kararı ile 16 yaşından büyük işçiler için 423 milyon olan brüt asgari ücret, 444 milyon 150 bin liraya, 303 milyon lira olan net asgari ücret ise 318 milyon 233 bin liraya yükseltildi. 16 yaşını doldurmamış işçiler için asgari ücret, yüzde 5'lik zammın ardından, brüt 378 milyon, net 270 milyon olarak belirlendi. Kapıcılar için brüt asgari ücret 444 milyon 150 bin lira, net asgari ücret ise 374 milyon 862 bin lira olarak saptandı. Hükümetin önceki gün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçirdiği tasarı ile prime esas Günlük Kazanç Alt Sınırı asgari ücret ile eşitlenerek, yeni asgari ücretin işverene maliyeti düşürüldü. Bu düzenleme ile işverenin prim maliyeti yüzde 35.3'den, yüzde 26.3'e düşürüldü. Böylece işveren maliyetindeki yıllık ortalama artış yüzde 23.3'e geriledi. Toplantının ardından ilk açıklama Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay'dan geldi. Yüzde 5'lik zammı kabul etmediklerini belirten Atalay, "Kararı içlerine sindiremediklerini ve protesto ettiklerini" söyledi. Atalay, "Temsil ettiğimiz kitleye zammı anlatmamız mümkün değil" dedi.

Ciğerimizi de alsınlar "İşverenler yüzde 5'lik zam için baskı uyguladılar ve başarılı oldular" diyen Atalay, zammın düşüklüğüne gösterilen gerekçelerin işçilerden kaynaklanmadığını ve faturanın işçilere çıkarılamayacağını ifade etti. DİE'nin "net 395 milyon lira" önerisinin göz önüne alınmadığını belirten Atalay, IMF ile yapılan değerlendirmelerin belirleyici olduğunu söyledi. "İşverenin prim borçlarının çeşitli nedenlerden dolayı işverenden tahsil edilememesi halinde sigortalıdan tahsil edilmesi"ni öngören tasarıya da değinen Atalay, "İnsaf ve adaletle bağdaşır tarafı yok. Böyle sosyal devlet, böyle adalet olmaz. Şiddetle protesto ediyoruz" dedi. Atalay, tasarıya "ölen işçinin ciğeri, böbreği ailelerine değil işverene verilir" hükmünün eklenmesini istedi.


MÜCADELE EDELİM Sağlık-İş Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, "İşçi kesiminin komisyonu terk etmesi yetmez, birlikte hareket ederek, kararlı mücadele sergilenmelidir" dedi. Başoğlu, yazılı açıklamasında asgari ücretin sefalet ücreti olmaktan kurtulamadığını vurgulayarak, şunları kaydetti: "İşçi kesimi içinde bulunduğu ataletten, durgunluktan, sessizlikten, tepkisizlikten bir an önce kurtulmalıdır. 3 işçi sendikası konfederasyon başkanını yeniden birlikte hareket etmeye ve kötü gidişi değiştirecek ciddi ve kararlı mücadeleye çağırıyorum."

HÜKÜMET IMF'Yİ DİNLEDİ Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, "Asgari ücrete yapılan yüzde 5'lik zammı çok komik bulduk. Kabul etmek mümkün değildir. Hükümet yine IMF ve sermayenin sesini dinledi ve çalışanı açlık ve yoksulluğa mahkûm etti" dedi. Aksu dün yaptığı yazılı açıklamada, hükümet temsilcilerine "Bir ay boyunca cebine koydukları 318 milyon lirayla tüm ihtiyaçlarını karşılama" çağrısında bulundu.

GÜLÜNÇ DEĞİL KÜÇÜLTÜCÜ SHP Genel Sekreteri Cafer Yüksel, "318 milyon lira asgari ücret ülkenin ekonomik ve sosyal koşulları göz önünde tutularak değil, IMF buyrukları doğrultusunda düzenlenmiştir" dedi. Yüksel, dün yaptığı yazılı açıklamada, yeni asgari ücretin gülünç olmanın ötesinde küçültücü olduğunu ifade etti. Asgari ücretin açlık sınırının çok altında olduğunu belirten Yüksel, "AKP Hükümeti IMF'yi bütün çalışan ve üreten kesimlere tercih etmektedir" dedi.


PATRONLAR ZAMDAN MEMNUN TİSK temsilcisi Nihat Yüksel ise, enflasyonun üzerinde artış yaptıklarını savunarak, "Ekonomimiz ne verebiliyorsa onu ortaya koyduk" dedi. Yüksel, "İstikrar programına devam edilmesi ve hükümetin hedeflerinin tutturulabilmesi için yüzde 5'lik zamma 'evet' dediklerini" söyledi. Yüksel, asgari ücretin işverene maliyetinin düşürülmesini de "memnuniyet verici" buldu. Yüksel, TİSK'in de her zaman ifade ettiği "Ekonomi iyiye gidiyor" söylemlerinin işçi maaşlarına yansımamasının normal olduğunu savundu. Çalışma Genel Müdürü Cengiz Delibaş ise "DİE'nin önerisinin dikkate alınıp alınmadığı" ile ilgili soruyu DİE'nin önerisinin komisyonun kullandığı enstrümanlardan biri olduğunu başka kriterlerin de dikkate alındığını savundu.

ÖNCEKİ HABER

Esad'dan tarihi ziyaret

SONRAKİ HABER

AKP’li belediyenin aldığı 37.5 ton etin borcu yeni CHP’li belediyeye kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa