22 Haziran 2004 21:00

Parklar cenneti: Evka-2

İstanbul Dükalığından İzmir Derebeyliğine iltica ettiğimiz yıl kızım Yağmur'la Evka-2'ye çıkmıştık. (O zamanlar İzmir'de 3 Evka vardı. Şimdi 9-10 tane mi ne oldu. ) Bahçeli evlerle doluydu.

Paylaş
İstanbul Dükalığından İzmir Derebeyliğine iltica ettiğimiz yıl kızım Yağmur'la Evka-2'ye çıkmıştık. (O zamanlar İzmir'de 3 Evka vardı. Şimdi 9-10 tane mi ne oldu. ) Bahçeli evlerle doluydu. Minibüsün son durağında indik, geldiğimiz yoldan geriye doğru yürümeye başladık. Evlerin bahçelerindekinin dışında pek ağaç yoktu. Toz-topraktı her yer. Yanımızdan bir araba geçince üstümüzü silkeliyorduk. Bir köy görünümündeydi. Pijamalarıyla bakkala ekmek falan almaya gidenler de bu manzaranın çiçekleri oluyordu. Kent yaşamına alışanlar için ters geliyordu bu görüntüler. 12-13 yıl sonra, Evka-2 ile Evka-6 arasındaki TRT Sitesi evlerine taşındık kiracı olarak. Yine İstanbul'dan göçen Verda Maan dostumuz kibarca taş atmıştı: "Beğenmediğiniz yere geldiniz," diyerek. Türkiye ortalamasına ulaşan yaşamım boyunca zaman zaman beton yığınları arasında (Ankara'da Bakanlıklar, Adana'da Eski Belediye, İstanbul'da Nişantaşı, Aksaray gibi), zaman zaman da doğanın egemen olduğu yerlerde (İstanbul'da eski Levent, eski Yeşilköy, eski Suadiye, Zonguldak'ta eski Yenimahalle gibi) yaşadım. Karşıyaka Aksoy'daki beton yığınları arasından yeni Evka-2'deki doğanın içine gelince, açık söyleyeyim mutluluk duydum. Hem yenileşmişti Evka-2, hem de doğa benliğine kavuşmuştu.

Dostlarım arkadaşlarım Her şeyden önce dostlarım, arkadaşlarım vardı Evka-2'de. Örneğin bir Hasan Hüseyin Evin. Başta kişiliğiyle, ağırlığıyla, bilgisiyle, kültürüyle ve tam bir "Halk insanı" oluşuyla İzmir'in başında olması gerektiğini düşlediğim iki kişiden biri (Diğeri sevdiğim ve saydığım Abdullah Varlı'dır.) olan H.H. Evin, Evka-2'deydi. Çiğli'den Belediye Başkan adayı olmuştu, son yerel seçimlerde. Acaba Güçbirliği'nin tüm üyeleri EMEP gibi çalışsaydı, sahiplenseydiler, bugün Çiğli'nin başında kendisini görmez miydik? Neyse, günahı gücü olan, birliği olmayanlara… Yine Evka-2'li Hidayet Karakuş'u çok eski yıllardan, MAY Yayınları döneminden tanıyordum. Benim için, Türkiye'nin yüzakı romancılarından biriydi. O eski yıllarda Hidayet'in saçları simsiyahtı, benim de saçlarım vardı. Ya Asım Gönen? Şiirlerine hayran olduğum bir kişiydi. Yıllar önce karşılaştık ve sonunda bir araya geldik. Şimdi zaman zaman bir takım etkinliklerde birlikte "sahne alıyoruz" … Evka-2'de başka dostlar da, arkadaşlar da vardı, özellikle politika alanında…

Adım başı bir park Binalarla doluydu Evka-2… 2 katlı, 3, 5 ve hatta 8 katlı binalar. Ama beton yığını değildi. En son Suadiye'de, 57 yıl önce yaşamıştım, kuş cıvıltılarıyla uyanmayı. Hat boyundaki evin bahçesi kuş sesleriyle inlerdi. Gün ışırken onların sesleriyle uyanırdım. Sonra da saat 10'a doğru komşumuz Sadi Hoşses'in besteleri kaplardı ortalığı. 2004'te komşularımın arasında Sadi Hoşses ya da benzeri yoktu ama kuş sesleri vardı. Evka-2 kuşlar için gerçekten uygun bir yer. Çünkü tüm evlerin bahçeleri ağaçlarla, çiçeklerle dolu. Ve "dolu" olan bir şey daha var, o da parklar. Evimizin bir alt sokağında Yıldız Parkı var. İki alt sokağında 10 metre arayla iki park daha. Onun da bir alt sokağında, içinde yürüyüş yolu ve zayıflama aletlerinin bulunduğu bir park daha. Bizim evin 50-60 metre güneyindeki parklar bu kadar. Tabii bir de "Park adayı" var, ek olarak. Doğumuzda, Esin Sitesine doğru geniş bir "Park adayı" daha var. Kaçak binaların yıkıntısı, burasının da yakında büyük bir park olacağını gösteriyor. Batımızda, 50 metre uzaklıkta, aralarında 30 metre uzaklık bulunan biri aşağıda, diğeri yukarıda iki park daha. O yönde, 400-500 metre içinde üçü bitmiş, altısı eksik 9 park yeri daha. Birinin adı "Âşık Veysel Parkı". Kuzeye dönersek, bizim eve 100 metre uzaklıkta 4 park daha ve iki tane de "Park adayı". Tüm buraları yarım saat içinde görebilirsiniz…

Korkuyorum Fabrikaları, tesisleri, hastaneleri, okulları, müzeleri, camileri, mezarlıkları (Pardon daha buralara sıra gelmedi), ormanları, dağları, madenleri, limanları, kıyıları, özetle söylemek gerekirse tüm Türkiye'yi "Özelleştirme" palavrasıyla peşkeş masasına yatıranlar, Evka-2'nin parklarını da, "Yumulun tosunlarım, burada cukka var," diye satışa çıkarabilirler. Bakın, yakın bir gelecekte, İzmir'in en güzel doğasının bulunduğu Yamanlar, Karagöl bölgesi imara açılacak. Evka-2'liler hazırlıklı olsunlar, çünkü Ankara'daki Atatürk Orman Çiftliği'ni, Bergama Kozak Yaylası'nı tezgaha koyanlar, Evka-2 parklarını hiç kaçırırlar mı?

ÖNCEKİ HABER

Gerçek sahnede ilk defa!

SONRAKİ HABER

UNISON Konferansı'nda Türkiye'deki baskılar konuşuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa