İnguşetya'da şok saldırı

Rusya Federasyonu'na bağlı İnguşetya, büyük bir saldırıya hedef oldu. Önceki gece yarısı başlayan ve hükümet binaları, polis karakolları ve sınır muhafızları karargâhının hedef alındığı eşzamanlı saldırılarda 50 kişi öldü.

Rusya Federasyonu'na bağlı İnguşetya, büyük bir saldırıya hedef oldu. Önceki gece yarısı başlayan ve hükümet binaları, polis karakolları ve sınır muhafızları karargâhının hedef alındığı eşzamanlı saldırılarda 50 kişi öldü. Ölenler arasında İnguş Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Ebukar Kostoyev'in bulunduğu duyuruldu. Ölenlerden 18'inin polis, 30'unun sivil olduğu açıklandı. Ülkenin en büyük kenti Nazran'daki İçişleri Bakanlığı binası ve sınır muhafızlarının karargâhı ile Çeçenya sınırındaki iki köyde bulunan polis karakoluna gece yarısından önce ağır silahlarla saldırı düzenlendi. Itar Tass haber ajansı, saldırılarda 43 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Operasyon başladı Bir İçişleri Bakanlığı yetkilisi saldırganların kim olduğunun bilinmediğini, ancak içlerinden bazılarının tekbir getirdiklerini söyledi. Saldırganların, Çeçenya ve Kuzey Osetya'dan geldiği sanılıyor. Saldırının ardından geniş çaplı operasyon başlatıldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İnguşetya'da düzenlenen saldırıların sorumlularının bulunup, yok edilmeleri gerektiğini söyledi. Kanlı saldırıların, Rusya ve Çeçenya'daki Moskova yönetiminin desteklediği yetkililerin, Çeçenya'da geçen ay Kremlin yanlısı Devlet Başkanı Ahmed Kadirov'un öldürülmesinden sonra, ağustos ayında seçim yapılması için hazırlık yaptıkları sırada düzenlenmesine dikkat çekildi. Bazıları da saldırıların, Nazi işgalinin 63. yıldönümünün (22 Haziran) arefesinde düzenlenmesine dikkat çekti.

www.evrensel.net