21 Haziran 2004 21:00

Halk NATO'culara kanmayacak

Irak'ta yaşananları ve 28-29 Haziran'da İstanbul'da yapılacak NATO zirvesini gazetemize değerlendiren Bakırçay Havzası'ndaki demir çelik işçileri, Türkiye'nin NATO'ya üyeliğine tepkilerini dile getirdiler.

Paylaş
Irak'ta yaşananları ve 28-29 Haziran'da İstanbul'da yapılacak NATO zirvesini gazetemize değerlendiren Bakırçay Havzası'ndaki demir çelik işçileri, Türkiye'nin NATO'ya üyeliğine tepkilerini dile getirdiler. İşten atılma kaygısıyla adlarını veremediğimiz işçiler, halkın ABD'nin ve NATO'nun Türkiye'yi kullanma isteğine karşı koyacağına inanıyor.

Aba altından sopa Irak'taki işkence fotoğraflarının, "Bölge halklarına gözdağı vermek", "Aba altından sopa göstermek" amacıyla yayınlandığını belirten HABAŞ işçisi, NATO'nun "Emperyalistlerin dünya halkları üzerindeki ordu gücü" olduğunu düşünüyor. HABAŞ işçisi, şöyle devam etti: "Bu güç emperyalistleri, dünya halklarının gelişen mücadelesine karşı koruma ve kollama rolünü oynuyor. " "NATO dendi mi aklıma ABD ve savaş, sömüren, işkence yapan, savaştıran bir ülkeler zinciri geliyor. Bu zincire Türkiye'de dahildir" diyen başka bir HABAŞ işçisi, ülkemizde kurulan ABD üslerinin sürekli savaşa hazır bir şekilde bekletilmesini, "Saldırgan bir davranış şekli" olarak değerlendiriyor. HABAŞ işçisi "Bağımsızlık için fabrikalarda, okullarda, köylerde her şeyi göze almak gerekiyor" diyerek, işçilerin katillerin suç ortağı olamayacağını söyledi.

AKP zavallı Havzada sık sık ad ve patron değiştirmesiyle ünlü Say Metal'de (son adı Er Ege Metal) çalışan bir işçi, Irak halkının yalnız bırakılmaması gerektiğini söyledi. NATO zirvesinin Türkiye'de yapılmasının "anlamlı" olduğunu dile getiren metal işçisi, ABD'nin "coğrafi olarak" Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Bir başka Say Metal işçisi de ABD'nin Irak'taki işgali tek başına sürdüremeyeceğini anlayınca bölge ülkelerine ufak tefek taşeronluklar vererek işlerini kolaylaştırmak istediğini belirtti. "Amerikan mandacılığına ve Siyonizme karşı söyledikleriyle düne kadar seçmenin sempatisini kazanan AKP, ABD Başkanı Bush'un ricalarıyla Amerikan çıkarlarını ülke çıkarlarıymış gibi gösterip, zavallı duruma düşmektedir" diyen işçi, savaş ve terörün ABD'nin işine geldiğini ifade etti. Kocaer Demirçelik'te çalışan bir işçi de Irak halkıyla dayanışmanın önemine dikkat çekti: "ABD'nin zulmü altındaki Iraklılara elimizden gelen desteği vermeliyiz. İstanbul'da yapılacak olan NATO zirvesini kınıyorum"dedi. "Başa kim gelirse gelsin bağımlılık sürdükçe yapılacak bir şey yok" diyen bir HABAŞ işçisi, yaşanan bir olayı hatırlattı: "ABD'nin bombalardan birisi Urfa'nın bir köyüne düştüğünde bombanın düşme sebebi sorulmamış, ama köylülerin ABD'lilere attığı yumurtaların hesabı köylüler mahkeme mahkeme dolaştırılarak sorulmuştur." NATO'nun Türkiye'yi kullanma isteğine halkın karşı koyacağını dile getiren bir diğer HABAŞ işçisini aynı fabrikada çalışan başka bir arkadaşı destekledi: "Irak'ta yapılanların, yarın bizim ülkemizde, başka ülkelerde yapılmaması için insanlık savaşına bir an önce başlamalıyız."


KESK'ten güçlü katılım KESK, NATO zirvesine karşı 27 Haziran'da İstanbul'da yapılacak büyük mitingi güçlendirme kararı aldı. Daha önce bu mitinge katılımı Marmara Bölgesi ve bazı illerle sınırlandıran KESK Genel Merkezi, şubelerin de talepleri doğrultusunda bu sınırlandırmaya son verdi. KESK Genel Merkezi'nin bağlı sendikaların genel merkezlerine yolladığı yazıda, "Bu nedenle KESK katılım boyutunu yeniden değerlendirmiş, daha önce açıklanan çerçevede belirlenen iller dışında İstanbul etkinliğine katılmak isteyen illerin genel merkezleriyle bağlantıya geçerek, 27 Haziran İstanbul buluşmasını güçlendirmeleri gerektiği kararı alınmıştır" dendi. Yazıda, 26 Haziran Cumartesi günü tüm illerde oturma eylemleri, basın açıklamaları ve yürüyüşler yapılacağı, alan faaliyetlerinin emek ve demokrasi güçleriyle birlikte yapılacağı bildirildi.

ÖNCEKİ HABER

Sendika temsilcisiz olmaz

SONRAKİ HABER

Mülteci kadınlar anlatıyor: Evde koca baskısı, sokakta ırkçılık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa