22 Haziran 2004 21:00

Emekliler
   haklarının gaspına karşı çıkıyor

Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen), Dünya Bankası'nın, "Emeklilerin maaşlarını vergilendirin" direktifine, tepki göstererek, "Bunun altında küreselleşen sermayenin, insanlığın sosyal devlet yapılanması ile elde ettiği kazanımları yok ederek, neoliberal bir devlet yapılanması programını hayata geçirme amacı yattığını" belirtti.

Paylaş
Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen), Dünya Bankası'nın, "Emeklilerin maaşlarını vergilendirin" direktifine, tepki göstererek, "Bunun altında küreselleşen sermayenin, insanlığın sosyal devlet yapılanması ile elde ettiği kazanımları yok ederek, neoliberal bir devlet yapılanması programını hayata geçirme amacı yattığını" belirtti. Emekli-Sen üyeleri, hükümetin çağrılarına cevap vermemesi üzerine, emekli maaşlarının, ayın enflasyon farkına göre hesaplanmasından doğan maaş kayıplarının ödenmesi için İş Mahkemesi'ne dava açtılar. Emekli-Sen'in, dün adliye önünde yaptığı açıklamaya, DİSK'e bağlı sendikaların yöneticileri de destek verdi. Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, Dünya Bankası'nın "Türkiye'nin emeklilik sistemi ve reform önerileri" raporunun, bir günde ortaya çıkmış bir rapor olmadığını, sermayenin emeği ve onun örgütlerini yok sayarak dünyaya hakim olma politikasının uzantısı olduğunu söyledi. Beysülen, maaş düşüklüğü veya sosyal güvenlik kurumlarının içinde bulunduğu olumsuzlukların sorumlusunun emekliler olmadığını belirtti. Türkiye'de çok kazanandan az, az kazanandan ise çok vergi alındığına dikkat çeken Beysülen, açlık sınırının altında olan emekli maaşlarını vergilendir menin yüzsüzlüğün ta kendisi olduğunu ifade etti.

Dava açıldı Emekli-Sen, emeklilerin maaşlarının her ayın birinde, bir önceki ayda gerçekleşen TÜFE artışı kadar artırılması uygulamasından dolayı, artışların yeni bir enflasyonla erimesini önlemek için Ankara İş Mahkemesi'ne toplu dava açtı. Dava dilekçesini Nöbetçi Mahkeme'ye ileten Beysülen, üyelerini tek tek dava açmaları için yönlendireceklerini duyurdu.


HİZMET-İŞ'TEN TEPKİ Hizmet-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Dünya Bankası'nın Düyun-u Umumiye gibi hareket ettiğini bildirerek emekli maaşlarına vergi konulması önerisine tepki gösterdi. Arslan, yaptığı açıklamada, Dünya Bankası'nın emekli maaşlarına vergi konulması önerisinin 'emeklilere ölümü göstermek' olduğunu belirterek, sosyal güvenlik sisteminin Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK'nın tamamını kapsayacak norm ve standart birliğini esas alacak şekilde düzenlenmesini istedi.

ÖNCEKİ HABER

IMF ile devam sinyali

SONRAKİ HABER

CHP’li Sertel: TRT İzmir’de 10 adet silah ortadan kayboldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa