22 Haziran 2004 21:00

İnsan ne zaman KONUŞTU?

İlk insan ne zaman konuşmaya başladı? Bu sorunun yanıtı bulundu! 400 bin yıl öncesine ait beş kafatasının incelenmesi, o dönem insanlarının, konuşulanı anlamak için gerekli olan işitme kemiklerine sahip olduğunu gösterdi.

Paylaş
Araştırmacılar, insan evriminde karanlık kalan bir sorunun yanıtına daha, oldukça yaklaşmış bulunuyor: İlk insan, ne zaman konuşmaya başladı? 400 bin yıl öncesine ait beş kafatasının incelenmesi, o dönem insanlarının, konuşulanı anlamak için gerekli olan işitme kemiklerine sahip olduğunu gösterdi. Bulgular, dilin kökeninin belki de yarım milyon yıl öncesine dayandığına işaret ediyor. Konuşma ve konuşulanı anlama yeteneği, insan evriminde önemli bir dönüm noktası. Ama bugüne dek, bu yeteneğin ne zaman ortaya çıktığı tartışma konusuydu. Bazı araştırmacılar, dilin gerçek anlamda ilk kez 160 bin yıl önce, anatomik olarak modern insanların ortaya çıkmasıyla belirdiğini öne sürüyor. Çünkü simgelerle iletişim için gerekli olan karmaşık beyin yapısına ancak bu insanlar sahipti.

Yarım milyon yıllık geçmiş Ama son araştırmalar, dilin çok daha önce, mesela 35 bin yıl önce yapılan ilk mağara resimlerinden epey evvel evrimleştiğine işaret ediyor. Oysa söz konusu mağara resimleri, simge yeteneğine ilişkin ilk kesin kanıt olarak görülmekteydi. Araştırmaya konu olan beş hominid kafatası, İspanya'nın Atapuerca bölgesinde bir mağara sitesinde bulundu. Bunlar, doğrudan modern insana giden evrim hattına bağlı uzak bir akraba olarak bilinen Homo heidelbergensis adlı bir türe ait. Homo heidelbergensis, doğrudan atamız sayılmıyor. Bu nedenle, bu türün konuşulanı anlama yeteneğine sahip olduğunun keşfedilmesi, dilin, yarım milyon yıl kadar önce yaşamış, çok daha eski bir ortak ata ile ortaya çıktığına işaret ediyor.

Frekans aralıkları Kafataslarının ortakulak bölgesi, bu türün en duyarlı olduğu ses frekanslarının saptanması için analiz edildi. Analizi gerçekleştiren Juan-Luis Arsuaga ve Ignacio Martinez, bu hominidin, 3 ila 5 kilohertz arasındaki seslere yüksek duyarlılık sahibi olduğunu saptadı. Bu da, modern insanın 2-4 kilohertz duyarlılığına epey yakın bir erim. Söz konusu aralık, konuşulan sözcükleri anlamaya yönelik bir uzmanlaşmaya işaret ediyor. Profesör Arsuaga, "İddia ediyoruz ki; 400 bin yıl öncesinin bu insanları, bizim ürettiğimiz seslerin aynısını üretiyordu. Bu da, dolaylı bir biçimde, bir dile sahip olduklarına işaret edişor" diye konuşuyor. Yaşayan en yakın akrabamız olan şempanzeler, 1 kilohertz ile 8 kilohertz'lik seslere daha duyarlı. Bu iki frekans, insan konuşmasında kullanılan seslerin erimi dışında bulunuyor. Araştırmacılar, bir bilim dergisine yazdıkları makalede, "İnsan işitmesi, 2 ila 4 kilohertz aralığındaki görece yüksek duyarlılığı ile, şempanze ve diğer maymun türlerinden ayrılıyor. Bu frekans aralığı, konuşulan dil ile bağlantılı akustik bilgi içermekte" diyorlar.

ÖNCEKİ HABER

Bekirpaşa'da sular durulmuyor

SONRAKİ HABER

2019 Afrika Uluslar Kupası'nda Senegal'i 1-0 yenen Cezayir şampiyon oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa